Решение по дело №11980/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6818
Дата: 8 октомври 2019 г. (в сила от 8 октомври 2019 г.)
Съдия: Валерия Тодорова Банкова-Христова
Дело: 20191100511980
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 септември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр. София, ...10.2019 г.

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание в състав:

Председател: Георги Иванов Членове:Валерия Банкова    Десислава Зисова

като разгледа докладваното от съдия Банкова ч.гр.д. №11980/2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.435, ал.2, т.2 от ГПК.

Образувано е по жалба от В.П.Й. - длъжник по изп.д. №20148580400018 на ЧСИ У.Д.срещу насочен опис на ½ ид.ч. от недвижим имот - апартамент.

Жалбоподателят поддържа, че апартаментът е единствено жилище за него и семейството му и представлява несеквестируемо имущество по см. на чл.444, т.7 от ГПК.

Взискателят оспорва жалбата.

В мотивите си по чл.436, ал.3 от ГПК ПЧСИ С.П.излага, че въпросът за секвестируемостта на процесния апартамент не е спорен - видно от доказателствата по делото, а именно приложените справки по партидите на длъжника и членовете на неговото семейство от АВп., имотът е несквестируем. Въпреки това, обжалваното изпълнитено действие е допустимо, съгласно указанията на т.1 от ТР от 26.06.2015г. по ТД №2/2013 г. на ОСГТК на ВКС.

Въззивният съд намира следното:

Съгласно разрешението, дадено в т.1 на Тълкувателно решение № 2 от 26.06.2015 г. по тълк. д. № 2/2013 г., ОСГТК на ВКС подлежи на обжалване насочването на изпълнението върху несеквестируемото имущество. Подадената жалба е допустима, тъй като извършването на опис съставлява действие по насочване на изпълнението по смисъла на чл. 435, ал. 2 ГПК, като съгласно изложените в жалбата твърдения, обжалва се насочването на изпълнението към несеквестируемо имущество, а не законосъобразността на самия опис, който към датата на подаване на жалбата не е все още извършен.

Жалбата е основателна. По делото е безспорен фактът, че процесното жилище е несекевестируемо. Съгласно същото Тълкувателно решение описът на непотребимите несеквестируеми вещи е допустим, но съдът се произнася по оплакванията за отмяна на отделни изпълнителни действия, само доколкото те са несъвместими с несеквестируемостта и в този смисъл я нарушават. Отделното обжалване на тези действия е недопустимо. Ето защо, когато в производството подадената жалба съдът констатира, че изпълнението е било насочено към несеквестируемо имущество, той следва да отмени самото насочване на принудителното изпълнение, а не конкретното изпълнително действие, станало повод за подаването на жалбата. Това е така, защото длъжникът винаги има интерес от установяване на несеквестируемостта на имуществото, към което е насочено принудителното изпълнение и преждевременно подадената жалба, преди извършването на изпълнителни действия, свързани с осребряване на имуществото / в случая, преди насрочването на проданта/, е винаги допустима, съгласно задължителните указания на цитираното ТР.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ ДЕЙСТВИЯТА ПО НАСОЧВАНЕ НА ПРИНУДИТЕЛНОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ по изп.д. №20148580400018 на ЧСИ У.Д.срещу ½ ид.ч. от недвижим имот – апартамент №112, находящ се в гр. София, ж.к. „******, по жалба от длъжника В.П.Й., на основание чл.444, т.7 от ГПК.

Решението е окончателно.

 

 

Председател:                                                                      Членове: 1.

 

                                                                                                               2.