Решение по дело №82/2020 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 98
Дата: 15 юни 2020 г.
Съдия: Бистра Радкова Бойн
Дело: 20207270700082
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 15.06.2020г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд Шумен, в публичното заседание на първи юни през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                  Председател: Росица Цветкова

                                                         Членове: Снежина Чолакова

                                                                         Бистра Бойн

 

при секретаря Ив.Велчева и с участие на прокурор Р.Рачев от Окръжна прокуратура– Шумен, като разгледа докладваното от административен съдия Б.Бойн КАНД № 82 по описа за 2020г. на Административен съд- Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 предл.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба от „Ц.п.2“ООД-гр.Пловдив, с ЕИК: *********, представлявано от управителя А.И., срещу Решение № 6/06.02.2020г. на Районен съд-гр.Нови Пазар, постановено по ВНАХД № 380/2019г. по описа на същия съд. С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление № 27-0000871/23.10.2019г. издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда“, с което на дружеството, на основание чл.416 ал.5, във вр. с чл.414 ал.1 от Кодекса на труда, е наложена имуществена санкция в размер на 2 500 лв. за нарушение на чл.118 от КТ, защото работодателят едностранно е променил съдържанието на трудовото правоотношение с работник в предприятието. Касаторът счита, че обжалваното решение е незаконосъобразно като постановено в нарушение на материалния закон. Твърди, че съдът неправилно е приел, че е било променено съдържанието на трудовото правоотношение, понеже работещият е полагал труд в съответствие с изискванията за заеманата длъжност според длъжностна характеристика. Освен това в НП липсвало описание на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, причинно следствена връзка между нарушението и злополуката, претърпяна от работника, както и нарушените законови разпоредби. С оглед на релевираните касационни основания моли съда да отмени въззивното решение и да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно. В съдебно заседание не се явява представител.

Ответната страна, в писмена молба, оспорва основателността на предявената жалба и излага аргументи, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура изразява становище, че жалбата е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна. Предлага решението на районния съд да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл.218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211 ал.1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл.210 ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, същата се явява основателна по следните съображения:

С атакуваното решение е потвърдено Наказателно постановление № 27-0000871/23.10.2019г. издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда“, с което на дружеството, на основание чл.416 ал.5, във вр. с чл.414 ал.1 от Кодекса на труда, е наложена имуществена санкция в размер на 2 500 лв. за нарушение на чл.118 от КТ, защото работодателят едностранно е променил съдържанието на трудовото правоотношение с работник в предприятието, като му възложил работа и като кранист в цеха за поцинковане на метали и метални конструкции в гр.Каспичан.

От фактическа страна по делото се установява следното:

На 28.08.2019г. в обект на „Ц.п.2“ООД-гр.Пловдив– цех за горещо поцинковане, находящ се в гр. Каспичан, обл. Шумен, била извършена проверка спазване на трудовото законодателство от служители на Дирекция „Инспекция по труда“ по повод на възникнала трудова злополука. Я.Х.Я.- работник в предприятието, заемащ длъжност „Оператор, оборудване за почистване на метали“, заедно с други две лица от цеха, извършвали обработка на детайл– аварийна стълба. Стълбата била със значително тегло, окачена с тел на окачващо приспособление (подвеска) на мостови кран, управляван от работника Я., който повдигнал стълбата, за да я постави на релсова количка. В процеса на работа, установил, че телта трябва да се коригира и започнал да развива телта без подходящ инструмент и без ръкавици, при което в следствие на тежестта на стълбата, телта захванала пръстите му в примка. Другите работници помогнали пострадалият да бъде освободен и откаран в болница, където претърпял пълна или частична ампутация на пръсти на ръката.

Служителите на ОИТ установили, че Я. работел в цеха на длъжността „Оператор, оборудване за почистване на метали“ , код по НКПД 8122204 по силата на безсрочен Трудов договор № 459/13.09.2018г., приложен по делото, ведно с длъжностна характеристика. Съгласно нея, задълженията на лицето, заемащо  длъжността включват: „Извършване на операции по зареждане на подвеските с детайли за предварителна подготовка и поцинковане; стриктно спазване технологията на предварителната подготовка; изпълняване на рутинни дейности ръчно или с помощта на наличните инструменти и механизми в цеха; участие в разкачването на детайли от подвеските и подреждането и товаренето им; пренасяне на готова продукция и материали от едно място на друго; следене за прецизно избайцване на продукцията; спазване на правилата за работа и трудовата дисциплина. Отговорност за длъжността му е още „да познава правилата за безопасност на труда при работа с подемно-транспортни съоръжения“. Я. имал необходимата квалификация за работа с мостовия кран, но се констатирало, че инструктаж не бил проведен. Видно от дадените от работника писмени обяснения по реда на чл.402 ал.1 т.3 от КТ, той е работел с крана при пренасянето на детайли в цеха.

Бил съставен Протокол №ПР1928753 за извършената проверка, с който били дадени предписания на работодателя. С Акт за установяване на административно нарушение №27-0000871 от 24.09.2019г. било установено, че на 28.08.2019г. дружеството-жалбоподател, при осъществяване на дейността си, е нарушило чл.118 ал.1 от Кодекса на труда, с това, че едностранно променило съдържанието на трудовото правоотношение на работника Я., като му възложило работа и като кранист в цеха за горещо поцинковане на метали и метални конструкции. Актът бил съставен в присъствието на представител на дружеството, след което му бил надлежно предявен и връчен. Възражения били направени в акта, както и били депозирани писмени такива впоследствие. Въз основа на така съставения и връчен акт за административно нарушение, Директорът на Дирекция „Инспекция по труда” - гр.Шумен е издал процесното наказателно постановление, с което за установеното нарушение, на жалбоподателя, на основание чл.416 ал.5 във вр. с чл.414 ал.1 от Кодекса на труда, е наложена имуществена санкция в размер на 2 500 лв.

Районният съд приел, че дружеството е осъществило състава на нарушението, визирано в разпоредбата на чл.118 ал.1 от Кодекса на труда и потвърдил наказателното постановление. Приел е още, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да накърняват правото на защита на нарушителя и да водят до отмяна на наказателното постановление.

          Настоящият касационен състав не споделя установената от въззивния съд фактическа обстановка, относно липсващо задължение за работа с подемно съоръжение за длъжността заемана от пострадалия и направените правни изводи за осъществено нарушение, изразяващо се в промяна на съдържанието на трудовото правоотношение от страна на работодателя, поради следните съображения:

         Заеманата от пострадалия работник длъжност „Оператор, оборудване за почистване на метали“ е с код по НКПД 8122204 в клас професии: Оператори машини, съоръжения и транспортни средства. Съгласно обяснителните бележки към НКПД, машинните оператори по обработка на метали и нанасяне на покрития върху метали обслужват и наблюдават оборудване, което извършва дообработване, галванизиране и нанасяне на покрития върху метални предмети с цел подобряване на корозионноустойчивостта и издръжливостта на износване. Изпълняват следните основни задачи: обслужват и наблюдават оборудване за почистване на метални изделия за подготовка за нанасяне на електропокритие, галванизиране, емайлиране или подобни процеси; обслужват и наблюдават оборудване за нанасяне на електропокритие; обслужват и наблюдават оборудване за потапяне в разтопен метал за нанасяне на покрития върху железни и стоманени предмети, каквото оборудване е именно повдигателното съоръжение. Според чл.25 от Наредба №3 от 23.03.2004г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при механично обработване на метали, детайли с маса над 10кг. или неудобни за ръчно манипулиране се поставят и снемат от машините чрез повдигателни механизми/кранове, повдигателни палтформи, телфери и др./. От естеството на производствената дейност на предприятието, както и от събраните писмени доказателства и разпита на свидетелите се установява, че с помощта на повдигателно съоръжение се пренасят детайли за поцинковане чрез галванизиране. Безспорно е установено, че в цеха има монтиран кран. Определението за "товароподемен кран" е в §1 т.1 на Допълнителните разпоредби на НАРЕДБА за безопасната експлоатация и техническия надзор на повдигателни съоръжения, като "Товароподемен кран" е машина с циклично действие, предназначена за повдигане и преместване на товар в пространството, окачен с помощта на кука или други товарозахващащи органи. В самата наредба не са посочени видовете кранове, но относно класификацията има препратка към стандарта БДС ISO 4306 ISO, като крановете се разделят на самоходни, кулокранове, мостови, козлови и стрелови. В предприятието е бил монтиран мостови кран, като работникът Я. е притежавал правоспособност за работа с мостови и козлови кран и му е била възлагана такава. В длъжностната му характеристика е включено задължението да зарежда подвески с детайли, да ги разкача, подрежда, товари и пренася, като ползва механизмите в цеха. Във връзка със задълженията си е следвало да познава правилата за безопасност на труда при работа с подемно-транспортни съоръжения, какъвто е именно мостовия кран.

      Според служителите на ОИТ, на работника е била възложена допълнително работа като кранист, която не се включва в съдържанието на трудовото правоотношение. Същата е с код 8343 „Кранисти и сродни на тях оператори на повдигателни съоръжения“, като съгласно обяснителните бележки към НКПД, кранистите и сродни на тях оператори на повдигателни съоръжения обслужват и наблюдават кранове и други повдигателни устройства с основна задача- обслужване и наблюдаване подвижни или неподвижни кранове при повдигане и спускане на крановите стрели и рамена за вдигане, преместване и поставяне на оборудване и материали. Освен тази задача по дейност с кран, те нямат други задачи, относими към осъществяваните от работника Я. задължения във връзка с обработка на метални детайли.

         Съдът намира, че от доказателствата по делото е безспорно установено, че заеманата от работника длъжност като оператор на оборудване, е включвала именно работа като кранист на мостови кран, което съоръжение е било необходимо за производствения процес, освен другите задължения относно технологията и работата с химикали и цинк. Съгласно т.16 от Правилата за класифициране в НКПД, когато естеството на работата се характеризира със съвместяване на функции и задачи, характерни за повече от една длъжност, длъжността се класифицира само с един код, като за неговото определяне се използва следния приоритет: На длъжността се присвоява кодът на единичната група с най-голям относителен дял от времето, необходимо за изпълнение на задачите. В процесния казус това е именно дейността като оператор  на оборудване за почистване на метали, която е изпълнявал работникът съгласно трудовия си договор. Поради което, съдът намира че дружеството-работодател не е променило едностранно съдържанието на трудовото правоотношение относно длъжността и характера на работата на работника и не е осъществило състава на нарушение по чл.118 от КТ, във връзка с чл.66 ал.1 т.2 от КТ, наказуемо по чл.414 ал.1 от КТ.

Водим от горното, Шуменският административен съд счита, че въззивният съд е извел неправилни фактически и правни изводи, обосновали потвърждаването на НП, което е довело до постановяването на незаконосъобразен съдебен акт. Същият следва да бъде отменен, а с оглед липсата на допуснато нарушение на трудовото законодателство от работодателя, наказателното постановление следва да бъде отменено.

   Ето защо и поради мотивите, изложени по-горе, Шуменският административен съд

 

Р   Е    Ш    И   :

 

ОТМЕНЯ решение № 6/06.02.2020г. на Районен съд- Нови Пазар, постановено по ВНАХД № 380/2019г. по описа на същия съд и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 27-0000871/23.10.2019г. издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда“, с което на „Ц.п.2“ООД-гр.Пловдив, с ЕИК: *********, представлявано от управителя А.И., на основание чл.416 ал.5, във вр. с чл.414 ал.1 от Кодекса на труда, е наложена имуществена санкция в размер на 2 500 лв. за нарушение на чл.118 от КТ.

 

Решението е окончателно.

        

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................           ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

 

                                                                          

                                                                                                2.......................... 

 

ЗАБЕЛЕЖКА: Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 15.06.2020 г.