Решение по дело №284/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 82
Дата: 8 януари 2024 г.
Съдия: Ирена Илкова Янкова
Дело: 20237240700284
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 ноември 2023 г.

Съдържание на акта

 Р Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

    82                     08.01.2024 година   град Стара Загора

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на четиринадесети декември две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА  

 

                                                                                                                               Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

 

при секретар Албена Ангелова

и с участието на прокурор Андреан Сутров

като разгледа докладваното от съдия Ирена Янкова  КАН дело № 284 по описа за 2023 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

Образувано е по касационна жалба на Е.Д.Д. ***, подадена чрез пълномощника му адв. С.Ж.П. ***, против Решение № 69/04.10.2023 г. постановено по АНД № 296/2023 г. по описа на Чирпанския районен съд, с което е потвърден като законосъобразен електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, серия К № 7238822 на ОД на МВР – Стара Загора.

В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на материалния и на процесуалния закон – касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63в от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като неправилен и необоснован направения от въззивния съд извод за материална и процесуална законосъобразност на електронния фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система. Твърди, че съдът не е разгледал и обсъдил всички негови възражения относно формалната незаконосъобразност на издадения електронен фиш. Жалбоподателят поддържа, че в електронния фиш не е дадена правна квалификация на нарушението. Счита, че непосочването в електронния фиш на правната квалификация на нарушението от гл.т на административнонаказателната разпоредба, която обявява съответното деяние като съставомерно и наказуемо административно нарушение, представлява съществено нарушение на процесуалните правила, ограничаващо правото на защита на санкционираното лице и абсолютно основание за отмяна на акта, независимо от факта на установеното нарушение. С подробно изложени съображения по наведените касационни основания е направено искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменен като незаконосъобразен електронен фиш серия К № 7238822  на ОД на МВР  – Стара Загора. 

 

Ответникът по касационната жалба – Областна дирекция на МВР – Стара Загора, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител по делото и не взема становище по основателността на жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за основателност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде отменено да бъде постановено друго, с което да се отмени електронният фиш като незаконсъобразен.

Касационният състав на съда, след като обсъди наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

          Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

         Разгледана по същество, жалбата е основателна.

         Производството пред Чирпанския районен съд се е развило по жалба на Е.Д.Д. от гр. Пазарджик срещу електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К № 7238822 на ОД на МВР  – Стара Загора, с който на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл. 182, ал. 4 от ЗДвП, на Е.Д. е наложена глоба в размер на 600 лв. за нарушение на чл. 21, ал.2 във вр. с ал.1 от ЗДвП, извършено в условията на повторност в едногодишния срок от влизане в сила на ЕФ К/3947997. В електронния фиш е посочено, че на 23.09.2021 г., в 14.17 часа, в област Стара Загора, община Чирпан, на път ІІ-66, км 107, на уширението пред експерименталната база на памука в посока Чирпан, при ограничение на скоростта от 60 км/ч, въведено с пътен знак В-26, е установено извършване на нарушение при управление на МПС с рег. ********, с установена скорост на движение от 93 км/ч, при превишена стойност на скоростта 33 км/ч и отчетен километров толеранс – 3 км, като извършеното нарушение е установено и заснето с радарна система TFR1-М – автоматизирано техническо средство № 618.

         Чирпанският районен съд е потвърдил обжалвания електронен фиш по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Въззивният съд е приел, че електронният фиш съдържа всички нормативно изискуеми реквизити, като при установяването на нарушението и издаването на електронния фиш не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. По съществото на спора, след преценка на събраните по делото доказателства и установената въз основа на тях фактическа обстановка, съдът е приел, че извършеното нарушение по чл. 182, ал.4 от ЗДвП е доказано по безспорен и несъмнен начин, като законосъобразно Е.Д. е санкциониран с налагане на предвиденото в закона по вид и размер административно наказание за това нарушение с издаването на електронен фиш.

         Решението е постановено при неправилно приложение на материалния закон.

          В административнонаказателната преписка са налични два електронни фиша – единият представен от ОД на МВР – гр. Стара Загора, при което деянието е квалифицирано като такова по чл. 189,ал.4 във връзка с чл. 182 ,ал.4 във връзка с ал.2 т. 4 от ЗДвП и връчения на лицето,  в който деянието е квалифицирано като такова по чл. 189,ал.4 във връзка с чл. 182, ал.4 от ЗДвП. В случая е извършена поправка в ЕФ на правната квалификация на деянието,  без да се представят доказателства от кого и на какво основание е направена добавката. Поради което  съдът намира, че в случая следва да разгледа и прецени материалната законосъобразност на връчения на лицето ЕФ.

        Административнонаказателната отговорност на Е.  Д. е ангажирана на основание чл. 182, ал. 4 от ЗДвП. Съгласно цитираната разпоредба когато нарушението по ал. 1, т. 1 - 5, ал. 2 и ал. 3, т. 1 - 5 е повторно, наказанието е предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер, а за повторно нарушение по ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 - предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок три месеца. Тази норма е бланкетна, а в процесния електронен фиш липсва каквато и да било привръзка на тази разпоредба със съответната норма, която запълва бланкета. Районният съд не е отчел това обстоятелство като незаконосъобразност на електронния фиш, а го е потвърдил.

         Настоящият състав на съда намира, че дадената в случая правна квалификация на нарушението от страна на административнонаказващия орган е била непълна и неконкретна до степен, че липсва такава. Доколкото санкционната норма на чл.182 от ЗДвП в разпоредбите на ал. 1, 2 и 3 съдържа и диспозиция, и санкция, сиреч, сочи на конкретно поведение на водачите при определени условия, то така, както е посочена в електронния фиш, правната квалификация на нарушението, тя е била непълна и неясна, като изобщо в електронния фиш не е било посочено коя от различните хипотези на чл. 182, ал. 2 от ЗДвП е осъществил водачът, за да му се наложи и съответното наказание за повторност на това именно нарушение по чл.182, ал.4 от ЗДвП, която пък препраща към предходните алинеи и не може да се разглежда самостоятелно, защото определянето на административното наказание за повторност е обвързано с размера на наказанието, предвиден за съответното нарушение. Непълната правна квалификация на извършеното нарушение ограничава правото на защита на санкционираното лице, доколкото за същото не е било ясно изначално въз основа на коя именно разпоредба бива санкциониран с електронния фиш. Следва да бъде отбелязано, че в случая се установява не хипотеза на неправилно посочена квалификация, а липса на посочен в електронния фиш приложим закон, който вече да подлежи на проверка от съда.

         Липсата на посочване в електронния фиш на приложимия закон е съществено нарушение на процесуалните правила, доколкото, както се каза, се отразява върху адекватното упражняване правото на защита на санкционирания субект, което се изразява и във възможността му да оспори правилността на правната квалификация пред въззивния съд. Посоченото поради това и съставлява основание за отмяна на фиша независимо от факта на установеното нарушение.

         За пълнота следва да се отбележи, че в нарушение на съдопроизводствените правила  при налични два ЕФ, единият, представен от ОД на МВР – Стара Загора, и другият, връчен на лицето, районният съд не е установил кой е извършил направената добавка в ЕФ чрез посочване на вярната правна квалификация на деянието и на какво основание. Съдът не е изискал да му се представи по делото ЕФ К/3947997 и доказателства на коя дата е връчен ЕФ, за да се провери дали деянието, за което е санкциониран Д., е извършено в условията на повторност.

        По тези съображения решението на Районен съд Чирпан като неправилно следва да бъде отменено и вместо него да бъде постановено с друго, с което да бъде отменен електронният фиш, с който е наложена глоба на Е.Д. в размер на 600 лева.

         Що се касае до искането на жалбоподателя за присъждане на разноски,  същото се явява основателно. В  рамките на първоинстанционното дело е бил приложен договор за правна защита и съдействие от 26.07.2023 г. с посочено в него възнаграждение за адвокат в размер на 420 лева, платено в брой. В настоящото производство е представен  договор за правна помощ и съдействие от 11.10.2023 година с договорено и платено в брой адвокатско възнаграждение в размер на 400 лева. Поради което с оглед изхода на делото на основание чл. 63д,ал.1 от ЗАНН ОД на МВР Стара Загора следва да бъде осъдена да заплати на касатора разноски в размер на 820 лева за осъществено процесуално представителство пред две инстанции.

         Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. второ и чл.222, ал.2 от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 69/04.10.2023 г. постановено по АНД № 296/2023 г. по описа на Чирпанския районен съд, като вместо което постановява:

 

            ОТМЕНЯ електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, серия К № 7238822 на ОД на МВР – Стара Загора, с който на Е.Д.Д. е била наложена глоба от 600 лева на основание чл.189, ал.4, вр. с чл.182, ал. 4 от ЗДвП за нарушение по чл.21, ал.2, вр. с ал.1 от ЗДвП.

 

            ОСЪЖДА Областна дирекция на министерство на вътрешните работи гр. Стара Загора да заплати на Е.Д.Д. ***, с ЕГН ********** съдебно-деловодни разноски в размер на 820 /осемстотин и двадесет/ лева.

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                         2.