Решение по дело №449/2019 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 октомври 2019 г.
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20197140700449
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

493/14.10.2019 г.

 

гр. Монтана

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публично съдебно заседание на единадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                          Председател: Огнян Евгениев

                                                                                             Членове: Соня Камарашка                                                                                                                      Рени Цветанова

 

при секретаря Петя Видова и с участието на прокурор Галя Александрова при Окръжна прокуратура - Монтана, като разгледа докладваното от съдия Соня Камарашка касационно административно - наказателно дело № 449 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК /редакцията на разпоредбите след изменението, публ. в ДВ бр. 77 от 2018 г., в сила от 01.01.2019г.), във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

 

Предмет на касационното административно – наказателно производство е Решение от 29.07.2019 г. по АНД № 137 по описа за 2019г. на Районен съд – Берковица, с което е отменено частично в обжалваната част наказателно постановление № 19-0370-000249/28.03.2019год. издадено от Началник РУ Вършец при ОД МВР Монтана, упълномощен със Заповед №8121з-515/14.05.2018год. на МВР, с което на Д.Й.Й. с ЕГН * ***, му е наложено административно наказание глоба в размер на 20.00лева /двадесет/, на основание чл.183, ал.2, т.3, пр.1 от ЗДвП за извършено административно нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП и административно наказание глоба в размер на 50.00лева /петдесет/, на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП за извършено административно нарушение по чл.137а, ал.1 от ЗДвП.

Касационният жалбоподател Началник РУ - Вършец, чрез надлежно упълномощения процесуален представител главен юрисконсулт К*** Д*** в жалбата и в о.с.з. твърди, че решението на въззивния съд е неправилно поради съществени нарушения на процесуалните правила и противоречие с материалния закон, като излага конкретни доводи в тази насока. Моли за отмяна на решението на въззивния съд и потвърждаване на издаденото НП.

Ответника по касационната жалба Д.Й. ***, не се е възползвал от процесуалното си право на отговор по касационната жалба. В съдебно заседание се представлява от надлежно упълномощения адвокат И. С*** от АК - Монтана, която оспорва жалбата, намира същата за неоснователна, като излага конкретни доводи в подкрепа на постановеното въззивно решение. Моли за потвърждаване решението на въззивния съд, като правилно и законосъобразно.

Окръжна прокуратура – Монтана, с оглед задължителното участие в настоящето производство, чрез представителя си в съдебно заседание, дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна, а атакуваното решение следва да се потвърди като правилно и законосъобразно, поради допуснато неотстранимо съществено нарушение на процесуалните правила.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от страна във въззивното производство, за която обжалваното съдебно решение е неблагоприятно, при което същата е допустима.

В настоящото производство не са представени нови доказателства по реда на чл. 219, ал. 1 от АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно.

След обсъждане на жалбата, доказателствата по делото и становищата на страните, прие следното: касационните основание, които са заявени и поддържани пред настоящата инстанция са за неправилно приложение на материалния закон и допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила – чл.63,ал.1 от ЗАНН във вр. чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК.

Административно наказателната отговорност в обжалваната част от издаденото НП е вменена на Д.Й., за това че на 22.03.2019год. в 11,40часа в Община Вършец на път Трети клас №162, като водач на лек автомобил марка „Б***“, модел 3***с рег. № М *** на кръстовище на път III 1621 и път III 162 при наличие на пътен знак Б2 – Спри. Пропусни движещите се по пътя с предимство, същият не спира. Както и че на същото място и време е управлявал без обезопасителен колан по време на движение, с който е оборудвано МПС – то.

Въз основа на писмените доказателствени средства обсъдени поотделно и в своята съвкупност, въззивния съд е приел, че издаденото НП е незаконосъобразно, тъй като АУАН е съставен в отсъствие на Д.Й. ***, което се потвърждава от факта, че преди издаване на обжалваното НП му е било съставено друго НП. Изложени са доводи, че в случая е приложима хипотезата на чл.40, ал.2 от ЗАНН, без обаче по делото да са налице писмени доказателства същия да е бил поканен преди това или да не е намерен на адреса както повелява диспозицията на правната норма, което по същество представлява съществено нарушение на административно производствените правила. От събраните в хода на въззивното производство при разпита на актосъставителя и свидетеля по акта и от проведената очна ставка, не са събрани надлежни гласни доказателства за предявяване на същия на нарушителя респ. връчването на съставения АУАН по обжалваното НП в хипотезата на отказ от получаването му, съобразно чл.43, ал.1 от ЗАНН, както се твърди в жалбата.

Настоящият касационен съдебен състав напълно споделя тези мотиви на въззивния съд, счита, че е налице съществено нарушение на административно производствените правила, което обосновано е отчетено от въззивния съд като съществен порок и се явява основание да се отмени НП и наложените с него административни наказания в обжалваната му част, без да е необходимо да се повтарят отново в мотивите на настоящето съдебно решение вкл. и с препращане към мотивите на районния съд съобразно правилото на чл. 221, ал. 2 предл. последно от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1 изр. второ от ЗАНН.

Следва да се отбележи, че видно от събраните по делото доказателствени средства безспорно се установява, че за съставяне на АУАН административно наказаното лице не е било нито уведомено, нито поканено. По този начин соченият за нарушител е бил лишен от възможността да направи възражения още при съставяне на акта – началната фаза на административнонаказателното производство. Предвид последното правилно районният съд е приел, че съставянето на акта в отсъствие на нарушителя без да е спазена процедурата по чл.40 ал.2 от ЗАНН е съществено и неотстранимо процесуално нарушение, обосноваващо отмяна на наказателното постановление.

На следващо място за пълното следва да се отбележи, че съгласно чл.43 ал.4 от ЗАНН, когато актът е съставен в отсъствие на нарушителя, той се изпраща на съответната служба, а ако няма такава - на общинската администрация по местоживеенето на нарушителя за предявяване и подписване. Актът се предявява и подписва не по-късно от седем дни от получаването и се връща незабавно. Съгласно ал. 6 на същия текст, когато нарушителят след щателно издирване не може да бъде намерен, това се отбелязва в акта и производството се спира. Не може да има съмнение, че описаният в посочените правни норми ред има своята логическа и процесуална последователност, оправомощените длъжностни лица следва да извършат всички възможни и процесуално допустими действия за намиране на нарушителя, включително и чрез съдействието на съответните служби, в това число общинските и полицейски органи. Тук следва да се отбележи, че определящо за законосъобразността на посоченото процесуално действие е да се осигури присъствието на нарушителя, за да бъде редовно предявяването и подписването, а не надлежното отправяне на съобщения.

В обобщение на изложеното касационата инстанция не констатира наличието на поддържаните от касатора основания за отмяна на проверяваното решение на Районен съд – Берковица, други такива не бяха установени и при служебно дължимата проверка по чл.218, ал.2 от АПК, поради което решението следва да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

 

По изложените съображения на основание чл.221, ал.2 от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд - Монтана,

 

                                                                       Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение от 29.07.2019 г. по АНД № 137 по описа за 2019г. на Районен съд – Берковица, с което е отменено частично в обжалваната част наказателно постановление № 19-0370-000249/28.03.2019год. издадено от Началник РУ Вършец при ОД МВР Монтана, като правилно и законосъобразно.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: