Решение по дело №1968/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1996
Дата: 11 ноември 2022 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20227180701968
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юли 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1996/11.11.2022г.

 

гр. Пловдив,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пловдив, ХХ състав, в открито съдебно заседание на единадесети октомври, две хиляди двадесет и втора година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :  Дичо Дичев

                                                   ЧЛЕНОВЕ:  1. Христина Юрукова

                                                                         2. Мария Николова

При секретаря Теодора Цанова и с участието на прокурора Здравена Янева, разгледа докладваното от съдия Юрукова касационно административнонаказателно дело № 1968, по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Делото е образувано по касационна жалба на ОДМВР Пловдив, чрез юрк. Б., срещу Решение № 1175/06.06.2022г. по АДН № 2088/2022г. на Районен съд – Пловдив, с което е отменен Електронен фиш серия К № 4682774 на ОДМВР Пловдив, с който на Т.А.Ч. на основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, във вр. с чл. 182 ал. 2, т. 2 от ЗДвП, за нарушение на чл. 21 ал. 1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 50 лева. Касационният жалбоподател оспорва решението на първоинстанционния съд, като счита, че ЕФ отговаря на законовите изисквания, издаден е при спазване на административнонаказателното производство.

Ответникът по касационната жалба Т.А.Ч., чрез адвокат А. ангажира становище по касационната жалба и претендира разноски.

Прокурор при Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага да бъде потвърдено решението на първоинстанционния съд.

Административен съд Пловдив, след като прецени допустимостта и основателността на подадената жалба с оглед наведените в нея касационни основания, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество съгласно чл. 218 от АПК същата се явява основателна.

Районен съд Пловдив е установил, че Т.Ч. е санкциониран затова, че на 06.04.2021г. в 17:56ч. на Републикански път II – 64 км. 49+800 в посока към с.Труд, извън населено място, при ограничение на скоростта 60 км/ч с пътен знак В26 и отчетен толеранс 3 км/ч, Т.А.Ч. е управлявал МПС с рег. № ***, като се е движил с установена скорост от 80 км/ч, при което превишаването над допустимата такава е 20 км/ч. Скоростта е установена със система за автоматично фиксиране. Въз основа на заснетото нарушение е издаден ЕФ.

За да отмени електронния фиш, съдът е приел, че са допуснати процесуални нарушения във връзка с издаване на ЕФ. С процесния такъв е наложена глоба в размер точно на 50 лева, като РС прилага хипотезата на чл. 39, ал. 2 от ЗАНН, като счита, че в тези случаи редът за санкциониране е този с фиш/но не електронен такъв/, а при отказ /т.е. липса на съгласие/ е следвало да се състави АУАН, респективно да се издаде НП. Аргумент според съда е чл. 85а от ЗАНН, като ЗАНН има приоритет пред разпоредбите на ЗДвП, при наличие на съответно правило в него. Изводите на съда са, че чл.189 ал.4 от ЗДвП не е специален по отношение на чл. 39, ал. 4 и чл. 85а от ЗАНН.

Решението на РС Пловдив е валидно, допустимо, но неправилно.

Настоящият съдебен състав счита, че нарушението е установено по безспорен начин и правилно е приложен законът, като не са допуснати процесуални нарушения.

Съобразно представените по делото доказателства, нарушението е установено посредством стационарна техническа система, за която по делото е представен Протокол за използване и Удостоверение за одобрен тип средство за измерване. При използването на техническото средство са изпълнени условията за приложение на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. Спазени са и изискванията на ЗДвП за съдържание на фиша и процесуалните правила по чл. 189, ал. 5 и сл. от ЗДвП. Деянието е санкционирано законосъобразно, като наложената глоба от 50 лева съответства на нормативно предвидения в чл. 182, ал. 2, т. 2 от ЗДвП вид и размер на наказанието и на констатираното превишение на скоростта за движение.

Настоящият касационен състав счита за неправилни изводите, че следва да бъде приложена разпоредбата на чл. 39, ал. 2 от ЗАНН и след установено несъгласие да последва издаване на АУАН и НП за нарушението, което се санкционира с ЕФ по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП в размер на 50 лева.

Според чл.189,ал.14/предишна ал.6/ от ЗДВП за неуредените в този закон случаи по съставянето на актовете, издаването и обжалването на наказателните постановления и фишове и по изпълнението на наложените наказания се прилагат разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания. Във всеки случай ЗАНН е общ закон по отношение на ЗДвП, който в случая е уредил издаването на ЕФ за констатирано нарушение на чл. 21 от ЗДвП, което се наказва със глоба в размер на 50 лева.

По изложените съображения и с оглед извършената служебна проверка по чл. 63в от ЗАНН, във вр. с чл. 218, ал. 2 от АПК, съдът следва да отмени съдебния акт и да постанови друг по същество на спора.

Предвид установения изход на спора пред касационната инстанция и на основание чл. 63д, ал. 4 и 5 от ЗАНН, в полза на ОДМВР Пловдив следва да бъдат присъдени своевременно заявените разноски за въззивната касационната инстанция, които представляват юрисконсултско възнаграждение за осъществено процесуално представителство. На основание чл. 63д, ал. 5 от ЗАНН, вр. чл. 37 от Закона за правната помощ, вр. чл.27е от Наредбата за заплащане на правна помощ, съдът намира, че следва да се присъди възнаграждение в размер на по 80 лева за всяка инстанция. Аргумент за определяне на минималното възнаграждение е провеждането на едно съдебно заседание, представена писмена защита, без явяване в съдебно заседание, обстоятелството, че делото не се отличава с фактическа и правна сложност.

Водим от горното и на основание чл. 221 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, съдът

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 1175/06.06.2022г. по АДН № 2088/2022г. на Районен съд – Пловдив и вместо него постановява

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш серия К № 4682774 на ОДМВР Пловдив, с който на Т.А.Ч. на основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, във вр. с чл. 182 ал. 2, т. 2 от ЗДвП, за нарушение на чл. 21 ал. 1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 50 лева.

ОСЪЖДА Т.А.Ч., с адрес ***, да заплати на ОДМВР Пловдив сумата от 80 (осемдесет) лева разноски пред РС Пловдив за юрисконсултско възнаграждение и сумата от 80 (осемдесет) лева разноски пред касационната инстанция за юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и/или протест.

                                             

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                 

                                                                2.