Решение по дело №9033/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266710
Дата: 26 ноември 2021 г.
Съдия: Елена Евгениева Маврова
Дело: 20171100109033
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 юли 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.София, 26.11.2021 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 16 състав, в публичното съдебно заседание на пети април през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА МАВРОВА

                                                                       

при участието на секретаря Александрина Пашова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 9033 по описа за 2017 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявени са главни искове от В.В.Н. (конституиран по реда на чл. 227 ГПК на мястото на първоначалния ищец В.С.Н., починал в хода на производството), с правно основание чл. 49 ЗЗД, вр. чл. 45 ЗЗД срещу „С.Б.ЗА А.Л.- Г.Ц.“ АД за сумата от 200 000 лв., представляваща обезщетение за претърпените от В.С.Н. неимуществени вреди – болки и страдания, настъпили вследствие на неправилно проведена на 09.01.2017 г. оперативна интервенция, ведно със законната лихва от 09.01.2017 г. до окончателното изплащане, както и на сумата от 10 725 лв., представляваща обезщетение за причинени на В.С.Н. имуществени вреди от същата оперативна интервенция, изразяващи се в направени разходи за лечение и медикаменти, ведно със законната лихва върху нея, считано от датата на подаване на исковата молба (13.07.2017 г. – подадена е по пощата на тази дата) до окончателното й изплащане. При условията на евентуалност спрямо главния иск, ищецът е предявил и иск с правно основание чл. 45 ЗЗД срещу Д.И.И., за горепосочените суми, представляващи претърпени имуществени и неимуществени вреди от В.С.Н., настъпили в резултат от неправилно проведена от ответника на 09.01.2017 г. оперативна интервенция в „С.Б.ЗА А.Л.- Г.Ц.“ АД.

В исковата молба първоначалният ищец В.С.Н. е изложил, че на 08.01.2017 г. е хоспитализиран за оперативно лечение в ортопедо-травматологичното отделение към „СБАЛ - Г.Ц." АД поради оплаквания от схващане от кръста надолу с диагноза: увреждане на междупрешлените дискове в шийния отдел с радикулопатия. Сочи, че на 09.01.2017 г. е претърпял оперативна интервенция с оператор д-р Д.И.И., изразяваща се в предна корперектомия С5 с дикектомии С4/С5 и С5/С6 и корпородезис С4-С6 с меш и плаки, в резултат на която цялостното му здравословно състояние се е влошило и към момента на изписването му (31.01.2017 г.) неврологичният му статус се изразявал в тежък квадрипирамиден синдром, тежко изразен вдясно и средно изразен вляво. Налице са били движения със силно ограничен обем и силно намалена мускулна сила в глезената, колянната и тазобедрената стави вляво, а движенията на дясната ръка са били с ограничен обем и намалена мускулна сила в лакетната и раменната стави, допълнително ограничен от болка, като липсват движения в китката и пръстите, както и ретенция (задържане) на урината и изпражненията.

Твърди се, че след проведени редица консултации със специалисти на В.Н. е дадена препоръка за необходимост от реоперация, реконструкции и нова стабилизация на оперираните шийни прешлени, като на 18.04.2017 г. е приет в Клиниката по неврохирургия към „УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ" ЕАД за реоперация с диагноза спинална стеноза на С4-С6 и на 21.04.2017 г. е претърпял оперативна интервенция, изразяваща се в отстраняване на остеосинтезна плака, корпоректомия на С5 с експлантация на стария меш, пластика на дуралния дефект с Duraform и Adherus, имплантиране на SYNMESH 12 мм, допълнително фиксиране с плака. Твърди, че болничното му лечение продължава в Клиниката по анестезиология, реанимация и интензивно лечение към „УМБАЛ Св. Анна" АД, като общото му състояние е изключително тежко. Въпреки подобрението след извършената на 21.04.2017 г. операция все още е с тежка двустранна квадрипареза на крайниците, с наличие на множество декубитални рани по цялото тяло, с невъзможност за изправяне, движение и самообслужване, с невъзможност да контролира тазовите си резервоари. Периодично е афебрилен, което налага болнично антибиотично лечение. Счита, че така описаните влошаване и усложнения на здравословното му състояние са вследствие на претърпяната на 09.01.2017 г. оперативна интервенция, извършена от Д.И.И., като служител на „С.Б.ЗА А.Л.- Г.Ц.“ АД. В.Н. описва, че е търпял и продължава да търпи силни емоционални болки и страдания, станал е напълно зависим от чужда помощ при ежедневното му придвижване и осъществяване на естествените му физиологични функции на организма.

