Определение по дело №643/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260131
Дата: 12 октомври 2020 г. (в сила от 12 октомври 2020 г.)
Съдия: Дора Димитрова Михайлова
Дело: 20201800500643
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 1 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. София, 12.10.2020 г.

 

         Софийски окръжен  съд, гражданско отделение, в закрито заседание на дванадесети октомври през две хиляди и двадесета година в  състав:

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОРА МИХАЙЛОВА

                                                                ЧЛЕНОВЕ: ЕВГЕНИЯ ГЕНЕВА

                                                                                      РОСИНА ДОНЧЕВА

         като разгледа докладваното от съдията Михайлова ч. гр. дело № 643 по описа на съда за 2020 г., и за да се произнесе взе предвид следното.

 

         Производството е по реда на чл. 577, ал. 1 ГПК, вр. чл. 32а от Правилника за вписванията (ПВ).

         С определение от 09.09.2020 г. съдия по вписванията при РС – гр. Ихтиман е отказал вписване на решение № 49 – 2 от 27.02.2007 г. на ОСЗГ – гр. К. по молбата с вх. № 1 767 от 09.09.2020 г. на нотариус с район на действие РС – гр. Ихтиман, вписан в регистъра на НК под номер 485.

 За да постанови отказа си, съдията по вписванията е приел, че към решението на органа по земеделска реституция не е представена скица, издадена от ОСЗГ – гр. К., а само такава, издадена на 21.08.2020 г. от С.п. г., к. и к. – С. О. за имот с идентификатор …........ Мотив за отказа е и липсата на удостоверение по чл. 264, ал. 1 ДОПК за посочения в решението имот, въз основа на което следвало да се определи и дължимата за вписването държавна такса, тъй като се искало вписване на решение, влязло в сила преди повече от пет години.

Софийски окръжен съд, след като обсъди доводите на жалбоподателя и прецени данните по делото, намира следното.

 Частната жалба е подадена от легитимирано лице и доколкото е депозирана в рамките на законоустановения срок (отказът е бил съобщен на 18.09.2020 г.) и се отнася до подлежащ на обжалване отказ на съдията по вписвания съгласно чл. 577, ал. 1 ГПК, следва да се приеме, че същата e процесуално допустима.

Разгледана по същество, частната жалба е основателна.

Съгласно принципните разяснения по т. 6 от Тълкувателно решение № 7 от 25.04.2013 г. по тълк. д. № 7/2012 г. на ВКС, ОСГТК, част от хипотезите, в които съдията по вписванията може да постанови мотивиран отказ за вписване, са следните: когато след преглед на съдържанието на акта се установи, че същият не фигурира сред актовете, които подлежат на вписване; по съображения за местна некомпетентност на съдията по вписванията (чл. 570, ал. 1 ГПК, чл. 7 ПВ), за наличието на която се следи служебно; по съображения, извлечени от формата на акта или неговото съдържание (липса на идентификация на страните и на недвижимия имот); както и при невнасяне на дължимата за вписването такса, при непредставяне на скица-копие от кадастралната карта съгласно чл. 6, ал. 3 ПВ, и ако не са представени доказателства за изпълнението на изискванията на чл. 264 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

В случая нито една от тези предпоставки не е налице. Искането е за вписване на реституционно решение със сила на констативен нотариален акт за собственост, което по силата на императивната разпоредба на чл. 5, ал. 2 ЗСПЗЗ е освободено от заплащане на държавна такса. Представеното решение отговаря на изискванията за форма и има изискуемото от закона съдържание, като съдържа пълно описание на възстановения имот, неговите граници и съседи и е придружено с удостоверение за наследници с пълни данни за наследниците на лицето, в чиято полза е възстановен процесният имот. Решението е влязло в сила. Представена е и актуална скица на имота по т. 1 от решението. Налице е и правен интерес за жалбоподателя като наследник на лицето, в чиято полза е възстановен имотът, от вписване на акта относно посочения имот.

Вписването на данни за принадлежността на правото на собственост върху недвижим имот в Службата по вписванията се извършва чрез отбелязване на данни за съответния имот по партидата на собственика, т. е. на лицето, което подлежащият на вписване акт сочи като носител на вещното право. Всички изискуеми данни за имота по решението са налице, поради което то подлежи на вписване.

Предвид изложеното отказът на съдията по вписванията следва да бъде отменен и делото следва да бъде върнато на Служба по вписвания – гр. Ихтиман с указания да разпореди вписване на решението.

Така мотивиран, Софийски окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определение от 09.09.2020 г., в което е обективиран отказ на съдия по вписвания в Служба по вписвания при РС - гр. Ихтиман за вписване на решение № 49 – 2 от 27.02.2007 г. на ОСЗГ– гр. К. по молбата с вх. № 1 767 от 09.09.2020 г. на нотариус с район на действие РС – гр. Ихтиман, вписан в регистъра на НК под номер 485.

ВРЪЩА делото на съдия по вписвания в Служба по вписвания при РС - гр. Ихтиман с указания да разпореди вписване на решението.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

            ЧЛЕНОВЕ: