Решение по дело №99/2020 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 156
Дата: 2 юни 2020 г. (в сила от 30 юни 2020 г.)
Съдия: Веселин Иванов Николов
Дело: 20203230200099
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№………….

гр.Добрич 02.06.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Добрички районен съд, наказателна колегия, осемнадесети състав

в публично съдебно заседание на 22.05.2020г, в състав:

Съдия: Веселин Иванов Николов,

при  участието  на  съдебен  секретар :Стела Димова ,

 разгледа  н.а.х.д.№ 99  по описа на ДРС за 2020г.

 

Производството е образувано по жалба на „* **” ООД с ЕИК *** с представител . А. срещу наказателно постановление № НП-127/13.12.2019 год. на Зам. Председателя на ДАМТН .

С атакуваното наказателно постановление на жалбоподателя за нарушение на  чл. 187 ал.2 т.3 от НУБЕТСН и на основание чл. 55 ал.2 от ЗТИП е  наложено административно наказание    имуществена санкция  в размер на 500 /петстотин /лева .

 По същество жалбоподателят оспорва единствено размера на наложената санкция за извършеното административно нарушение.Редовно уведомен  се явява в съдебно заседание ,представлява са от адвокат Венелин Кирилов от ДАК.

Въззиваемата страна  не се представлява   .

Независимо от основанията, посочени от въззивника, съдът подложи на цялостна преценка атакуваното наказателно постановление, при което констатира следното:

На 24.07.2019 г. около 13:30 ч. на основание чл.42, ал.1 от Закон за техническите изисквания към продуктите (ЗТИП) и чл. 200 от Наредбата за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове (НУБЕТНГСИВВГ) е извършена внезапна проверка в обект „бензин-газ-станция" - автомобилна газо-снабдителна станция (АГСС), намиращ се в гр. Добрич, ж.к „Дружба" 1/72, стопанисван от „***" ЕООД.

АГСС за втечнени въглеводородни газове (ВВГ), попада в обхвата на чл. 1, ал. 1 от НУБЕТНГСИВВГ и представлява съоръжение с Повишена опасност по смисъла на чл. 32 от ЗТИП. В обекта за захранване на газова инсталация е било монтирано съоръжение под налягане - стационарен съд работещ под налягане (резервоар за ВВГ), с per. № ДчСН0401, който представлява съоръжение с повишена опасност по смисъла на чл. 32 от ЗТИП и попада в обхвата на чл. 2 от НУБЕТНСН с ползвател „***" ЕООД.При проверката АГСС за ВВГ съдът е бил в експлоатация, видно от това, че са се зареждали автомобили. В момента на проверката гореописаният съд работещ под налягане се е експлоатирал, захранвал газовата инсталация и показанието на манометъра на съда е било 12 bar.При проверката е била поискана от г-н А. А. - управител на „***" ЕООД, ревизионната книга на гореописания съд работещ под налягане и е установено, че последния технически преглед е извършен на 14.03.2012г., видно от ревизионен акт №2 от 14.03.2012год. Срокът за извършване на следващия периодичен преглед, съгласно записа в гореописания ревизионен акт, е до месец март 2016г. В момента на проверката съда се експлоатираше, без да му е извършен технически преглед -периодичен на 4 години съгласно чл. 265, ал. 1, т. 2, буква „а" от НУБЕТНСН.Съгласно чл. 187, ал. 2, т. 3 от НУБЕТНСН ползвателят е длъжен да не допуска експлоатацията на съоръжения под налягане, когато не е извършен технически преглед на съоръженията съгласно чл. 265, ал.1, т.1-6 и 9 от НУБЕТНСН.Като на 24.07.2019 г. около 13:30 ч. ползвателят „***" ЕООД е допуснал експлоатацията на съд работещ под налягане с рег.№ ДчГИ0401 без да му е извършен технически преглед.На база така описаната фактическа обстановка бил съставен  АУАН № 115 от 02.10.2019 год.. и в последствие било издадено   НП № НП-127 от 13.12.2019 год. на Зам. Председателя на ДАМТН .

        Описаната фактическа обстановка се установява от показанията на актосъставителя- Р.М.В.  и свидетелите. С.П. и В.И.К.  , както и от приобщените по делото писмени доказателства.

Наведените в жалбата  основания за намаляване на наложената имуществена санкция кореспондират с установената в настоящото производство фактическа обстановка както следва:

Жалбоподателя в депозираната жалба до РС Добрич признава извършеното административно наказание описано коректно и в АУАН и в НП.Оспорва се единствено наложеното административно наказание – имуществена санкция в размер от 500/петстотин/ лева.

Не се констатира и наличие на предпоставки за приложението на чл. 28 от ЗАНН предвид обстоятелството ,че извършеното нарушения се явява   такова с  висока опасност описана в атакуваното НП, че недопустимо да не се наложи наказание и единствено да се предупреди жалбоподателя.

Настоящият състав счита , че административно наказващият орган неправилно е наложил санкция към средния размер без да са на лице конкретни основания за този размер.

Наложеното административно наказание „ имуществена санкция” в  размер на 500/петстотин/ лева/  съдът приема за некоректно, котето трябва да бъде изменено предвид ,че се касае за първо нарушение с не голяма опасност.  Настоящият състав счита ,че административно наказание „имуществена санкция ” в  размер от 200/двеста/ лева , което е към минималния размер би реализирало целите на административното наказване предвидени в разпоредбата на чл. 12 от ЗАНН.

Предвид горното , обжалваното наказателно постановление следва да бъде изменено    .

Воден от изложените фактически констатации и правни изводи, на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

    ИЗМЕНЯ   НП№ НП-127 от 13.12.2019 год. на Зам. Председателя  на ДАМТН, с което на  „****” ООД с ЕИК **** с представител А. А. за нарушение на чл. 187 ал.2 т.3 от НУБЕТСН и на основание чл. 55 ал.2 от ЗТИП е  наложено административно наказание    имуществена санкция  в размер на 500 /петстотин /лева .

НАМАЛЯВАМ наложената имуществена санкция от  500/петстотин/ лева на 200/двеста/лева.

  Решението подлежи на  обжалване пред Административен съд гр. Добрич в 14 дневен срок от уведомяване на страните  по реда на АПК.

 

                                                                    Районен съдия:                       .