Определение по дело №112/2021 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260221
Дата: 28 януари 2021 г. (в сила от 28 януари 2021 г.)
Съдия: Мариана Георгиева Карастанчева
Дело: 20212100500112
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 22 януари 2021 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№260221           28.01.2021  година, гр.Бургас

Бургаският окръжен съд, гражданско отделение, на 28.01 , през две хиляди  двадесет и първа  година, в   закрито заседание в състав:

                                Председател: Марияна Карастанчева

                                        Членове:1. Таня Русева-Маркова                                                           

                                                          2 .Пламена Върбанова

като разгледа докладваното от съдия М.Карастанчева частно въззивно гражданско дело № 112 по описа за 2021 година на Окръжен съд-Бургас , за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е с правно основание чл.413,ал.2 ГПК и е образувано е по частна жалба           на             „Банка ДСК “АД  против разпореждане от 28.10.2020г.,постановено по        ч. гр.д.№ 6695/2020. по описа на PC-Бургас ,с което е оставено без уважение заявление по чл.410 ГПК, предявено от заявителя/ настоящ частен жалбоподател/ срещу  Г. Д. А.  и Х.И.Г. ,двете от гр.***, в частта му, с която е поискано издаване на Заповед за изпълнение по чл.410 ГПК на парично вземане за : сумата  от 120-разходи по изискуем кредит ,  ,както и претенцията за разноски над присъдената сума от 415,79 лв.

В частната жалба се заявява становище за необоснованост  на обжалваното разпореждане ,при погрешно тълкуване на характера на претендираната сума  като разход за изискуем кредит .Сочи се ,че  сумата е регламентирана в Тарифата за лихвите ,таксите и комисионните ,която се прилага от банката по извършвани услуги на клиентите .Моли се отмяна на обжалваното разпореждане и издаване на заповед за изпълнение.

Бургаският окръжен съд като взе предвид, че частната жалба е предявена правно-легитимирано лице в законоустановения срок и срещу обжалваем съдебен акт и като съобрази разпоредбите на закона, исканията и твърденията на частния жалбоподател и приложените по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Производството по делото е образувано въз основа на депозирано заявление от „Банка ДСК“АД –гр.София ,с което се претендира по реда на чл. 410 от ГПК да бъде                                 разпоредено длъжниците Г. Д. А. и Х.И.Г. ,двете от гр.***да му заплатят                      следните суми:    13963,53 лв. главница ;4125,42 лв.-договорна лихва ,дължима за периода от 01.08.2018 г. до 11.09.2020 г. ;лихва за забава в размер на 77,58 лв.-за периода от 03.07.2018 г. до 26.10.2020 г.;123,17лв.-обезщетение за забава в размер на законната лихва върху главницата  за периода 12.09.2020 -26.10.2020 г.,  ведно със законната лихва  от подаване на заявлението -31.01.2020 г. до окончателното им изплащане ,както и за  сумата от 120 лв.-разходи по изискуем кредит и 368,19 лв. –внесена държавна такса и 150 лв. - -юк .възнаграждение -   изискуеми по силата на сключен между страните  договор за потребителски кредит от 28.08.2017 г.  при общи условия.

Районният съд е  уважил заявлението в частта досежно        претендираните вземания за главница, договорното задължение за  лихва за сочения период , законната лихва върху главницата и съразмерно за разноски.

С обжалваното разпореждане е оставено без уважение искането в частта му по отношение на претендираните   120 лв-разходи по изискуем кредит   ,както и за  разноските над присъдения размер от 415,79 лв., като се е позовал на разпоредбата на чл. 411, ал. 2, т. 2 и т. 3 от ГПКвр.чл.10а ал. 2  ,чл.33 ал. 1 ,чл. 21 ал. 1  от ЗПК и чл.146 от ЗЗП- поради противоречие на заявеното  вземане от 120 лв. със закона  и  добрите нрави,както и  наличие на вероятност   искането да се основава на неравноправна клауза  в договора ,сключен с потребител .

Настоящият съдебен състав намира обжалваното разпореждане за правилно.

На основание чл. 410, ал. 1 от ГПК заявителят може да поиска издаване на заповед за изпълнение за вземания за                                                                             парични суми или заместими вещи, ако искът е подсъден на районния съд. Хипотезите, в които съдът не издава заповед за изпълнение са посочени в чл. 411, ал. 2, т. 1- 4 вкл. ГПК. В т. 2 е посочено, че заповед за изпълнение не се издава, ако искането противоречи на закона и добрите нрави. Предвид изложеното, съдът е длъжен да извърши преценка за съответствие на заявлението със закона и добрите нрави.

Видно от депозираното пред съда заявление, вземанията на заявителя са индивидуализирани в достатъчна степен/ с изключение на това ,за което се твърди ,че представлява разходи при изискуем кредит .

Наред с изложеното, следва да се има предвид, че процесния договор кредит е сключен при действието на Закона за потребителския кредит, поради което нормите му следва да бъдат съобразени от съда служебно. В чл. 33, ал. 1 от ЗПК е уредено, че при забава на потребителя кредиторът има право само на лихва върху неплатената в срок сума за времето на забавата, а в ал. 2 е предвидено, че когато потребителят забави дължимите от него плащания по кредита, обезщетението за забава не може да надвишава законната лихва. Законът забранява на кредитора да изисква заплащане на такси и комисионни за действия, свързани с усвояване и управление на кредита / чл. 10а ал. 2 от ЗПК/. В този смисъл е и последната практика по чл. 290 от ТПК на ВКС, отразена в решение № 345/9.01.2019 г. по т.д.   № 1768/18 г. Забраната за кредитора да възлага на потребителя други такси и разходи, извън обявената договорна лихва и обезщетението за забава, произтича от разпоредбите на чл. 10а, чл. 19, ал. 3 и чл. 33 от ЗПК. Уговарянето на бъдещите разходи във фиксиран размер, събиран по силата на самия договор и въвеждането на отделна такса за същата дейност несъмнено придава и на двете клаузи неустоечен характер. В случая, претендираните от заявителя такси за извънсъдебно събиране на вземането са в противоречие с нормата на чл. 33, ал. 1 ЗПК, в която е предвидено, че при забава на потребителя кредиторът има право само на лихва върху неплатената в срок сума за времето на забавата. Ето защо, тези клаузи на договора са в противоречие със закона, тъй като по същество с тях се цели заобикаляне на ограничението на чл. 33 ЗПК, като по този начин се оскъпява кредита и това води до неоснователно обогатяване. Изброените дейности в чл. 9.2 от ОУ към договора не касаят допълнителни услуги, свързани с договора за потребителски кредит, а са дейности, евентуално извършвани от кредитора във връзка с извънсъдебното събиране на вземането, както самият заявител ги е характеризирал. Наименованието на това задължение от заявителя като такса, представлява опит да се представи, същата като възнаграждение за извършването на допълнителни услуги, които съгласно чл. 10а, ал. 1 ЗПК са разрешени, но в случая дейността по събирането на просрочено задължение не съставлява предоставяне от страна на кредитора на допълнителна услуга, за която потребителят да дължи възнаграждение. Ето защо, по същество така начислената такса е в противоречие с ограничението в чл. 33 ЗПК, тъй като предвижда различен от разрешения от закона вид обезщетяване на вредите от неизпълнение на главното задължение, поради което тази сума е недължима. Обжалваното разпореждане за отхвърляне на това искане е правилно и следва да се потвърди в тази част.

Независимо от това, доколкото липсва конкретизация на сумата от 120 лева, съдът намира искането за издаване на заповед за изпълнение, за неоснователно. Посоченото в ОУ към договора за кредит условие за право на обезщетение за всички направени от кредитодателя разноски за съдебно и извънсъдебно събиране на просрочено вземане, е общо и макар да представлява основанието, не конкретизира начина на формиране на претенцията и същата се явява неиндивидуализирана. /не се сочат конкретните сторени разноски спрямо конкретния договор за кредит, не са цитирани разходооправдателни документи на кредитодателя или тарифа на същия за обявяване на такси, събиране от длъжниците в тези случаи/.

Действително целта на заповедното производство е да се ускори съдебния процес като се установи, че вземането не се оспорва и се издаде изпълнително основание за него. В тази връзка, заповедният съд извършва външното формално изследване на претендираното задължение, но доколкото по силата на чл. 411, ал. 2, т. 2 ГПК съдът в заповедното производство е длъжен да извърши преценка за съобразността на заявеното по реда на чл. 410 ГПК вземане със закона и с добрите нрави, то той следва да oсигури реализация на правото на заявителя, но само в рамките, в които е зачетено от правния и обществен ред в страната, с оглед на конкретното твърдяно от последния правоотношение.. Съдът е длъжен да извърши преценка за съответствие на заявлението със закона и добрите нрави, което налага да изясни въпроса относно валидност на уговорки, създаващи задължения за потребителя, дори и да не бъде направено възражение от длъжника.

По изложените съображения съдът намира обжалваното разпореждане за правилно, което налага то да бъде потвърдено.

Мотивиран от горното Бургаският Окръжен съд

                                                                                                             

О П Р Е Д Е Л И:

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане  № 2647 от  28-10.2020 г., постановено по ч.гр.д.№ 6695/2020 г. по описа на РС-Бургас ,с което е оставено без уважение заявление по чл.410 ГПК, предявено от заявителя/ настоящ частен жалбоподател/ срещу  Г. Д. А.  и Х.И.Г. ,двете от гр.***, в частта му, с която е поискано издаване на Заповед за изпълнение по чл.410 ГПК на парично вземане за : сумата  от 120-разходи по изискуем кредит ,  ,както и претенцията за разноски над присъдената сума от  415,79 лв.

.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                                ЧЛЕНОВЕ   :1. 

 

                                                                      2.