Решение по дело №166/2017 на Районен съд - Етрополе

Номер на акта: 35
Дата: 26 март 2018 г. (в сила от 21 декември 2018 г.)
Съдия: Мая Дойчева Николова
Дело: 20171830200166
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 декември 2017 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

гр.Етрополе, 26.03.2018 год.

в   името   на   народа

Етрополски районен съд в публично заседание на двадесет и втори февруари през две хиляди и осемнадесета година в състав:

Председател: Мая Николова

при секретаря: Климентина Чикова и в присъствието на р.прокурор:………………...

като разгледа докладваното от Председателя  НАХ дело № 00166 по описа за 2017 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Ц.Г.Х. ***, чрез пълномощника си – адвокат В. Бегов от САК, е обжалвала наказателно постановление № 17-0263-000749/14.11.2017г. на Началника на РУП към ОДМВР София, РУ Етрополе, с което за нарушение на чл.137А ал.1 от ЗДвП на основание чл.183 ал.4 т.7 предл.-1 от ЗДвП й е наложено административно наказание – глоба в размер на 50.00 лева и са й били отнети 6 бр.контролни точки. Твърди, че обжалваното НП е незаконосъобразно. Проверката била извършена на 05.10.2017г. около 20.40 часа, по време на тъмната част от денонощието. Твърди, че след подадения сигнал е спряла автомобила в дясно на платното и отворила жабката, за да предаде документите. Твърди, че след отваряне на вратата от полицейския служител, същият приел, че е без поставен обезопасителен колан. Твърди, че е претърпяла тежка операция на корема и при шофиране използва предпазния колан в най-широко положение, като това е заблудило проверяващите, че е без колан.

Моли обжалваното НП да бъде отменено изцяло.

            Жалб.Х., в съдебно заседание, чрез пълномощника си адв.В. Бегов, поддържа жалбата си и моли да бъде уважена на посочените в нея основания. Твърди, че и от показанията на актосъставителя се установява, че при подаване на сигнала за проверка, последният не е можел да види дали предпазния колан е поставен.

Представител на РУП на МВР гр.Етрополе, редовно призовано, не се явява в съдебно заседание и не е взето становище по жалбата.

            В съдебно заседание не се явява и представител на РП Етрополе, редовно призована.

Съдът след като обсъди събраните по делото доказателства, прие, че жалбата е подадена в законоустановения срок, атакува подлежащ на обжалване акт, поради което е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна, поради следните съображения:

На 05.10.2017г. П.В. – мл.автоконтрольор при КАТ-ПП Етрополе бил на работа по утвърден от Началника на управлението график, нощна смяна, с колегата си В.Г.. Същите изградили пункт на бул.“Партизански“, в местността „Криволя“. Около 20.40 часа полицейските служители подали сигнал със стоп-палка на водача на л.а. „АУДИ 80“ с рег.№ СО 0357СВ, управляван от жалбоподателката. При подаване на сигнала, водачът намалил скоростта, преминал покрай полицейските служители, които осветявали автомобила, и последните забелязали, че водачът е без поставен обезопасителен колан. Св.В. отворил вратата на водача и пак констатирал, че колана не е поставен. След проверката на документите, св.В. съставил АУАН на жалб.Х., за това, че управлява автомобила без поставен обезопасителен колан, при наличието на такъв. Жалб.Х. подписала АУАН без възражения.

Допълнително, макар е след 3-дневния срок, жалб.Х. подала писмени възражения, които са обсъдени от АНО.

Съдът намира за защитна теза твърденията на жалб.Х., че е била с поставен обезопасителен колан, но в най-широко положение, поради претърпяна тежка коремна операция, за която представя епикриза от 02.03.2016г., в която е посочено, че е изписана на 16.03.2016г. в добро общо състояние, без оплаквания, като оперативната рана е спокойна и зарастнала. Твърдението, че полицейските органи не са могли, доката автомобила се е движел, да установят поставен ли е или не предпазния колан, също не се подкрепя от събраните по делото доказателства.

В подаденото от жалб.Х. писмено възражение, последната е записала: „Аз казвам работата ми е такава, че изисква многократно слизане и качване, което  ме затруднява, за това не съм го качила“, имайки предвид обезопасителния колан.

Горната фактическа обстановка съдът възприе от показанията на свидетелите П.В. и В.Г., както и от писмените доказателства, приложени към преписката по обжалваното наказателно постановление и тези събрани в хода на съдебното дирене.

Преценявайки събраните доказателства, съдът намери, че наказателното постановление е съставено законосъобразно.

АУАН и НП съдът констатира, че са издадени от длъжностни лица, посочени изрично в съответните нормативни актове. Според чл.189 ал.1 от ЗДвП нарушенията на този закон се установяват с актове, съставени от длъжностни лица на службите за контрол, предвидени в закона. АУАН е издаден от П.В. – мл.автоконтрольор при КАТ-ПП Етрополе. Според чл.189 ал.12 от ЗДвП НП се издават от министъра на вътрешните работи или определени от него длъжностни лица, съобразно тяхната компетентност. По делото е приложена Заповед № 8121з-952/20.07.2017г. на Валентин Радев - Министър на ВР, с която същият е определил кои длъжностни лица да издават НП, като в т.2.12 са посочени “началниците на районните управления при ОДМВР – на обслужваната територия”, каквото качество има и АНО.

Съгласно чл.137А, ал.1 от ЗДвП е задължително водачите на моторни превозни средства от категории M 1, M 2, M 3 и №1, №2 и №3, когато са в движение, да използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани. В конкретния случай, както става ясно от показанията на свидетелите, е било установено, че водачът е бил без поставен обезопасителен колан. Това се установи не само от показанията на полицейските служители, но и от саморъчно написаното от жалб.Х. възражение. В тази връзка и съдът намира, че не е разколебана формалната доказателствена сила, с която се ползва съставеният АУАН. В случая не се установяват основания, поради които да се счита, че водачът е попадал сред изключенията по чл.137а, ал. 2 от ЗДвП. Ето защо и при така установеното негово поведение правилно му е бил съставен АУАН, като наказващият орган правилно е приложил и съответната за това нарушение санкционна разпоредба на чл.183 ал.4, т.7 от ЗДвП, която предвижда твърд размер на глобата от 50 лева, който именно е бил определен в случая от наказващия орган.

Водим от горното съдът                                                       

                                   Р    Е    Ш    И :

            ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 17-0263-000749/14.11.2017г. на Началника на РУП към ОДМВР София, РУ Етрополе, с което за нарушение на чл.137А ал.1 от ЗДвП на основание чл.183 ал.4 т.7 предл.1 от ЗДвП е наложено административно

наказание – глоба в размер на 50.00 лева.

            РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Административен съд София-област в 14-дневен срок, считано от получаване на съобщенията от страните за постановяването му.

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

гр.Етрополе, 01.08.2018 год.

в   името   на   народа

Етрополски районен съд І-ви състав, в закрито разпоредително заседание на първи август през две хиляди и осемнадесета  година в състав:

Председател: Мая Николова

при секретаря:

като разгледа докладваното от съдията НАХ дело № 00166 по описа за 2017 година и за да се произнесе взе предвид следното:

            При извършена проверка по делата, съдия-докладчик констатира, че решеинието не е било обявено на страните в деня на разглеждане на делото, но въпреки това на страните не са били изпратени преписи от решението, което е пречка същото да влезе в законна сила и делото да бъде архивирано.

            Поради изложеното съдия-докладчик

Р А З П О Р Е Д И:

НЕЗАБАВНО да се изпратят преписи от решението и настоящото разпореждане на страните по делото.

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: