Решение по дело №468/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 227
Дата: 27 юли 2020 г. (в сила от 5 октомври 2020 г.)
Съдия: Радостин Стоянов Радиев
Дело: 20202330200468
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 май 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е № 227/27.7.2020 г.

 

гр. Ямбол, 27.07.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД –  наказателна колегия, VІІІ-ми наказателен състав в публично заседание на седемнадесети юни  две хиляди и двадесета година:

                                                                                        Председател: Р.РАДИЕВ

Секретар Я. С.

като разгледа докладваното от съдия Радиев

АНД № 468/20 г. по описа на ЯРС,

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по жалба на „*** гр.Я. против Наказателно постановление № 470545-F482988/08.10.2019 год.  на  Началник отдел „Оперативни дейности“ при   ТД на НАП Бургас, с което на осн. чл. 185 ал.2 ЗДДС на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 500лв за нарушение на чл. 42, ал.1, т.4 от Наредба Н-18/13.12.2006 год. на МФ.  В жалбата се излагат съображения за  материална незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление, с оглед на което се иска неговата отмяна.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез процесуалния си представител поддържа жалбата. Счита същата за основателна и доказана  и моли за уважаването й от страна на съда.

Въззиваемата страна, чрез процесуалния си представител оспорва жалбата. Счита атакуваното с нея наказателно постановление за правилно и законосъобразно и моли за оставянето му в сила.

Съдът, след като обсъди по отделно и в тяхната съвкупност събраните и проверени в хода на съдебното следствие доказателства по делото, приема за установена следната фактическа обстановка:

  На 28.03.2019 год., в 10.38 ч.  е била извършена проверка в  търговски обект-магазин за плодове и зеленчуци, находящ се в гр.Я., ул.“Д-р К.“, търговски комплекс“В.“, стопанисван от ***“. В хода на проверката е констатирано, че в обекта има регистрирано фискално устройство DATECS ***  с инд.№ *** с фискална памет №***, а представената книга за дневни финансови отчети се отнася за дерегистрирано фискално устройство DATECS – *** с инд.№ *** и фискална памет  № *** За констатациите от проверката е съставен  Протокол  сер.*** год., в който е отразено че  търговецът  не съхранява в обекта книга за дневните  финансови отчети на ФУ. В протокола е отразено, че наличната касова книга е за друго фискално устройство.

    Въз основа на така съставения протокол, на 18.04.2019 год.  на дружеството – жалбоподател е съставен АУАН за нарушение на чл.42, ал.1, т.4 от  Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изискванията към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин.

Въз основа на така съставения АУАН е издадено атакуваното наказателно постановление, което е връчено на дружеството на 11.05.2020 год.

                 

 От изложеното,съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима като подадена в преклузивния срок по чл. 59 ал.1 ЗАНН от надлежно легитимирано лице. Разгледана по същество се преценя като основателна, поради следните съображения:

 

    Съгласно разпоредбата на чл.42 ал.1 т.4 от Наредба №Н-18 лицето по чл.3 със стационарен търговски обект съхранява в търговския обект книгата за дневните финансови отчети за текущата година, с изключение на случаите по чл.11 ал.3 и чл.14 ал.3.

В чл.39, ал.5 от Наредба Н-18/2006 год.  е въведено задължение за лицето, използващо ЕСФП да съхранява отчетите в хронологичен ред в прономерована и прошнурована книга за дневните финансови отчети за календарната година, водена в единствен екземпляр за всяко ЕСФП и съдържаща страници за всеки календарен ден. На първа страница на книгата се отразяват данните на лицето , наименованието и адресът на търговския обект, описват се кочаните с касови бележки и данни от въвеждане в експлоатация, индивидуалните номера на ЕСФП, както и промените на данните в деня на настъпване. Книгата се съхранява в търговския обект.

От цитирания текст следва, че книгата за дневните финансови отчети е за календарната година, като при промяна в някои от посочените в разпоредбата данни, сред които са индивидуалните номера на фискалните устройства, същата трябва да бъде отразена в деня на настъпването й, а не да бъде въвеждана нова книга.

От представената по делото книга за дневните финансови отчети е видно, че дружеството е продължило да съхранява дневните финансови отчети за новото фискално устройство в книгата за дерегистрираното фискално устройство , която е започната на 02.01.2019 год.

По изложените мотиви, съдът счита, че наказателното постановление е неправилно поради нарушение на материалния закон.

Водим от изложеното, съдът

 

                                             Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № № 470545-F482988/08.10.2019 год.  на  Началник отдел „Оперативни дейности“ при   ТД на НАП Бургас, с което на „ *** гр. Ямбол, Булстат ***, осн. чл. 185 ал.2 ЗДДС на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 500лв. за нарушение на чл. 42, ал.1, т.4 от Наредба Н-18/13.12.2006 год. на МФ.

ОСЪЖДА ТД на НАП гр. Бургас да заплати на „ *** гр. Ямбол, Булстат ***направените по делото разноски в размер на 150 лв.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд –Ямбол в 14 –дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                                                             Районен съдия: