Определение по дело №1061/2016 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 989
Дата: 20 април 2017 г.
Съдия: Боряна Александрова
Дело: 20161620101061
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 юли 2016 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                              

гр. Лом, 20.04.2017г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Ломският районен съд, в закрито съдебно заседание на 20 април   две хиляди и седемнадесета година в състав:

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:Боряна Александрова

 

        при секретаря В.Младенова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 1061 по описа на съда за 2016г., за да се произнесе, взе предвид следното:

        Производство по реда на чл. 248, ал. 1 от ГПК, образувано въз основа на молба  от „Първа инвестиционна банка”АД, ЕИК *********, чрез пълномощника по делото ю.к.И.Х. с искане за изменение на решението в частта за разноските , постановено настоящето дело.

        Наведените от молителя твърдения, обосноваващи основателността на молбата се свеждат до съображения за неправилност на решението, в частта касаеща  разноските.

         Копие от молбата е изпратено на другата страна, за становище. В срок пълномощника на ответника адв.Р.Б. от МАК, изразява писмено становище в предоставения от съда срок – за неоснователност на искането.

    Молбата за изменение на решението е депозирана в законоустановения срок, от легитимирано лице, поради което е процесуално допустима, а разгледано по същество – неоснователна, като  съображенията на съда са следните:

                В хипотезата на чл. 248 ГПК са предвидени две възможности, а именно допълване, когато съдът изобщо не се е произнесъл по поисканите от страната разноски, и изменение на постановения съдебен акт в частта за разноските. В конкретния случай е налице произнасяне на съда по въведения спорен предмет, поради което и следва да се приеме, че се касае за изменение на решението в частта за разноските.

         Правото на страна в процеса да иска изменение на съдебен акт в частта за разноските е предпоставено от направено изрично искане за това.

            Отговорността по чл.78 ал.1 - 3 от ГПК е право на едната страна да иска от другата да плати направените от нея разноски, ако е постановен съдебен акт в нейна полза, като се дължат реално направените разноски. Противната страна, която с поведението си е предизвикала предявяване на иска следва да бъде задължена да репарира направените от другата страна разноски. В постановеното съдебно решение,съдът е прекратил производството по делото,поради недопустимост на предявения иск.

            Съгласно разпоредбата на чл.78,ал.4 ГПК ответника има право на разноски.

           Съгласно практиката на съдилищата и съобразявайки се с Опр.№ 457/31.07.2015г. по д.№ 304/2015г. НКС, ТК,І т.д. докл. Съдията И. Д.,,когато заповедния съд е дал указания на заявителя по чл.41 ГПК, не обвързва съда,разглеждащ установителния иск, който извършва собствена преценка досежно това, дали заповедта за изпълнение е влязла в сила, като може да събира и допълнителни доказателства в тази насока.

        Според настоящият съдебен състав, разноски не се дължат, като аргументите на съда за това са следните:

    - неколкократни, в.т.ч. още с депозиране на ИМ в съда, самият ищец твърди и моли съда да прекрати производството по делото като недопустимо, мотивирайки се,че указанията на заповедния съд били незаконосъобразни.
            Не намират опора в съдебната практика, твърденията на ищеца, че в случая е нямал правна възможност да оспори редовността на указанията по чл.415,ал.1 ГПК на заповедния съд, независимо дали намира същите за основателни или не, както и че единствения начин да защити правата си и да избегне последствията на чл.415,ал.1 е да предяви иск и да плати необходимите за това разноски, дори и да счита, че не са налице предпоставките за това, като в последния случай по отношение на разноските в производството изначално не съществува правно основание за това. Заявителят е този , който може да сезира въззивния съд, защото счита че заповедта за изпълнение е влязла в сила- Т.е изцяло на преценката на заявителя в заповедното произвоство е оставен изборът на собственото му процесуално поведение.

          Изложеното обосновава неоснователност на искането, поради което и същото следва да бъде отхвърлено, на основание чл. 248, ал. 1 ГПК.

           Водим от горното, съдът

 

 

                                             О П Р Е Д Е Л И:

 

 

            ОТХВЪРЛЯ обективираното в Молба вх.№ 5643 от 06.04.2017г от „Първа инвестиционна банка” АД, ЕИК *********, чрез ю.к.И.Х. Искане за изменение на Решението от 20.03.2017г., постановено по гр.д. № 1061/2016г. по описа на ЛРС, в частта за разноските, като разноските да бъдат възложени на ищцовата страна по делото, като неоснователно.

               

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване  пред Окръжен съд гр.Монтана в двуседмичен срок от съобщението на страните за изготвянето му.

 

                                                                

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ :