Определение по дело №157/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 162
Дата: 7 май 2020 г. (в сила от 15 май 2020 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20201400200157
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на 07.05.2020г. в състав:

 

                                                        Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

                    

с участието на секретаря: ЛИЛИЯ ГОРЧЕВА

и прокурора: НИКОЛАЙ ЛАЛОВ,

като разгледа докладваното от съдия А.СТАВАРОВА

ЧНД N 157 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.437, ал.1, т.1 НПК и е образувано въз основа на молба от М.Ц.Т., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр.Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно предсрочно освобождаване. Твърди, че не е наказван, спазвал е вътрешния ред и дисциплина, установени в затвора.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения М.Т..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният с изрична Заповед  № 165/23.05.2019 год. на началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" С. М., изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

    Лицето М.Ц.Т. е осъден с протоколно определение по НОХД № 457/2019г. на РС-Мездра,  с което е одобрено споразумение и му е наложено наказание  "Лишаване от свобода" в размер на 6 месеца за престъпление по чл.343в, ал.2 от НК.

    Начало на наказанието - 14.01.2020г. Фактически изтърпял - 3 месеца и 23 дни. От работа - 21 дни.  Всичко изтърпял - 4 месеца и 14 дни. Остава за изтърпяване - 1 месец и 16 дни.

    В сведението на н-к Затвора е отразено, а и доказателствата сочат, че осъденият М.Т. е изтърпял повече от половината от наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл.70, ал.1, т.1 НК.

    Рискът от вреди е нисък, с нагласи за безпроблемен престой в пенетенциарното заведение. Има дължимо поведение към служителите от НОС и администрацията, не е склонен да влиза в конфликти с останалите лишени от свобода, не проявява дискриминационни нагласи.

    Рискът от суицид и самоувреждане е с ниски стойности - няма фактори, които могат да бъдат повод за автоагресивни прояви.

    Рискът от вреди за обществото е със средни стойности и се определя от настоящето престъпление и извършените престъпления в криминалното минало.

    Препоръчително е включването му в мероприятия, осмислящи свободното време и преминаване през корекционна програма. С цел пълноценно оползотворяване на престоя в затвора при възможност е удачно и включването му в трудова дейност.

    В изготвения план на присъдата като цели са заложени: пълноценно оползотворяване на престоя в МЛС, формиране на критично отношение към криминалното поведение и промяна в нагласите за спазване на законовите норми.

    Не е изготвяна междинна оценка на риска от рецидив, тъй като методиката за оценка на риска не изисква такава за л.св. до 6 месеца. При такива случаи се изготвя само анализ на риска от вреди. Анализът на риска от вреди на правонарушителя е актуален от 23.01.2020г.

В изготвения План за осмисляне на свободното време като цели са заложени: пълноценно оползотворяване на престоя в МЛС, чрез включване в културно-масови и спортни мероприятия, организирани от администрацията на затвора и в групата; промяна на нагласите за спазване на законовите норми - лични срещи и разговори, целящи промяна на нагласите и недопускане на дисциплинарни нарушения; удовлетворяване на религиозни потребности, чрез осигуряване на възможност за религиозна подкрепа.

В условията на МЛС за изтеклия период от изтърпяване на присъдата рискът от вреди запазва стойностите си за всички категории.

До момента от изтърпяване на присъдата се проследява както цялостното поведение на л.св.Т., така и желанието му за преосмисляне и осмисляне на свободното време и с трудова дейност. Лишеният от свобода спазва ЗИНЗС, няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Не е награждаван поради липсата на системни положителни прояви.

По отношение на престъплението не признава в пълна степен вината си, оправдава поведението си с необмислени действия и негативно влияние. Не разпознава и омаловажава вредите, които има вероятност да причини с поведението си в обществото.

Характеризира се като личност с ранни девиантни прояви. Податлив е на негативно влияние, склонен е да се въвлича в нерегламентирани дейности и да реализира нарушения на установените законови норми.

Среден е рискът от вреди за обществото. Тези стойности се определят от настоящето деяние и криминалното минало, където също има присъди на основание чл.343б и чл.343в от НК. Не е осъзнал изцяло тежестта на извършените закононарушения, не е склонен да ограничава собственото си поведение в съответствие с правилата и нормите в обществото. Ниската правна култура е фактор, пряко свързан с реализиране на криминално поведение след освобождаването му от затвора.

Рискът от вреди е насочен към всички участници в движението по пътищата.

От 05.03.2020г. е ангажиран с работа на основание чл.8 от ЗИНЗС в затворническата кухня. Сравнително добре изпълнява възложените му задачи.

С оглед характера на извършените престъпления му е била предложена възможност за включване в корекционна програма "Формиране на умения за безопасно шофиране у осъдени лица по чл.343б НК". Лишеният от свобода Т. се е отказал  от участие, посочвайки като причина слабата грамотност.

За времето на престоя в затвора поддържа връзка с близките си.

Индивидуално-корекционната работа с л.св.Т. следва да продължи основно в посока за промяна в нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване.

На основание обективната преценка на служебните лица от затвора,съдът прави извод за наличието на необходимите материално правни и процесуално правни предпоставки за УПО на осъденото лице.

Към настоящия етап от изтърпяване на присъдата л.св.Т. все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Формираните криминални нагласи, употребата на алкохол и нежеланието му за спазване на законите и правилата предопределят евентуалното продължаване на престъпната дейност и вероятността да причини вреди с поведението си в обществото.

С оглед относително краткия престой в затвора договорените дейности, отразени в плана на присъдата, не са изпълнени в пълен обем.

Не се наблюдава трайна положителна тенденция в нагласите за водене на законосъобразен начин на живот след освобождаване, вследствие преживените ограничения в затворническото общежитие.

Не са налице убедителни доказателства за неговото реално поправяне и превъзпитание, поради което индивидуалната и възпитателна работа трябва да продължи в посока на трайно и устойчиво поправяне на правонарушителя. Като ще се работи за позитивна промяна на нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване.

     Към настоящия момент молителят не отговаря на изискванията за добро поведение съгласно чл.439а НПК. Доказателствата сочат, че по делото е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, затова че е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание. Съществува дефицит в предпоставките, свързани с изискването за добро поведение и поправяне. За да постанови съда УПО е необходимо молителят да се е поправил реално или да е дал категорични доказателства, че се поправя. Престоят в затвора трябва да въздейства за положителна промяна на лицето, което в случая не се доказва от данните, изнесени в доклада и изложените съображения на затворническата администрация.

    Горните обстоятелства говорят за липса на мотивация за поправяне и изкореняване на негативни проявления и лоши навици. Този довод се основава на данните от делото. В подкрепа на горното са приложените доклади на администрацията на затвора, категорична, че целите на наказанието не са изпълнени в пълен обем. Необходимо е самия осъден да полага целенасочени и последователни усилия за добро поведение и да даде доказателства за своето поправяне, каквито по делото не съществуват.

    Това е в основата за постановяване на отказ за условно предсрочно освобождаване.

    На основание горното и във връзка с чл.441 НПК, вр. чл.70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

    ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения М.Ц.Т. - роден на ***г***, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода в размер на 6 месеца, наложено му по НОХД 457/2019 г. на РС-Мездра по чл.343в, ал.2 НК, с остатък в размер на 1 (един) месец и 16 (шестнадесет) дни.

    ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода М.Ц.Т. не може да подаде нова молба за УПО.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

    Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр.Враца.

                         

 

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: