Решение по дело №445/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 599
Дата: 12 юли 2022 г.
Съдия: Десислава Димитрова Кривиралчева
Дело: 20227150700445
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 април 2022 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

   599/12.7.2022г.

 

гр. Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – ХІ административен състав, в открито съдебно заседание на шести юли две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1. МАРИЯ КОЛЕВА

2. НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

 

 

 

При секретар

Антоанета Метанова

и с участието

на прокурора

Георги Кацаров

изслуша докладваното

от съдия

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

к.н.а.х. дело № 445 по описа на съда за 2022 г.

 

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационната жалба на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Пазарджик, чрез ст. юрисконсулт Р. Т., против Решение № 48/08.03.2022 г., постановено по АНД № 500/2021 г. на Районен съд – Велинград, с което е отменено Наказателно постановление № 13-2100047/10.12.2021 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Пазарджик.

В жалбата са релевирани доводи за неправилност на обжалваното решение, като постановено при допуснати съществени нарушения на процесуални правила и неправилно приложение на материалния закон, по които се претендира отмяната му. В съдебно заседание касаторът не се представлява. Постъпило е писмено становище вх. № 5899/05.07.2022 г., в което са изложени съображения за основателност на подадената жалба. Моли се решението на районния съд да бъде отменено като неправилно е незаконосъобразно, съответно да бъде потвърдено наказателното постановление. Претендира юрисконсултско възнаграждение. Прави възражение за прекомерност на разноските.

Ответникът – „Мид Биотрейд“ ЕООД, със седалище гр. София, с представен писмен отговор оспорва касационната жалба. Счита решението на Районен съд – Велинград за правилно и обосновано. Изразява становище, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения с оглед липсата на конкретизиране на нарушението. Претендира присъждане на съдебно-деловодни разноски. В съдебно заседание ответникът се представлява от адв. Х., който оспорва жалбата, счита същата за неоснователна. Моли да бъде потвърдено решението на първоинстанционния съд като правилно и законосъобразно.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик дава мотивирано заключение за основателност на касационната жалба.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

Производството пред районния съд е образувано по жалбата на „Мид Биотрейд“ ЕООД, срещу Наказателно постановление № 13-2100047 от 10.12.2021 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Пазарджик, с което, на посочено правно основание чл. 416, ал. 5, във вр. чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ), във връзка с извършено административно нарушение на чл. 63, ал. 2, във вр. ал. 1 от КТ, му е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева. В съответствие с представените доказателства е прието за установено, че на дружеството е съставен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 13-2100047/05.10.2021 г., затова че на 08.07.2021 г., около 10:30 часа, в обект на контрол „Цех за преработка на диворастящи гъби и плодове“, гр. Ракитово, м. „Гърбът“, управителят е допуснал до работа като „общ работник“ лицето М. И. Д., ЕГН **********, без да ѝ е предоставил копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ, заверено от ТД на НАП. Нарушението е установено при извършена съвместна проверка от служители на ДИТ, ОДМВР – Пазарджик, БАБХ и ЦУ на НАП, резултатите от която са обективирани в констативен протокол от 08.07.2021 г., към който е приложен списък на установените на място лица, извършващи трудова дейност. От извършената на 04.10.2021 г. проверка на документи от инспектори в дирекция „Инспекция по труда“ – Пазарджик е установено, че М. И. Д. е допусната до работа, без работодателят да ѝ е предоставил копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ, тъй като договорът на лицето е регистриран със справка на 08.07.2021 г. в 22:27:04 часа в ТД на НАП. Актът за установеното нарушение е подписан без възражение от управителя на дружеството, като въз основа на него е издадено обжалваното наказателно постановление.

За изясняване на фактите по делото, районният съд е събрал административнонаказателната преписка и е изслушал показанията на свидетелите, вкл. актосъставителите и работника М. И. Д.. За да отмени наказателното постановление, съдът е приел, че атакуваният акт е издаден от компетентен орган в кръга на делегираните му правомощия, без при това да са допуснати съществени нарушения на процесуални правила в административнонаказателното производство, но при установяване, че липсва извършено нарушение.

По делото е разпитана свидетелката М. И. Д., която е заявила, че към момента на проверката нямала сключен договор. Такъв ѝ бил предоставен за подпис едва след проверката. 

За да достигне до извод за незаконосъобразност на наказателното постановление, съдът е приел, че жалбоподателят е санкциониран за това, че на 08.07.2021 г. е допуснал до работа като „общ работник“ лицето М. И. Д., без да ѝ е предоставил копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ. Съдът обаче е кредитирал в пълна степен показанията на лицето М. И. Д., с които се твърди, че същото сключило трудовия си договор с „Мид Биотрейд“ ЕООД едва след приключване на проверката, т.е. след 10:30 часа на 08.07.2021 г. В този смисъл, съдът е приел, че към 10:30 часа, на 08.07.2021 г. с лицето нямало сключен договор и при това положение не би могло да се ангажира отговорност по чл. 63, ал. 1, вр. с ал. 2 от КТ, доколкото при липса на сключен трудов договор, не би имало възможност или основание за представяне на уведомление по чл. 62, ал. 3 от КТ към момента на проверката.

Постановеното решение е неправилно.

От доказателствата по делото е видно, че към констативния протокол от извършената проверка на място на 08.07.2021 г. е приложен списък на лицата, извършващи трудова дейност в цеха за преработка на диворастящи гъби и горски плодове, сред които е и М. И. Д.. Отделно от това, при извършена проверка по документи служители на ДИТ са установили, че сключеният между „Мид Биотрейд“ ЕООД и М. И. Д. договор е регистриран със справка в ТД на НАП на 08.07.2021 г. в 22:27:04 часа, което е след извършената проверка на място. Иначе казано, на дружеството са извършени две проверки – на място и по документи, поради което и в констативния протокол от 08.07.2021 г. не е изрично посочено, че е установено нарушение на чл. 63, ал. 2 от КТ. Същото е констатирано при извършената проверка по документи, като обобщените резултати от двете са обективирани в Протокол за извършена проверка № ПР2123104/05.10.2021 г.

Безспорно установено е, че М. И. Д. е заварена да работи в цеха за преработка на гъби, което е описано в констативния протокол от 08.07.2021 г., представен е и трудов договор от 08.07.2021 г., сключен между нея и дружеството, в който не е описано, че служителят подлежи на обучение и при какви условия, не е посочен и час на сключване на договора. От друга страна, управителят на дружеството е подписал декларация, в която е заявил, че всички трудови договори са подписани от работниците около 08:00 часа, преди започване на работния процес  (л. 15 от делото на районния съд). В допълнителна декларация (л. 16 от делото на районния съд), законният представител на санкционираното дружество изрично посочва, че във връзка с ПИП с изх. № ПР 21231004/05.10.2021 г., както и с изброени АУАН, между които и процесният АУАН № 13-2100047/05.10.2021  г., всички трудови договори с лицата били сключени около 08:00 часа сутринта, преди започване на проверката към 10:30 часа сутринта.

Следователно, неправилни са изводите на районния съд, че с лицето М. И. Д. не бил сключен трудов договор към момента на проверката, което да доведе до неправилност и незаконосъобразност на процесното наказателно постановление. 

Точно обратното – налице са годни писмени и гласни доказателства, установяващи както реалното престиране на труд към момента на извършване на процесната проверка, така и изричното писмено потвърждение на управителя на санкционираното лице, че трудовите договори с всички работници, което включва и М. И. Д., са сключени на 08.07.2021 г., около 8:00 часа сутринта – час и половина преди проверката. Липсва реално оборване на декларираните от страна на законния представител на санкционираното лице обстоятелства. 

На следващо място, нарушението, за което е ангажирана отговорността на дружеството, е изрично изключено от законодателя от кръга на нарушенията по КТ, за които може да бъде приложена разпоредба за маловажност на нарушението – чл. 415в, ал. 2 от КТ, което сочи степента на обществената опасност на процесните деяния, респ. значимостта на охраняваните права. Разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН се явява обща спрямо специалната на чл. 415в, ал. 2 от КТ, която изрично изключва възможността за квалифициране на нарушенията на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 и 3 и чл. 63, ал. 1 и 2 от КТ като маловажни.

По изложените съображения съдът приема, че решението е неправилно и при постановяването му е допуснато нарушение на материалния закон, представляващо касационно основание за неговата отмяна.

С оглед изхода от спора, основателно е искането на процесуалния представител на касационния жалбоподател за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, поради което, на основание чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, във вр. чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН, ответникът следва да бъде осъден да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Пазарджик, възнаграждение в размер на 80 (осемдесет) лева.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във вр. чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Пазарджик, ХІ-ти състав,

  

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 48/08.03.2022 г., постановено по АНД № 500/2021 г. на Районен съд – Велинград,

ВМЕСТО КОЕТО ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 13-2100047 от 10.12.2021 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“- Пазарджик, с което на „Мид Биотрейд“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, р-н Витоша, ж.к. „Бояна“, бул. „Ал. Пушкин“ № 59, представлявано от управителя М. И. М., е наложена имуществена санкция в размер на 1500 (хиляда и петстотин) лева за нарушение на чл. 63, ал. 2, във вр. с чл. 63, ал. 1 от КТ.

ОСЪЖДА „Мид Биотрейд“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, р-н Витоша, ж.к. „Бояна“, бул. „Ал. Пушкин“ № 59, представлявано от управителя М. И. М., да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Пазарджик, сумата от 80 (осемдесет) лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:    (П)

                     

                                             ЧЛЕНОВЕ: 1. (П)

 

                        2. (П)