Решение по дело №1557/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 752
Дата: 18 декември 2019 г. (в сила от 7 януари 2020 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20195220201557
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Пазарджик,

18,12,19г.

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

            Пазарджишкият районен съд, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното заседание на тридесет и първи октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:                                                                       

                                                                           Председател: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

 

при секретаря Хр. Велчева, като разгледа докладваното от районен съдия  РАДИНА нахд № 1557/19 г.  по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството  по реда на чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на В.П.Ф. ***, ЕГН ********** против ЕЛЕКТРОНЕН ФИШ ЗА НАЛАГАНЕ НА ГЛОБА за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия К №  1655532 на ОДМВР Пазарджик, с което на жалбоподателката като управител на „**************" ЕООД, ЕИК: ******съгласно чл. 188 ал. 2 от ЗДвП е санционирана на основание член 189, алинея 4, във връзка с член 182 , алинея 2 , точка 2 от ЗДвП с глоба 50.00 лева.

Жалбоподателката атакува фиша с искане за неговата отмяна, основано на критика досежно материално-правната изправност, засегната от нарушената процедура по издаването му.

Въззиваемата страна не изпраща представител. Депозирала е писмено становище, че  жалбата е неоснователна и електронният фиш следва да бъде потвърден.

Районният съд, като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства по отделно и в тяхната съвкупност и с оглед разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, прие за установено следното:

 На 04,07,17г.  със стационарна система за контрол на скоростта на МПС - 

MULTD RADAR било заснето движение по АМ Тракия, км. 86+400 в посока гр. София на MПС Форд МАКС  с рег.№ ******със скорост от 158 км/ч ,при максимално разрешена скорост за движение по автомагистрала от 140 км./ч.

 

Установен бил собственикът на автомобила в лицето на управляваното и представлявано от жалбоподателката дружество „**************" ЕООД.

С  обжалвания ЕФ жалбоподателката като управител на това дружество е  санкционирана за управление на МПС с превишена скорост - 153 км/ч ( с отчетен толеранс за грешка 3% спрямо отчетената скорост ) - нарушение по чл.21,ал.1 от ЗДвП, като на основание чл. 189, ал.4 вр .чл. 182, ал.2, т.2 от ЗДвП й е наложена  глоба в размер на 50 лв.

Тя атакува акта, с който тя е наложена като основният довод за претендираната материална му незаконосъобразност е неправилно проведена процедура по издаване на фиша, опорочила неговия адресат.

Несъмнено установено е по делото, че фишът е бил връчен, но неправилното адресиране е довело до липса на връчване на жалбоподателката като физическо лице, в каквото си качество тя атакува санкционния документ.

Според действащия нормативен регулатор, „електронният фиш по ал. 4 се връчва на лицето по чл. 188, ал. 1 или 2 ЗДвП с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.Вярно, че с препратката по ал.1 се предвижда връчване на ЕФ на лицата по ал.1 и 2 по чл. 188 , а това са собственикът или лицето, на което е предоставено ползването на МПС, както и законовият представител на юридическото лице-собственик на автомобила. Тоест законодателното решение по отношение на връчването касае всяко лице, по отношение на което е издаден фишът.

Това изискване в процесния случай не е спазено, но това е довело до ограничаване на правата на санкционираното лице, предвид депозираната в срока по ал.5 на чл. 189 от ЗДвП жалба. Все пак ЕХ е бил връчен - л. 12 лице ( виж показанията на св. Р. и разписка на л.12) , което в го е предоставило на санкционираната жалбоподателка и тя е спазила срока на обжалване на ЕФ.

Това, което е по-важно в случая е, че наред с жалбата, тя е подала декларация по чл. 189, ал.4 от ЗДвП - л. 6. Жалбата, както е посочено в горния й десен ъгъл е подадена до надлежния адресат - директора на ОД МВР Пазарджик. Липсва нарочно произнасяне от адресата, но пък в писменото становище ( л.9, гърба) е посочено, че липсата на конкретни данни за ползвателя на фиша не позволява искането за отмяна на фиша. Това становище е правилно, тъй като законодателната възможност по чл. 189, ал.4 от ЗДвП, предоставена на собственика е декларация с данни за лицето, извършило нарушението и дори СУМПС на това лице. Всъщност , тук следва да се признае, че това законодателно решение е съвсем неудачно, тъй като признанието, че едно лице е извършило нарушението става с влязъл в сила административен акт ( НП), а чрез декларативно изявление от собственика на автомобила. В този смисъл идеята е не да се сочи „лицето, извършило нарушението“ , а лицето, на което собственикът е предоставил управлението на МПС, с което е извършено нарушението. Това становище установява и съответната корелация с чл. 188 от ЗДвП.

Според чл. 188, ал.2 от ЗДвП , която норма е възприета и  като основание за ангажиране на отговорността на жалбоподателката : „ когато нарушението е извършено с МПС, собственост на юридическо лице , предвиденото наказание се налага на неговия законов представител или на посоченото от него лице, на което е предоставил управлението на превозното средство“.  Вече се спомена, че в декларацията на  л.6, подадена от жалбоподателката в законоустановения срок , не е посочено „ лицето , извършило нарушението“ с процесното МПС. Но- в същата декларация, съвсем коректно жалбоподателката признава задължението си  да посочи лицето, което е управлявало МПС към момента на извършване на нарушението, но признава също и невъзможността си да персонифицира това лице . При това прави последното признание с искане ( абз.ІV, л. 6 ) - да й се предостави видеоклипа , след запознаване с който „ бих могла да конкретизирам кой е евентуалния извършител“. Освен това са налични и разумни твърдения в декларацията ( абз.V) , че тя следва да „почива на категорична и обоснована информация, защото в противен случай би била с невярно съдържание; предположението кое физическо лице е управлявало автомобила би могло да набеди неоснователно някого в нарушение “. Тоест, в случая жалбоподателката не е отказала да предостави информация по смисъла на чл. 189, ал.4 от ЗДвП, а само е искала да й се предостави налична у наказващият орган информация, за да може да изпълни задължението си да посочи автора на нарушението.  Такова съдействие обаче не й е оказано и  жалбата със становището е изпратено на съда, но две години след нарушението, тъй като ненадлежното връчване (л.12), неясно защо, е в именно в такъв период от извършване на нарушението - две години.   Това твърде отдалечено във времето връчване, без никакви данни за обусловилата го причина ( категорично няма данни вина за това да има жалбоподателката ), е осуетило възможността за персонифициране на водача на МПС и лишава от значение предоставянето на декларативни данни по смисъла на чл. 189, ал.4 от ЗДвП

 

 Така инициативата на жалбоподателката за събиране на данни относно извършителя на нарушението е реализирана едва сега, в съдебното производство, в което от показанията на св. Р. стана ясно, че жалбоподателката никога не е управлявала процесното МПС и дори вероятно не притежава такава правоспособност, доколкото пристигала на работа с автобус , а при служебни пътувания - винаги била возена с автомобил, управляван от колега.   По данни на самия свидетел, той самият е управлявал често този автомобил, както и други негови колеги . В СРМПС свидетелят е отразен като лицето, подало и получило заявление за регистрация на МПС.

При така насложилите се факти след издаване на ЕФ следва да се приеме, че са били ограничени правата на жалбоподателката относно възможността й да посочи навременно кое лице е управлявало МПС, с което е извършено процесното нарушение. Това право е развито в съдебния процес чрез доказателствена инициатива за събиране на гласни доказателствени средства и от показанията на св. Р. става ясно, че няма основание за ангажиране на отговорността на законовия управител на юридическото лице, собственик.Защото - тази възможност е предвидена само при положение      че последният не изпълни задължението си да персонифицира той ползвателя на МПС , но ни когато той е бил лишен от тази възможност , както това е станало по процесния начин. 

  По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

 

                                         Р      Е       Ш     И:

 

 ОТМЕНЯ ЕЛЕКТРОНЕН ФИШ ЗА НАЛАГАНЕ НА ГЛОБА за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия К №  1655532 на ОДМВР Пазарджик, с което на В.П.Ф. ***, ЕГН ********** като управител на „**************" ЕООД, ЕИК: ******съгласно чл. 188 ал. 2 от ЗДвП е наложена на основание член 189, алинея 4, във връзка с член 182 , алинея 2 , точка 2 от ЗДвП с глоба 50.00 лева.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-гр.Пазарджик в 14-дневен срок от датата на съобщаването на страните за изготвянето му.

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: