Присъда по дело №2437/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 154
Дата: 19 юни 2018 г. (в сила от 5 юли 2018 г.)
Съдия: Георги Росенов Гетов
Дело: 20185330202437
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 17 април 2018 г.

Съдържание на акта

                                        П Р И С Ъ Д А

 

 

Номер154                   19.06.2018 г.                           Град ПЛОВДИВ

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИ  РАЙОНЕН  СЪД                                 ХХІ наказателен състав

На деветнадесети юни                                 две хиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ  ГЕТОВ                

Секретар: Величка Илиева

като разгледа докладваното от СЪДИЯТА

наказателно ЧХ дело номер 2437 по описа за 2018 година,

 

  П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Д.Т.С. – роден на *** ***, б., български гражданин, живущ ***, с основно образование, разведен, неработещ, неосъждан, ЕГН: ********** за ВИНОВЕН в това, че на 15.04.2018 г. в село Дълго поле, обл.Пловдив е причинил другиму – на Ю.М.Т. ЕГН **********, лека телесна повреда, изразяваща се в лекостепенно мозъчно сътресение със зашеметяване, замаяност и гадене, довело до разстройство на здравето, извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК, поради което и на основание чл.130, ал.1 от НК вр. чл.78А, ал.1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лева.

ОСЪЖДА на основание чл.189, ал.3 от НПК подсъдимия Д.Т.С., със снета по делото самоличност, ДА ЗАПЛАТИ на частния тъжител Ю.М.Т. ЕГН ********** направените по делото разноски в размер на 484 /четиристотин осемдесет и четири/ лева, от които 12 /дванадесет/ лева държавна такса за образуване на наказателно дело от частен характер, 400 /четиристотин/ лева адвокатско възнаграждение и 72 /седемдесет и два/ лева депозит за СМЕ.

ОСЪЖДА на основание чл.189, ал.3 от НПК подсъдимия Д.Т.С., със снета по делото самоличност, ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд гр.Пловдив сумата от 50 /петдесет/ лева, представляваща разноски за СМЕ.

 

Присъдата подлежи на обжалване в 15-дневен срок пред Окръжен съд гр.Пловдив.

         

                                     

 

                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала!

В.И.

Съдържание на мотивите

Мотиви към присъда по НЧХД № 2437/2018 г. по описа на Районен съд - Пловдив, НО, XXI н. състав

 

Частният тъжител Ю.М.Т., ЕГН: **********, чрез адв. Д.З., е внесла в Районен съд – Пловдив частна тъжба против Д.Т.С., ЕГН: ********** за това, че на 15.04.2018 г. в село Дълго поле, обл. Пловдив С. й е причинил лека телесна повреда, изразяваща се в лекостепенно мозъчно сътресение със зашеметяване, замаяност и гадене, довело до разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК – престъпление по чл. 130, ал. 1 от Наказателния кодекс (НК).

Повереникът на частния тъжител пледира за постановяване на осъдителна присъда, като намира деянието за доказано по несъмнен начин както от обективна, така и от субективна страна. Подробно излага твърденията си относно фактическата обстановка, която предлага на съда да приеме за установена. Предлага още да бъде дадена вяра на показанията на св. Я., както и да се кредитира заключението по изготвената съдебномедицинска експертиза по писмени данни. Моли подсъдимият да бъде признат за виновен, като му бъде наложено наказание „Лишаване от свобода“ в размер между 3 и 6 месеца, чието изпълнение да бъде отложено. Взема становище и че подсъдимият следва да бъде осъден да заплати сторените в процеса разноски.

Частният тъжител Ю.М.Т. поддържа наведените от повереника си съображения, като допълва, че оказваният й от страна на подсъдимия психически тормоз продължава и след образуваното наказателно производство.

Подсъдимият Д.Т.С. се възползва от правото си да даде обяснения, в които се признава за виновен и заявява, че съжалява за случилото се. В хода на съдебните прения отново заявява, че признава грешката си, но отрича да е упражнявал психически тормоз спрямо тъжителката. Твърди тя доброволно да е влязла в дома му, а след деянието той да я е пуснал да си ходи. С последната си дума заявява, че предоставя на съда произнасянето по казуса.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното:

 

От фактическа страна:

Подсъдимият Д.Т.С. е роден на *** ***, б., български гражданин, живущ ***, с основно образование, разведен, неработещ, неосъждан, с ЕГН: **********.

На 05.07.2003 г. подсъдимият Д.С. и частната тъжителка Ю.Т. сключили граждански брак, от който имали ненавършили пълнолетие деца.

Със съдебно решение № 862 от 20.03.2017 г. по описа на II брачен състав на Районен съд – Пловдив гражданският брак между подсъдимия и частната тъжителка бил прекратен, като упражняването на родителските права спрямо децата било предоставено на майката – тъжителката Т., а спрямо бащата – подсъдимия С., бил определен режим на лични отношения.

На 15.04.2018 г. тъжителката изпратила децата Т.С. и М.С. при баща им, който живеел в с. Дълго поле, с оглед осъществяване на определения режим на лични отношения. В късния следобед на същия ден Ю.Т. ***, за да прибере децата си. Тя отишла до жилището на подсъдимия, влязла вътре и тогава подсъдимият изпратил децата до магазина. След това настоял да поговорят с частната тъжителка. Последната не искала да разговаря с подсъдимия и затова започнала да се опитва да излезе от дома му, като двамата се бутали и блъскали. В един момент подсъдимият ударил шамар с ръката си в горната част на главата на Т., отляво, в областта на слепоочието й. От удара тъжителката паднала, при което ударила лявата част на главата си в мебелите в стаята. Тогава тя се разплакала и подсъдимият я пуснал да излезе. Навън тя намерила децата си и заедно си тръгнали, като по пътя видяла св. И.Я. Я., с която преди това разговаряла по телефона. Частната тъжителка казала на св. Я., че подсъдимият С. я бил набил. След това Т. се обадила и на ЕЕН 112, откъдето я свързали с РУ – Хисаря и тя подала сигнал за случилото се.

На 17.04.2018 г. Ю.М.Т. подала пред Районен съд – Пловдив частната тъжба против подсъдимия Д.Т.С..

 

По доказателствата:

Описаната фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на събраните по делото гласни доказателствени средства –обясненията на подсъдимия Д.Т.С. и показанията на свидетеля И.Я. Я., както и на писмените доказателства – справка за съдимост за подсъдимия С.; Удостоверение за раждане от *** г. № ***, издадено от длъжностно лице по гражданско състояние при Община Пловдив; Удостоверение за раждане от *** г. № ***, издадено от длъжностно лице по гражданско състояние при Община Пловдив; Съдебномедицинско удостоверение № ***/2018 г., издадено от ** П.М.Д.; Лист за преглед и Допълнителен лист към Лист за преглед на пациент в КДБ/СО № *** от 15.04.2018 г.; Писмо с вх. № ***/12.06.2018 г. по описа на Районен съд – Пловдив от *** при РУ Хисаря, при ОД на МВР – Пловдив, както и от заключението на съдебномедицинската експертиза по писмени данни (лист 44-49 от делото).

Съдът кредитира обясненията на подсъдимия, тъй като те не бяха оборени в хода на наказателното производство. От тях се установява, че подсъдимият е ударил шамар на тъжителката в горната част на главата, от ляво, около слепоочието, след което тя е паднала и си е ударила главата отново в лявата част. Изяснява се още, че преди това и двамата взаимно са се блъскали и бутали. След като тъжителката си е ударила главата, се е разплакала и тогава подсъдимият я е пуснал да излезе.

Дава се вяра и на показанията на св. И.Я. Я.. Същите са подробни, последователни и вътрешно непротиворечиви. Освен това в тях св. Я. възпроизвежда обстоятелства, които непосредствено е възприела като очевидец. От тях се установява датата, на която тя е видяла тъжителката, и състоянието, в което Т. се е намирала след нанесения й побой от подсъдимия. Свидетелката изяснява още, че през този ден тъжителката е била в село Дълго поле заедно с децата си, както и че Т. й е казала, че подсъдимият я е набил. Посочва и че често е виждала подсъдимия пиян и да употребява алкохол.

Съдът изцяло кредитира и заключението на изготвената съдебномедицинска експертиза по писмени данни. От него се установява, че тъжителката Т. е претърпяла следните травматични увреждания – лекостепенно мозъчно сътресение и две петнисти кръвонасядания по лявата лицева половина (долния клепач на лявото око и лявото слепоочие). Изяснява се още, че същите са причинени в резултат от удар с или върху твърд тъп предмет и добре отговарят да са нанесени при удар с отворена длан. Лекостепенното мозъчно сътресение със зашеметяване, замаяност и гадене е довело до разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и чл. 129 НК, а останалите травматични увреждания са причинили болка и страдание, без разстройство на здравето. Съдът намира заключението на вещото лице за подробно, мотивирано, обосновано, в същото е отговорено в пълнота на поставените задачи с определението за назначаване на експертизата, заключението е изготвено и от специалист, разполагащ с необходимите експертни познания в съответната област на науката, поради което настоящият състав изцяло кредитира изводите на експерта.

От Справката за съдимост на подсъдимия се установява, че той не е бил осъждан, нито освобождаван от наказателна отговорност по реда на раздел IV от Глава Осма от Общата част на НК.

 

От правна страна:

При така установените факти съдът намира, че подсъдимият Д.Т.С. е осъществил от обективна и от субективна страна състава на престъплението по чл. 130, ал. 1 НК.

От обективна страна на 15.04.2018 г. в село Дълго поле, обл. Пловдив С. е причинил другиму – на Ю.М.Т., лека телесна повреда, изразяваща се в лекостепенно мозъчно сътресение със зашеметяване, замаяност и гадене, довело до разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК.

Авторството на деянието от страна на подсъдимия С., мястото на извършване на престъплението, както и конкретните действия, чрез които е било осъществено изпълнителното деяние са установени по делото от обясненията на подсъдимия. По категоричен начин беше изяснена и датата на извършване на престъплението – 15.04.2018 г., от показанията на св. Я., която е видяла Т. след нанесения й побой. Тъй като престъплението по чл. 130, ал. 1 НК е резултатно, за да бъде то довършено, следва в обективната действителност да е настъпил съставомерен престъпен резултат. И това обстоятелство се явява доказано по делото от заключението на съдебномедицинската експертиза по писмени данни, от което се установиха конкретните травматични увреждания на Т. и техния медико-биологичен признак, като лекостепенното мозъчно сътресение със зашеметяване, замаяност и гадене съставлява лека телесна повреда по чл. 130, ал. 1 НК, тъй като е довело до разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК.

От субективна страна деянието е извършено виновно и при форма на вината пряк умисъл. Подсъдимият е предвиждал, че нанасяйки удари в главата на тъжителката от толкова близко разстояние, това ще доведе до причиняване на телесна повреда от съответния вид, съзнавал е общественоопасния характер на това си деяние, но въпреки това във волево отношения е искал именно настъпването на съставомерния престъпен резултат – увреждане на здравето на частния тъжител в съответната степен, т.е. причинявайки й единствено лека телесна повреда.

Следователно по делото се установява, че Д.Т.С. е осъществил от обективна и от субективна страна състава на престъплението по чл. 130, ал. 1 от НК, поради което и съдът го призна за виновен с присъдата си.

 

По наказанието:

За извършеното от подсъдимия С. престъпление е предвидено наказание „Лишаване от свобода“ до 2 години или „Пробация“. Съдът, като съобрази, че подсъдимият не е осъждан и не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава XXVIII от НПК, че от деянието няма причинени съставомерни имуществени вреди, както и че не са налице пречките по чл. 78а, ал. 7 от НК, изключващи приложението на тези правила, то намери, че подсъдимият С. трябва да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Съгласно чл. 78а, ал. 1 от НК пълнолетно лице се освобождава от наказателна отговорност и съдът му налага административно наказание глоба, което се определя в размер от 1 000 лева до 5 000 лева.

При индивидуализацията на размера на административното наказание съдът съобрази като смекчаващи отговорността обстоятелства изразеното от подсъдимия съжаление за стореното и признанието на вината. Взе се предвид и влошеното имотно състояние на подсъдимия. Не се установиха отегчаващи обстоятелства. Предвид изложеното съдът намира, че следва да бъде наложено наказание при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства, което да бъде индивидуализирано в минималния, предвиден от законодателя размер, а именно глоба в размер на 1 000 лева. Настоящият състав намира, че така определеният размер на административното наказание ще съдейства за постигането на възпитателните и предупредителни цели на наказанието.

С оглед изхода на делото съдът осъди подсъдимия Д.Т.С. на основание чл. 189, ал. 3 от НПК да заплати в полза на Държавата и по сметка на Районен съд – Пловдив направените по делото разноски в размер на 50 (петдесет) лева за СМЕ, както и да заплати в полза на частния тъжител Ю.М.Т. сумата от 484 (четиристотин осемдесет и четири) лева – разноски по делото.    

Така мотивиран, съдът постанови присъдата си.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Вярно с оригинала!

М.К.