Излага, че във връзка с лечението си е претърпял и имуществени вреди, изразяващи се в направени разходи за лечение и медикаменти в общ размер на 10 725 лева, от които: сумата от 5549 лв. по фактура №1545 от 06.01.2017 г., изд. от „СБАЛ -  Г.Ц." АД - за шийна плака - 2 нива с винтове 6 бр. и титаниев меш; сумата от 3576 лв. по фактура №********** от 21.04.2017г., изд. от „УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ" ЕАД - за заместител на дура, предна шийна плака и меш двоен цервикален; за сумата от 1600 лв. по фактура №********** от 21.04.2017 г., изд. от „УМБАЛ Царица Йоанна -         ИСУЛ" ЕАД - за хидрогел за пласт, на дура.

Сочи, че е налице трудово правоотношение между болничното заведение и ответника - лекар, като моли „С.Б.ЗА А.Л.- Г.Ц.“ АД да бъде осъдена да му заплати претендираните обезщетения, а при условията на евентуалност, в случай че този иск бъде отхвърлен, ищцовата претенция да бъде уважена спрямо Д.И.И..

Ответниците Д.И.И. и „С.Б.ЗА А.Л.- Г.Ц.“ АД оспорва предявените искове по основание, като считат, че не е налице противоправно поведение от тяхна страна. Излагат, че още при приемането му в „СБАЛ - Г.Ц.“ АД, В.Н. е бил в увредено общо състояние, в прогресирал етап на заболяването си, с тежка шийна миелопатия с квадрипареза и данни за силно изразена дегенеративна стеноза на гръбначния канал в шийния сегмент, максимално изразена на нива С5/С6 и С6/С7. Имал е и придружаващи заболявания като хипертонично сърце без (застойна) сърдечна недостатъчност, НИЗЗД с неврологични усложнения, последици от МСБ, диабетна полиневропатия и обезитас.

Твърдят, че както при всяка операция, така и при тази, е съществувала възможност от определени усложнения, като пациентът е получил информацията, посочена в чл. 88, ал. 1 от Закона за здравето и е дал своето информирано съгласие чрез подписването на декларация от 08.01.2017 г., поради което и рискът от настъпване на усложнения или незадоволителни за пациента резултати се носи от последния. Възразяват, че поведението на лекаря-ответник не е било противоправно, като в конкретния случай лекарският екип е реагирал адекватно и компетентно на ситуацията, лечението е било извършено професионално, в съответствие с всички утвърдени в медицинската наука и практика методи и с утвърдените медицински стандарти, а за пациента е била положена компетентна грижа, както по време на оперативната интервенция, така и в следоперативния период.

Оспорват наличието на пряка причинно-следствена връзка с проведеното в „СБАЛ - Г.Ц.“ АД лечение и влошаване здравословното състояние на пациента, доколкото същото може да се прояви като естествен ход на болестта, небрежност от страна на пациента преди и след лечението, както и неадекватно последващо лечение.

При условията на евентуалност релевират възражение за съпричиняване от страна на В.С.Н., който с поведението си е допринесъл за влошаване на здравословното му състояние, като считат размерът на предявения иск за неимуществени вреди за силно завишен и неотговарящ на критериите на справедливостта по чл. 52 от ЗЗД

Оспорва и претенцията за имуществени вреди, като считат, че всички разходи за лечение, заплатени на „СБАЛ - Г.Ц.“ АД от страна на В.С.Н., са били необходими за неговото адекватно лечение.

Третото лице помагач на страната на ответниците  Застрахователно акционерно дружество "ОЗК - З." АД, оспорва исковете и моли да бъдат отхвърлени.

Съдът, след като взе предвид доводите на страните и след оценка на събраните по делото доказателства, при спазване на разпоредбите на чл. 235 ГПК, намира следното от фактическа и правна страна:

Не се спори между страните по делото, а и се установява от представената епикриза от 31.01.2017 г. от „СБАЛ – Г.Ц.“ АД,  че на 09.01.2017 г. В.С.Н. е претърпял оперативна интервенция с оператор д-р Д.И.И., изразяваща се в предна корперектомия С5 с дикектомии С4/С5 и С5/С6 и корпородезис С4-С6 с меш и плака.

От препис – извлечение от акт за смърт се установява, че В.С.Н. е починал на 13.07.2017 г.

От заключението на изслушаната и приета по делото комплексна съдебно- медицинска експертиза се установява следното:

Към датата на постъпване за оперативно лечение в „СБАЛ-Г.Ц.” АД В.С.Н. е бил на 57 г. По данни от приложената медицинска документация той е бил в увредено общо състояние, в съзнание, контактен, адекватен, заемал активно положение в леглото. Записани са следните придружаващи заболявания:  хипертонично сърце без (застойна) сърдечна недостатъчност; неинсулинозависим захарен диабет с неврологични усложнения; последици от мозъчно-съдова болест; диабетна полиневропатия; обезитас.

От приложеното невроизобразително изследване на В. С.Н. от 01.12.2016 г. на шиен сегмент на гръбначния стълб  е видно, че се касае за дегенеративна стеноза на шиен отдел на гръбначния стълб с миелопатия (шийна спондилогенна миелопатия). Миелопатията (мозъчно увреждане) е резултат от взаимодействието на развилата се стеноза с васкуларна /съдова/ и неврологична компресия от дисковата патология, спондилозните разраствания, хипертрофията на фасетните стави и жълтия лигамент.

Протичането на заболяването е изключително вариабилно и непредвидимо. В големия процент от случаите е налице прогресия на оплакванията стъпаловидно или с постепенно утежняване на симптоматиката

При спондилогенната цервикална миелопатия оперативното лечение зависи от вида и разположението на наличната патология. Показанията за оперативно лечение включват: пациенти с прогресираща симптоматика, които могат да бъдат неврологично стабилизирани от операция; пациенти с изразен болков синдром – брахиалгия, които често получават облекчение от операцията; пациенти при които клиничната картина е с продължителност под една година при които резултата от операцията е по-добър от тези с напреднала и дългогодишна симптоматика;

Използват се два основни оперативни достъпа: преден - дисцектомия с корпоректомия и заден - ламинектомия на няколко нива. В процесния случай компресията е двустранна: предна и задна. Лекуващият екип от „СБАЛ – Г.Ц.“ е избрал преден оперативен достъп, като е извършена коропоректомия (отстраняване на тялото на С5 – пети шиен прешлен), премахване на дискови хернии на нива С4-С5 и С5-С6 и корпородеза  (поставяне на титание меш) с плака. В ранния следоперативен период в неврологичния статус е настъпила квадриплегия (липса на движенията в четирите крайника) с неефективно дишане, което е наложило постъпване в ОАРИЛ. След лечението е налице квадрипареза.

          След проведеното оперативно лечение при В.С.Н. е настъпила промяна в неврологичния статус изразяваща се в утежняване на наличната предоперативно квадрипареза до по-тежка в дясно и средно изразена в ляво, и нарушение в контрола на тазовите резервоари (ретенция на урина и изпражненията); поява на декубитална рана в сакралната област.

Според заключението, при налична отпадна неврологична симптоматика предоперативно и тежките промени в шийния сегмент на гръбначния стълб с деформация на шийния гръбначен мозък и наличие на зони в него дължащи се на хронична исхемична миелопатия след оперативно намеса не може да се очаква нормализиране на неврологичния статус.

След постъпването на ищеца за лечение в „СБАЛ-Г.Ц.” са извършени всички изследвания и консултации необходими за провеждане на оперативното лечение. Пациента е подписал информирано съгласие за гръбначна и гръбначно-мозъчна операция, в която са описани възможните рискове от оперативната интервенция. Оперативната интервенция е извършена по стандартна оперативна техника е преден достъп и отстраняване на дисковите хернии и тялото на С5 с поставяне на титаниев меш и плака. Заплатените разходи за импланти от ищеца, не се поемат от НЗОК.

Изпълнен е алгоритъма на клинична пътека № 211: гръбначни и гръбначно - мозъчни оперативни интервенции. Извършените медицинска дейности през периода на стационарно лечение са били адекватни на състоянието на ищеца-оперативно лечение, медикаменти, вливания, ранна кинезитерапия.

          В съдебно заседание вещото лице д-р П.П. пояснява, че втората операция е извършена въз основа на нов скенер, от който се вижда че все още има компресия в гръбнака. Посочено е че е премахнат 5-ти шиен прешлен, като не става ясно дали се касае за остатък. Заболяването е започнало през 2004 г., като на първоначалния ищец е предложена оперативна интервенция още през 2009 г. При по - продължителна компресия на гръбначния мозък, пациентът не може да бъде излекуван напълно, тъй като гръбначният мозък е вече много увреден.

          Свидетелката С.С.И., главна сестра в отделение „Ортопедия“ в „СБАЛ Г.Ц.“ АД, заявява че си спомня В.Н., като при постъпването му е бил в тежко увредено състояние и е дошъл в болницата на количка. След операцията, синът му е бил придружител, като му е било разрешено да остане, с оглед тежестта на заболяването и необходимостта от допълнителни грижи. Кинезитерапевтът в болницата не работи на пълен работен ден, работи на 4 часа. Н. не е бил добре и при изписването, като е имал нужда от раздвижване.

          Свидетелката Г.С.С., сестра на В. С.Н., сочи че първоначалния ищец е изпитвал болки и изтръпване в крайниците, но е бил в състояние да се грижи за себе си, карал е кола дори. Взел е решение за операцията за да запази като минимум това състояние. В болницата, след операцията, той е останал на легло до края на живота си и се е наложило племенника й да се грижи за него и да прави рехабилитация.

          Свидетелят Р. В. П., началник на клиниката по неврохирургия в УМБАЛ „Царица Йоанна“ АД, сочи че подобно тежко увреждане може да настъпи и от самото заболяване, без да е опериран, като се извършва операция, защото самото заболяване води до тежко инвалидизиране. Сочи, че в конкретния случай е извършена реоперация, за да се направи по-разширена декомпресия.  Заявява, че състоянието на Н. след първата операция е било с тежък двигателен дефицит, невъзможно изправяне от леглото и невъзможност да се обслужва самостоятелно, като първопричина е самото заболяване. Пояснява, че при интервенция се посочва че е отстранен прешлен, но не е възможно да се отстрани цял прешлен, а става въпрос за част. Имало е извършена декомпресия,  като неговата задача е била да я разшири.

          Свидетелят И.И.С., консултант неврохирург и медицински директор в „СБАЛ „Г.Ц.“ АД, сочи че д-р И. е извършил операцията с негово съдействие, като операцията е протекла тежко, защото притискането на гръбначния мозък е било силно изразено. Заявява, че в резултат на това хронично продължително притискане е била нарушена целостта на мозъчната обвивка и цялата операция е протекла при неблагоприятни условия и това е наложило по-ограничен обем на декомпресията. Сочи че пациентът е бил запознат с операцията. Отстранили са средната част на прешлена, която е оказвала най-сериозно притискане на гръбначния мозък, както директно на гръбначния мозък, така и на предната гръбначно-мозъчна артерия.

          Съгласно заключението на допълнителна комплексна съдебномедицинска експертиза, от приложеното магнитно-резонансно изследване преди първата операция е видно, че при В.С. Ненчев се касае за дегенеративна стеноза на шийния отдел на гръбначния стълб с миелопатия. В процесния случай компресията е двустранна: предна от дисковата патология на нива С4-С5,С5-С6 със значителна стеноза на канала и неврофорамените, ръбови остеофити, както и изразени дегенеративни промени на диска на ниво С6-С7 със стеноза на канала и неврофорамените. Задната компресия се обуславя от значително задебеления с масивни неравномерни осификации заден надлъжен лигамент от С2 до С7. Лекуващият екип правилно е преценил,че при наличната патология следва да се използва преден оперативен достъп. В конкретния случай интраоперативно е установено срастване на телата на четвърти и пети шиен прешлен и силно притискане на гръбначния мозък от осифициралия заден надлъжен лигамент. При тази находка опериращият екип е решил освен отстраняването на дисковите хернии да бъде премахнато и тялото на пети шиен прешлен за по-добра декомпресия. Поради разкъсаната твърда мозъчна обвивка от осифициралия заден надлъжен лигамент и наличната ликворея е отстранено част от тялото и е преценено, че по-нататъшните действия биха довели до допълнителна травма на увредения гръбначен мозък.

При установената интраоперативно тежка стеноза на спиналния канал на ниво С4-С6 с масивна осификация на задния надлъжен лигамент причинил дифузна лезия на твърдата мозъчна обвивка с отстраняването на дисковите хернии на нива С4- С5 и С5-С6 и премахването на централната част на тялото на пети шиен прешлен е постигната задоволителна декомпресия. При тази оперативна картина адекватно е било решението за спиране на операцията поради опасност от допълнителна увреда на травмирания от стенозата гръбначен мозък.

          Съгласно допълнителното заключение, след изписване от Г.Ц. В.Н. е провел рехабилитационно лечение в болница Сердика, в периода 01.02.2017 г. - 21.02.2017 г. От проведените контролни невроизобразителни изследвания - магнитен резонанс и компютърна томография е установено, че стенозата на нива С4-С6 перситира, при частично премахнато тяло на пети шиен прешлен. След консултация с неврохирург- доц. Р. П. е приет в периода 18.04.17 г. - 28.04.2017г. в неврохирургична клиника на „Царица Йоана - ИСУЛ”. На 21.04.2017г.е проведена нова оперативна интервенция: премахната е остеосинтезната плака, отстранено е още част от тялото на пети шиен прешлен, направена е допълнителна декомпресия латерално ,отнети са остеофитите по задните ръбове на четвърти и шести шийни прешлени. Установено е разкъсване на твърдата мозъчна обвивка с обилно натичане на ликвор и пролабиране на мозък през дефекта. Извършена е пластика на дуралния дефект с Duraform и Adherus и е имплантиран SYNMESH 12мм. Изписан на 28.04.2017 г. с подобрение. Персистира квадрипареза за МЗ/5 леви крайници и М2/5 за десни крайници; мобилизиран до седящо положение.

След изписване от неврохирургична клиника на ИСУЛ до постъпване в урологична клиника на УМБАЛ „Света Анна” АД няма представена медицинска документация за състоянието му. От 09.06.2017. до 13.07.2017 г. е проведено лечение в урологична клиника на УМБАЛ „Света Анна” АД с диагноза: стриктура /стесняване/ на уретрата. На 23.06.2017 г. е опериран -дилатация на уретрата. След престой на болния около месец в реанимация в състояние на хрониосепсис на 13.07.2017 г. в 08:55 ч., пациентът е направил остра сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност и е настъпил смъртен изход.

По данни от аутопсионния протокол като причина за смъртта се приема комплексна генеза: възможно ритъмно проводно разстройство на фона на изразената картина на сепсиса /хрониосепсис/ със съответните дистрофични промени във всички паренхични органи и спленомегалия от типа на неостро настъпилата такава. Следва да се приемат съвпадения по основно страдание сепсис и причина за смъртта сърдечно­съдова патология в съчетание с дистрофични промени на сърдечния мускул от сепсиса.  Възможно е входна врата за инфекцията да са били декубитусите в областта на сакрума, които и в момента на обдукцията са активни както е упоменато още в първата епикриза от СБАЛ Г.Ц., като от м. месец януари след оперативната интервенция са се оформили начеващи декубитуси в сакралната област, безусловно следствие на обездвижването.

