Решение по дело №1957/2015 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1507
Дата: 25 септември 2015 г.
Съдия: Радостина Ангелова Стефанова
Дело: 20155300501957
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 15 юли 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 1507

 

гр.Пловдив, 25. 09. 2015 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивският окръжен съд, въззивно отделение – V с.,  в публичното заседание на двадесет и пети септември  през две хиляди и петнадесета година,  в състав :

 

Председател :  Радостина Стефанова

Членове  :  Виолета Гъдева

Надежда Дзивкова

 

Като разгледа Докладваното от съдия Р. Стефанова 

гр.д. №  1957/2015 г.

И за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на с  435 ал. 3  пр.3 във вр. с чл.487 от ГПК.

Образувано е жалба, подадена от Т.К.Л., ЕГН – **********,***, против  Постановление за възлагане от 02.04.2015г. по изп. дело № 20148240401064 по описа на ЧСИ  Константин Павлов, рег.№ 824. Моли да бъде отменено като незаконосъобразно. Възразява, че при осъществяване на проданта съдебният изпълнител е извършил нарушения на процесуалните правила, които са довели до до продажба на имота на по-ниска цена. Посочва, че обявлението по чл.487 от ГПК не е поставено на  най-важното място, а именно на самия имот. Позовава се на алинея 2 от чл.487 от ГПК. Също така, счита, че липсват категорични данни, че обявлението не е публикувано в законовия срок на интернет страницата на Окръжен съд –Пловдив.

Въззиваемата страна „Хипокредит” АД, със седалище и адрес на управление – гр.София, бул.”***- партер, чрез адв. М.С.,***, съдебен адрес *** – ТЦ Маркет Център, депозира писмено възражение, че жалбата е недопустима, алтернативно, че е неоснователна. Изтъква, че  изложеното обстоятелство, че не  е поставено обявление на имота не само не е вярно, но и е неотносимо, доколкото няма отношение към процедурата по наддаването.  Същото важи и за следващия довод за несвоевременно публикуване на обявлението на интернет страницата на Окръжен съд –Пловдив.

Въззиваемите страни ТД на НАП и Община –Пловдив – МД и ТБО, в качеството им на взискатели,  не взимат становище по жалбата.

Въззиваемата страна С.Т.Л.,***, в качеството й също на длъжник, не взима становище по тази жалба.

От ЧСИ Константин Павлов, рег.№ 824, по реда на чл.436 ал.3 от ГПК са представени писмени обяснения, че жалбата е допустима, но е  неоснователна. Твърди, че не отговаря на истината твърдението, че обявлението за проданта не било публикувано на интернет страницата на ОС –Пловдив, тъй като видно то приложеното на л.139 по изп. дело Обявление, същото е качено на сайта на 21.07.2014г. в 14,41 часа. Относно второто твърдение, че обявлението не било залепено на самия имот, посочва, че отново не отговоря на истината, тъй като същото е било залепено от призовкар на ЧСИ – М. Т., на входната врата на блока, понеже същата е със заключващо устройство и не позволява достъп до самите апартаменти.

Пловдивският окръжен съд –V възз. гр. състав, като се запозна с направените възражения, доводи и доказателствата по делото, констатира следното:

По допустимостта. Съгл. чл.435 ал.3 пр.3 от ГПК – Постановлението за възлагане може да се обжалва от длъжника поради това, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най- високата предложена цена. Както е известно, липсва легална дефиниция за  „ненадлежно извършване наддаване”, но все пак може да се определи като процедура, която не е извършено в съответствие с императивните правила и норми на чл.483 и сл. от ГПК. В конкретния случай, жалбоподателят се позовава на чл.487 ал.2 пр.3 от ГПК – Обявяване на проданта и място за поставяне на обвявлението по ал.1, които действия, които следва да направи да осъществи съдебния изпълнил са в пряка връзка за преценката дали е извършено надлежно наддаването. Затова, съдът приема, че  жалбата е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.

По същество. Разпоредбата на чл. 487 ал.2 от ГПК предвижда, че – Обявлението по алинея 1 се поставя на съответните места в канцеларията на частния съдебен изпълнител, в сградата на районния съд, в общината или кметството по местонахождението на имота, на самия имот  и  се публикува на интернет страницата на окръжния съд по местоизпълнението, и то най-малко един ден преди посочения в обявлението ден за започване на проданта.

Нормата е императивна и всички нейни елементи за съответните места, където трябва да се поставят обявленията за обявяване на проданта, са кумулативно изброени.

Относно възражението на жалбоподателя – че обявлението не е публикувано на интернет страницата  на ОС –Пловдив, то същото не е основателно, тъй като на л.139 по преписката са налице категорични данни за своевременната публикация на сайта за публичната продажба на имот, оповестени са датата и часът, както и другите необходими основни данни за имота.

От приложената в цялост преписка към подадената жалба се установява обаче, че не е изпълнено изискването  на чл.487 ал.2 пр.3 – да се постави обявление на самия имот. Изложеното в изпратените мотиви на ЧСИ по чл.436 ал.3 от ГПК, че е било поставено такова обявление на самия имот от връчителя М. Т. не кореспондира както с приложенията по преписката, сред които липсва такова обявление, така и с изготвения нарочен Протокол изх.№ 36929/22.07.2014г. / на л.157/, с който съдебният изпълнител  посочва, че след извършена проверка на документите по изп. дело, е констатирал, че обявлението е поставено на определените по чл.487 ал.2 от ГПК места, както следва- 1/. На 22.07.2014г. – в канцеларията на ЧСИ, 2/на 22.07.2014г. – в сградата на Районния съд, и 3/. На 22.07.2014г. – в сградата на Община Пловдив, район Тракия.  Видно е, че не е описано, нито изобщо дори е  споменато обявление, което да е било поставено на самия имот, а отделено – не може да се направи и преценка дали е съдържало всички реквизити по чл.487 ал.1 от ГПК.

 Досежно представеното Обявление / на л.148/ не може да се направи извод, че е обявление, поставено на самия имот, тъй като в съдържанието липсват изобщо такива данни /да е поставено на общия вход на адреса на длъжника, както се твърди, тъй като вратата била със заключващо устройство/, нито пък има друга подобна индиция, като да е връчено и от призовкаря  М. Т., както е посочено  в мотивите по чл.436 ал.3 от ГПК.

Съдебният изпълнител е бил длъжен след изтичането на една седмица от описа да изготви обявление за проданта, съдържащо необходимите реквизити по ал.1 на чл.487 от  ГПК, и да го постави на съответните императивно регламентирани съответни места. Неспазването на нормата на чл.487 ал.2 пр.3 от ГПК  - за непоставяне на обявление на самия имот и неразгласяването на публичната продажба е довело впоследствие и до ненадлежно наддаване на същия този процесен имот. Затова ПОС, в настоящия съдебен състав, намира, че възражението с жалбата е основателно и обжалваното постановление за възлагане се явява незаконосъобразно и следва да бъде отменено изцяло.

По мотивите, Пловдивският окръжен съд –  V възз. гр.с.

 

                       Р  Е  Ш  И   :

 

Отменя изцяло Постановление за възлагане от 02.04.2015г. по изп. дело № 20148240401064 по описа на ЧСИ  Константин Павлов, рег.№ 824, като незаконосъобразно.

 

 

            Решението  е окончателно.

                             

 

                                      Председател:

 

                                             Членове: