Решение по дело №15069/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7359
Дата: 6 ноември 2017 г. (в сила от 15 април 2019 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20161100115069
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 декември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

 

гр. София, 06.11.2017 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД , ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ , I - 22 състав, в публичното съдебно заседание на тридесет и първи октомври през две хиляди и седемнадесета година в състав :

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

при участието на секретаря И.Коцева , като разгледа гр.д. №15069 по описа на СГС за 2016 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск по чл.45 ЗЗД .

Ищецът С.П.П. ЕГН ********** *** иска да се осъди В.А.Т. ЕГН ********** *** да му заплати на основание чл. 45 ЗЗД  сумата от 100 000 лева неимуществени вреди /душевни и емоционални болки и страдания/ от смъртта на сестра му М.П.С.починала при ПТП на 18.12.2011 г по вина на Т. , за което последният е признат за виновен със споразумение от 07.05.2012 г по н.о.х.д.№1224/12 г на СГС , НО , 9-ти състав .

Ищецът твърди настъпването на посочения деликт , от който претърпял големи болки и страдания , защото бил много близък със сестра си и разчитал на нея да го издържа финансово . Ответникът бил пияница и гуляйджия и бил в лоши отношения с М..

Ответникът оспорва иска , тъй като ищецът не е легитимиран да претендира неимуществени вреди от смъртта на сестра си според задължителната практика на ВС и ВКС . Твърди , че не са съществували близки отношения между ищеца и сестра му и че не са настъпили болки и страдания , които да обосноват претендирания голям размер на обезщетението .

От фактическа страна съдът приема за установено следното :

Не се спори между страните и е видно от удостоверение за наследници на стр.7 от делото , че ищецът е брат на починалата М.П.С.-Т..

Със споразумение от 07.05.2012 г по н.о.х.д.№1224/12 г на СГС , НО , 9-ти състав ответникът е признат за виновен , че на 18.12.2011 г при управление на МПС и по непредпазливост е причинил смъртта на М.П.С.-Т..

Ищецът представя епикризи и решения на ТЕЛК за заболяванията си .

Ответникът представя медицински документи за заболяванията на детето му А..

Ответникът представя нотариален акт , договори за наем на имот , договор за овърдрафт , данни , че починалата е работила в БГА „Б.“.

Според разпитаната пред съда свидетелка Ж.П./съпруга на ищеца/ , ищецът и М.били в много добри отношения . Свидетелката и ищеца били зле с парите и „ходели с цървули“.  М.помагала на брат си и го завела на екскурзия в Малайзия . Ответникът пиел непрекъснато и М.не искала да има повече от едно дете от него . Ищецът искал да помогне на М.с валута да лекува дъщеря си , но се оказало че няма нужда и изкараните пари от Либия останали за ищеца и семейството му .

Според разпитания пред съда свидетел К.К., М.често идвала при С. и му носела вносни кафе и уиски . М.помагала на ищеца финансово , защото той нямал пари .

Според разпитания пред съда свидетел В.И. , ответникът не бил пияница и имал хубав брак с М.. С. и М.не били близки , защото С. използвал М.само за пари и не й помогнал за болното й дете .

Според разпитания пред съда свидетел В.Й., М.не се разбирала с брат си и почти не общувала с него . На погребението на М.свидетелката чула С. да обяснява , че ще вземе наследството на М.. След това ищецът не идвал на панахиди . В. и М.не били пред развод и живеели добре заедно .

 

При така събраните доказателства съдът приема от правна страна следното :

За да бъде основателен предявеният иск по чл.45 ЗЗД по делото трябва да се установи , че е налице противоправно деяние /действие или бездействие/, вреда , вина  и причинна връзка между противоправното и виновно поведение на дееца и настъпилите вреди. Противоправното деяние , вредата и причинната връзка трябва да се докажат от ищеца във всеки конкретен случай . При доказване на другите предпоставки вината се предполага до доказване на противното .

В случая посоченото по-горе влязло в сила споразумение по наказателно дело на основание чл.300 ГПК е задължително за гражданския съд разглеждащ гражданските последици от деянието относно това дали то е извършено, неговата противоправност и виновността на дееца-ответника. Следователно обстоятелствата , че ответникът е виновен за това , че на 18.12.2011 г при управление на МПС по непредпазливост е причинил смъртта на М.П.С.–Т. са доказани . Тези обстоятелства  не се оспорват и от ответника .

Спорът между страните е дали ищецът е материално-правно легитимиран да получи обезщетение за неимуществени вреди от смъртта на М.П.С.–Т. ; дали са настъпили вреди ; както и за размера на обезщетението .

Настоящият съд счита , че ищецът няма право на обезщетение за неимуществени вреди от смъртта на сестра си М.П.С.–Т. . Налице е задължителната практика на ВС и ВКС , обективирана в приетите от Пленума на Върховния съд Постановления № 4/1961 г., № 5/1969 г. и № 2/1984 г. Съгласно тази практика лицата , които имат право на обезщетение по чл.52 ЗЗД за неимуществени вреди в случай на причинена при деликт смърт на друго лице, са определени по задължителен за съдилищата в Република България начин с цитираните постановления. Воден от установения в чл.52 ЗЗД принцип за справедливост, Пленумът на Върховния съд е въвел ограничителни критерии като е счел, че справедливостта налага да се признае право на обезщетение за неимуществени вреди само в полза на най-близките на пострадалия , за които е нормално да се предполага, че поради степента на родствена и житейска близост действително търпят морални болки и страдания по повод на неговата загуба. Първоначално с ППВС № 4/1961 г. кръгът на правоимащите е сведен до съпрузите, децата и родителите на починалия. Впоследствие, с ППВС № 5/1969 г., е признато право на обезщетение по чл.52 ЗЗД и на взетото за отглеждане и осиновяване от починалия, но все още неосиновено дете, както и на лицето, с което починалият е съжителствал трайно на съпружески начала. Включването на тези лица в кръга на правоимащите по чл.52 ЗЗД е мотивирано със съображения, че създадените между тях и починалия емоционални и житейски отношения наподобяват биологичната връзка родител - дете и връзката между съпрузи и е справедливо те да бъдат възмездени за претърпените неимуществени вреди. За да се преодолеят спорове в практиката, Пленумът на ВС е приел Постановление № 2/30.11.1984 г., в което е изразил категорично становище, че изброяването в постановления № 4/1961 г. и № 5/1969 г. на лицата с право на обезщетение за неимуществени вреди в случай на смърт е изчерпателно, поради което е недопустимо техният кръг да бъде разширяван чрез присъждане на обезщетения в полза на други лица, които по причина на родствена или житейска близост с починалия също търпят морални болки и страдания от загубата му.

Сред примерно визираните в ППВС № 2/1984 г. лица, за които е прието , че нямат право на обезщетение по чл.52 ЗЗД, са братята и сестрите.

В по-ново време тази константна практика на ВКС и ВС е потвърдена с решение №313 от 09.10.2015 г по гр.д.№1672/15 г на ВКС IV ГО. 

Настоящият съд споделя практиката на ВКС и ВС и не счита , че същата не трябва да бъде променяна с предстоящото тълкувателно решение на Пленума на ВКС , освен в изключителни случаи . Непреходна е идеята на Пленума на ВС , че не може смъртта да е повод за обогатяване с нетрудови доходи на неограничен кръг лица , освен на най-близките на лицето.

Процесното дело е типичен случай защо практиката на съдилищата трябва да бъде внимателна и скептична към претенции дори на близки роднини , каквито принципно са братята и сестрите . Съдът счита , че дори с бъдещото тълкувателно решение да се даде възможност на ищеца да претендира обезщетение за неимуществени вреди от смъртта на сестра си , то нему не следва да се присъжда такова . Искът на ищеца е недоказан , включително и по размер .

Показанията на св.П.съдът не кредитира . Същата е пряко заинтересована от изхода на делото , защото ако се присъди обезщетение за неимуществени вреди в размер на 100 000 лева рязко ще се подобри състоянието на семейния й бюджет . Освен това при разпита свидетелката се държа подигравателно със съда , като заяви , че тя и ищеца били зле с парите и „ходели с цървули“ . За същата тази свидетелка св.И. посочва , че трайно не работи . Работата не е силната черта и на ищеца , защото всички свидетели са единодушни , че винаги е бил зле с парите и е търсил сестра си да му помага .

Показанията на св.К.са неотносими към делото , защото доказват добри отношения на ищеца със сестра си в миналото , но не и болки и страдания от смъртта на М..

Показанията на свидетелите И. и Й.съдът приема за достоверни . Същите са ясни , конкретни и се подкрепят от писмените доказателства по делото . От тях се установява , че ищецът и М.не са били в добри отношения , а срещите между тях се крепели на „инициативата“ на ищеца да ходи при сестра си да й иска пари .      

Съгласно ППВС №4/68 г и постановеното по реда на чл.290 от ГПК решение №710/2010 от 19.01.2011 г. по гр. дело № 1824/2009 г. на IV-то гр. отд. на ВКС обезщетението за неимуществени вреди по чл.52 ЗЗД се определя от съда „по справедливост“ , като това не е абстрактно понятие , а е свързано с преценката на конкретни обективно съществуващи и установени по делото обстоятелства . В случая съдът счита , че чрез настоящото дело ищецът прави опит за последно да се обогати от сестра си , този път чрез самата й смърт . Твърде е възможно претенциите му да са предизвикани от лошото му финансово състояние и/или от спорове за наследство както посочва св.Й.. Всички тези действия на ищеца противоречат на добрите нрави и настоящият съд счита , че на ищеца не следва да се присъжда обезщетение за неимуществени вреди . Искът е неоснователен и трябва да се отхвърли .

 

Водим от горното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иска на С.П.П. ЕГН ********** *** да се осъди В.А.Т. ЕГН ********** *** да му заплати на основание чл. 45 ЗЗД  сумата от 100 000 лева неимуществени вреди /душевни и емоционални болки и страдания/ от смъртта на сестра му М.П.С.починала при ПТП на 18.12.2011 г по вина на Т. , за което последният е признат за виновен със споразумение от 07.05.2012 г по н.о.х.д.№1224/12 г на СГС , НО , 9-ти състав ; като неоснователен и недоказан .

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд - София в двуседмичен срок от връчване на страните .

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :