Определение по дело №447/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260070
Дата: 19 октомври 2020 г.
Съдия: Васил Стоянов Гатов
Дело: 20205000600447
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 23 септември 2020 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

  260070

    

Пловдив 19.10. 2020г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателна колегия, на шестнадесети октомври две хиляди и двадесета година, в закрито съдебно заседание, в състав:

 

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ГАТОВ

                           ЧЛЕНОВЕ:  МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

   ДЕНИЦА СТОЙНОВА

 

                                             

 

разгледа докладваното от съдията Васил Гатов вчнд № 447/20г. по описа на съда, образувано по жалба на адв. Б.Н. – защитник на  подсъдимия М.Н.К. против Определение №10/10.09.2020г. по нохд № 45/20г. на Окръжен съд Смолян.

 

        Производството е по реда на глава двадесет и втора НПК.

 

С обжалваното определение е оставено без уважение искането на защитата на подсъдимия К. за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на Окръжна прокуратура *.

Недоволен от така постановеният съдебен акт останали подсъдимия и защитника му и на основание чл.249, ал.3 НПК го обжалвали. В жалбата  релевирали съображения за неправилност на изводите на съда, свързани с въпросите по чл.248 НПК и предложили  определението да бъде отменено и делото върнато на прокуратурата за отстраняване на допуснатите според защитата съществени процесуални нарушения.

Апелативният съд, като съобрази възраженията в жалбата, провери изцяло обосноваността и законосъобразността на обжалваното определение и за да се произнесе взе предвид следното:

Жалбата е подадена в срок, от активнолегитимирани страни и е   процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

В разпоредителното заседание, защитата на подсъдимия е изразила претенции за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, попадащо в обхвата на разпоредбата на чл.249, ал.4, т.1 НПК. Възраженията  са свързани с неяснота в описанието на фактическата обстановка, приета от прокурора касателно индивидуализацията на конкретните нарушения,  обусловили инкриминираното деяние.

 Съдът е оставил без уважение така направеното искане, като е счел, че наведените доводи са несъстоятелни, тъй като дефицит и неяснота в относимата към предмета на доказване фактология липсва.

Изводите на съда са правилни.

Минималните критериите за процесуална съответност на обстоятелствената част на обвинителния акт са детайлно очертани в разпоредбата на чл.246, ал.2 НПК и допълнително изяснени с ТР № 2/2002г. на ОСНК на ВКС. От л.3 до л12 /следвайки номерацията на обвинителния акт/ прокурорът, воден от преценката си за доказателствена обезпеченост е посочил какви действия е извършил подсъдимия, времето, мястото и начина за извършване на инкриминираното престъпление. Това удовлетворя в достатъчна степен изискването за фактическо описание на деянието на подсъдимия.

Тук е местото да се отбележи, че доколко и в каква степен  посочените факти обезпечават или са относими към правната квалификация на инкриминираното деяние / каквото възражение е поставено на вниманието на първата инстанция/ е въпрос, който прокурорът решава единствено и само на базата на формираното си вътрешно убеждение, което не подлежи на съдебен контрол във фазата на разпоредителното заседание, а е въпрос по същество на делото. 

Това е така, защото процесуалния акт, очертаващ границите на предмета на доказване и на съдебния процес, който следва да се развие е обвинителния акт. С него обвиняемия разбира окончателно какво е извършил /описателна част/ и за какво престъпление е обвинен /диспозитивна част/. При положение, че в обвинителния акт са описани релевантните за повдигнатото обвинение факти, съобразно преценката на прокурора, то правото на защита на обвиняемия не е нарушено, защото той е запознат както с фактите, така и с правото и съобразно тях е  организирал  защитата си и по тях ще се брани в открития състезателен процес.

Поради това възражението на защитата на подсъдимия К., че същият не разбира в какво точно е обвинен е несъстоятелно и не може да бъде споделено.

Всичко посочено по-горе диктува изводът, че обжалваното определение в частта, с която са оставени без уважение искането на подсъдимия и защитата му за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на прокурора е обосновано и законосъобразно и следва да бъде потвърдено, а подадената срещу него жалба оставена без уважение.

С оглед гореизложеното Апелативният съд

 

 

                        О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение №10/10.09.2020г. по нохд № 45/20г. на Окръжен съд Смолян, с което е оставено без уважение искането на защитата на подсъдимия К. за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на Окръжна прокуратура *.

Определението е окончателно.

 

      

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

         

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                              

 

 

 2.