Определение по дело №13837/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 11591
Дата: 17 октомври 2019 г.
Съдия: Димитрина Илиева Тенева
Дело: 20195330113837
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 11591                     17.10.2019 година                            град Пловдив

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, ІV граждански състав, в закрито заседание на 17.10.2019 г., като разгледа докладваното от съдията Тенева гражданско дело № 13837 по описа на съда за 2019 г., намира следното:

 

Производството е по чл. 560 от ГПК, образувано по молба на Ф.Р.Х. с ЕГН ********** чрез адв. Б. за обезсилване на притежаваните от Г.З.Х.1000 броя налични поименни акции всяка с номинал от по 50 лв. от капитала на „ПФК Сокол-1996“ ЕАД.

В молбата се твърди, че молителя е взискател по изпълнително дело образувано против Х.за събиране на парично вземане. По изпълнителното дело е наложен запор върху 1000 броя налични поименни акции всяка с номинал от по 50 лв. от капитала на „ПФК Сокол-1996“ ЕАД, собствени на длъжника, за което са уведомени последния и емитента. Насрочен е опис и изземване на ценните книжа или заместващи ги временни удостоверения. В предоставения срок същите не са предадени. *** е овластил взискателя да поиска от съда обезсилване на ценните книжа.

Молбата е оставена без движение до обосноваване на правен интерес от искането с оглед хипотезата на чл. 560 от ГПК изискващ притежание на права върху заявените ценни книги. В рамките на срока е постъпила молба съдържаща твърдения идентични с първоначално заявените обстоятелства.

Настоящият състав намира, че производството по чл. 560 ГПК е предвидено, за да предпази носителя на правото, материализирано в ценната книга, от неблагоприятни последици в случай, че е лишен от владението й въпреки волята си или същата е унищожена, тъй като в посочените случаи това лице, изгубвайки държането на ценната книга, губи и възможността да получи плащане срещу нея. Следователно целта на производството по обезсилване на ценни книжа е да предпази носителя на правото по тях от правните последици от изгубване на държането им, като съдебното решение по това производство замества ценната книга, за да даде възможност на носителя на правото по нея да го упражни, а чрез обезсилването на ценната книга я лишава от нейния легитимиращ ефект, за да лиши лицето, което държи ценната книга без основание, от възможността да упражни правата по нея. Предвид това производството е предоставено за охраняване на интересите на лицето, което е носител на материализираното в ценната книга право, а не на всяко лице, което има каквото и да е право върху ценната книга - например право да насочи изпълнение върху ценната книга, възникнало във връзка с материално правоотношение с носителя на правото върху нея. Поради това взискателят, в полза на когото е допусната по реда на чл. 391 ГПК обезпечителна мярка "запор" върху поименни акции - собственост на длъжника му, не е легитимиран от свое име да подаде молба за обезсилване на поименните акции. Ето защо искането се явява недопустимо и производството по него следва да се прекрати.

Така мотивиран, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

            ПРЕКРАТЯВА производството по г. д. 13837/2019 г. на ПРС.

           

Определението подлежи на обжалване пред ПОС с частна жалба в едноседмичен срок от съобщението до страните.

СЪДИЯ:/п/ Д. Тенева

 

            Вярно с оригинала!

            РЦ