          Въз основа на събраните по делото доказателства, и заключението на комплексната медицинска експертиза и допълнителната комплексна медицинска експертиза, съдът приема, че не се установява по делото, наличието на неправомерно поведение на служители на ответното лечебно заведение, както и неправилно проведена на 09.01.2017 г. оперативна интервенция на неговия наследодател В.С.Н.. Не се  нарушение на правилата на добрите медицински практики и медицински стандарти, като пациентът е дал своето информирано съгласие в предвидената за това форма.

          Следователно предявените искове за обезщетение за неимуществени и имуществени вреди по отношение на предпочитания ответник –„С.Б.ЗА А.Л.- Г.Ц.“ АД са неоснователни. По изложените съображения и формирани извод за липса на деликт, подлежи на отхвърляне и иска по отношение на ответника Д.И.И., предявен при условията на евентуалност.

С оглед изхода на спора, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответника „СБАЛ – Г.Ц.“ АД разноски в размер на 300 лв. за депозит за съдебномедицинска експертиза, както и сумата от 6893,40 лв. с ДДС за адвокатско възнаграждение. На ответника Д.И. се дължи сума в размер на 5744, 50 лв. за адвокатско възнаграждение.

  Мотивиран от горното, Софийски градски съд

                                                Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявените главни искове от В.В.Н., ЕГН **********,***, представляван от адв. И.Х.,***, (конституиран по реда на чл. 227 ГПК на мястото на първоначалния ищец В.С.Н. ЕГН **********, починал в хода на производството), с правно основание чл. 49 ЗЗД срещу „С.Б.ЗА А.Л.- Г.Ц.“ АД, ЕИК********, гр. София, ул. „************представлявана от адв. А.Б.,***, за сумата от 200 000 лв., представляваща обезщетение за претърпените от първоначалния ищец В.С.Н. неимуществени вреди – болки и страдания, настъпили вследствие на неправилно проведена на 09.01.2017 г. оперативна интервенция, ведно със законната лихва от 09.01.2017 г. до окончателното изплащане, както и на сумата от 10 725 лв., представляваща обезщетение за причинени на първоначалния ищец В.С.Н. имуществени вреди от същата оперативна интервенция, изразяващи се в направени разходи за лечение и медикаменти, ведно със законната лихва върху нея, считано от датата на подаване на исковата молба  - 13.07.2017 г. до окончателното й изплащане.

ОТХВЪРЛЯ предявените от В.В.Н., ЕГН **********,***, представляван от адв. И.Х.,***, (конституиран по реда на чл. 227 ГПК на мястото на първоначалния ищец В.С.Н. ЕГН **********, починал в хода на производството), евентуални искове с правно основание чл. 45 ЗЗД срещу Д.И.И., ЕГН **********,***, представляван от адв. Е.З.,***, за сумата от 200 000 лв., представляваща обезщетение за претърпените от първоначалния ищец В.С.Н. неимуществени вреди – болки и страдания, настъпили вследствие на неправилно проведена на 09.01.2017 г. оперативна интервенция, ведно със законната лихва от 09.01.2017 г. до окончателното изплащане, както и на сумата от 10 725 лв., представляваща обезщетение за причинени на първоначалния ищец В.С.Н. имуществени вреди от същата оперативна интервенция, изразяващи се в направени разходи за лечение и медикаменти, ведно със законната лихва върху нея, считано от датата на подаване на исковата молба  - 13.07.2017 г. до окончателното й изплащане.

ОСЪЖДА В.В.Н., ЕГН **********,***, да заплати на С.Б.ЗА А.Л.- Г.Ц.“ АД, ЕИК********, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, сумата от 300 лв. за депозит за съдебномедицинска експертиза, както и сумата от 6893,40 лв. с ДДС за адвокатско възнаграждение.

ОСЪЖДА В.В.Н., ЕГН **********,***, да заплати Д.И.И., ЕГН **********,***, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, сумата от 5744,50 лв. с ДДС за адвокатско възнаграждение.

Решението е постановено при участието на Застрахователно акционерно дружество "ОЗК - З." АД с ЕИК ******, гр. София, р-н „Възраждане“, ж.к. „Възраждане“, ул. „******, в качеството му на трето лице помагач на страната на ответниците.

Решението може да се обжалва с въззивна жалба пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                                                   

СЪДИЯ: