Решение по дело №76/2022 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 април 2022 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20227090700076
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 69

гр.Габрово, 11.04.2022 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в открито съдебно заседание на двадесет и трети март две хиляди двадесет и втора година  в състав:

             

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГАЛИН КОСЕВ

           ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

                                ЕМИЛИЯ КИРОВА-

                                              ТОДОРОВА

 

при секретаря Радослава Кънева и в присъствието на прокурора Жени Шикова като разгледа докладваното от съдия Рачев к.а.н.д. № 76 по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

         С Решение № 25 от 3.12.2021 година на Районен съд – Трявна, постановено по АНД № 82 по описа за 2021 година, е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 21-0360-000097/14.09.2021г. на Началника на Районно управление – Трявна, към ОД на МВР - Габрово, с което на Р.Г.Н. с ЕГН ********** ***, на основание чл.174, ал.3, предл. първо от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложена глоба в размер 2,000.- лева и е лишен от право да управлява МПС за 24 месеца и са му отнети 12 контролни точки.

         Срещу така посоченото решение е постъпила касационна жалба, депозирана в законния срок от наказаното лице. Иска се отмяна на решението на районния съд и отмяна на наказателното постановление изцяло. Твърди се, че деянието не е осъществено тъй като г-н Н. бил направил няколко опита да бъде изпробван с техническо средство. В тази връзка след като се бил съгласил да бъде изпробван с техническо средство за него не било налице задължение да изпълни предписанието дадено му в талон за изследване. В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично и се представлява от адв. М., който поддържа жалбата, развива доводи в нейна подкрепа, допълнително сочи че АУАН е съставен в 21:00 часа, а талонът за изследване – в 21:25, което означавало, че актът е съставен преди да има доказано нарушение. Претендират се разноски.

         Ответната страна Районно управление – Трявна, не се представлява. Не изразява становище по касационната жалба.

        Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава заключение за неоснователност на жалбата. Решението на районния съд следвало да бъде оставено в сила.

         Касационната жалба е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

         Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за неоснователна предвид следните съображения:

         С санкционната норма на чл.174, ал.3 от ЗДвП е предвидено следното: „водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв.“ В процесния случай е установено, че на процесната дата Р.Н. е управлявал описаният подробно в наказателното постановление лек автомобил. Извършена му е проверка от служителите на РУ Трявна. Поканен е да изпробван с техническо средство. Направил е два неуспешни опита. Тъй като „бил много афектиран не бил в състояние трети път да надува дрегера“ /според самия касатор/. Според полицейските служители, разпитани като свидетели след два неуспешни опита, водачът „се е изнервил“ /според единия свидетел/ „ядосал“ /според другия/ и е отказал да извършва последващи проби. Издаден му е талон за медицинско изследване. Впоследствие полицейските служители са извършили проверка в ЦСМП, където са установили, че г-н Н. не се явил за даде кръв за анализ. Отказът се санкционира с глоба във фиксиран размер – 2,000.- лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, каквато санкция е наложена с процесното наказателно постановление и липсва правна възможност за намаляването ѝ.

         Настоящият състав не намира за основателно твърдението на касационния жалбоподател, че не всъщност не е налице отказ да бъде изпробван с техническо средство, тъй като е наказаното лице било направило два опита. Съгласно чл. 2, ал.1 от Наредба № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози /Наредба № 1/ при извършване на проверка за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози проверяваното лице е длъжно да изпълнява точно дадените му от контролните органи по ЗДвП разпореждания и указания, освен ако те налагат извършването на очевидно за лицето престъпление или друго нарушение на нормативен акт или застрашават неговите или на други лица живот или здраве. В настоящия случай контролните органи са указали на Н. как и колко време следва да подава въздух в техническото средство за да бъде извършена проверката. Същият не е изпълнил тези указания. Според ал.2 на чл.2, от Наредба № 1 неизпълнението на задължението по ал. 1, с което се възпрепятства извършването на проверката, се приема за отказ на лицето да му бъде извършена такава. С текста на Допълнителната разпоредба на §1, т.2 на същата наредба е дадена легална дефиниция на понятието "некачествена проба" – такава е пробата, извършена с техническо средство, при която уредът сочи невъзможност за отчитане на резултат или не сочи никакъв резултат.

         В процесния случая г-н Н. не е изпълнили указанията на контролните органи, дал е некачествена проба, която е тъждествена на отказ да бъде извършена проверка.

         Вярно е че и в АУАН и в НП при посочване на нарушените правни норми са описани и двете изпълнителни деяния /отказ да бъде извършена проверка с техническо средство и неизпълнение на предписание за медицинско изследване/. В обстоятелствената част на акта и на наказателното постановление, обаче изрично е посочено нарушението, за което се издава акта и съответно се налага наказание – това е отказът да бъде извършена проверка с техническо средство. По този начин административното обвинение е пределно ясно и за г-н Н. не е съществувал никакъв проблем да организира защитата си. Съвсем отделен е въпроса, той е осъществил и двете нарушения по чл. 174, ал.3 от ЗДвП.

         Неоснователно е и твърдението, че АУАН е издаден преди да ума установено нарушение тъй като същият бил издаден в 21 часа а талонът за медицинско изследване – в 21:25 часа. От една страна актът е издаден за това, че г-н Н. е отказал да му бъде извършена проверка с техническо средство. Ако впоследствие се беше възползвал от правото и възможността да се яви и даде кръв за изследване, наказателно постановление за този отказ нямаше да бъде издадено. От друга страна АУАН не е издаден в 21 часа. В него е записано, че в 21 часа „е спрян за проверка лек автомобил …“. Проверката е отнела известно време, както описват и свидетелите и нарушителят, и едва след приключване на проверката е съставен АУАН, което несъмнено е доста време след 21 часа.

 

         Районен съд – Трявна е постановил валидно, допустимо и правилно решение, постановено при правилно приложение на материалния закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях. Изложеното води до извода, че решението на Районен съд – Трявна не следва да бъде касирано.

 

         Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

         Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 25 от 3.12.2021 година на Районен съд – Трявна, постановено по АНД № 82 по описа за 2021 година.

 

           Решението е окончателно.

 

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

                                                                                             2.