Решение по дело №5007/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 2694
Дата: 24 октомври 2019 г. (в сила от 24 октомври 2019 г.)
Съдия: Стоян Пеев Мутафчиев
Дело: 20192120105007
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2694                                                   24.10.2019 г.                                             гр. Бургас

 

В    И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                               ХХХІІ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На двадесeт и първи октомври                               две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в състав:               

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОЯН МУТАФЧИЕВ

Секретар: Милена Манолова,

като разгледа докладваното от съдия Мутафчиев гр. дело № 5007 по описа на БРС за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по повод исковата молба на „КРЕДИТРЕФОРМ БЪЛГАРИЯ“ ЕООД против Д.Я.Я., с която е предявен осъдителен иск за сумата от 200 лева, представляваща главница по договор за кредит № ***/27.03.2015 г., ведно със законната лихва от депозиране на исковата молба.

В законоустановения срок ответникът не депозира писмен отговор.

В съдебно заседание процесуален представител на ищцовото дружество не се явява. Преди съдебно заседание депозира писмено становище, с което моли съда да уважи иска, като постанови неприсъствено решение, и присъди на страната сторените по делото разноски.

В съдебно заседание ответникът не се явява и не се представлява.

Бургаският районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

Предявен осъдителен иск с правно основание чл. 6 от Закон за предоставяне на финансови услуги от разстояние, вр. чл.9 от ЗПК.

Съгласно чл. 238, ал. 1 от ГПК ако ответникът не е представил в срок отговор на исковата молба и не се яви в първото заседание по делото, без да е направил искане за разглеждането му в негово отсъствие, ищецът може да поиска постановяване на неприсъствено решение срещу ответника или да оттегли иска.

Съгласно чл. 239, ал. 1 от ГПК съдът постановява неприсъствено решение, когато на страните са указани последиците от неспазването на сроковете за размяна на книжа и от неявяването им в съдебно заседание, и искът вероятно е основателен с оглед на посочените в исковата молба обстоятелства и представените доказателства.

В случая от данните по делото е видно, че е налице първата предпоставка по чл. 239, ал. 1, т. 1 от ГПК, тъй като ответникът, редовно уведомен, не е представил в законовия едномесечен срок писмен отговор по чл. 131 от ГПК, не е ангажирал доказателства и не се е явил в първото по делото съдебно заседание, без да е направил искане за разглеждане на делото в негово отсъствие, като изрично са му указани  последиците от неспазването на сроковете за размяна на книжа и от неявяването му в съдебно заседание.

Наред с това налице е и втората предпоставка на чл. 239, ал. 1, т. 2 от ГПК – вероятна основателност на иска, като мотивите за това са следните:

На 27.03.2015 г. между „***“ ЕООД, в качеството на кредитор, опериращо на пазара на финансови услуги под търговската марка „***“, и Д.Я.Я., в качеството на кредитополучател, е сключен договор за кредит № ***, с който дружеството предоставя кредит в размер на 200 лева със срок на издължаване 30 дни. Процесният договор е сключен изцяло онлайн чрез официалната интернет страница www.vivus.bg, както и при условията на договаряне, осъществено чрез средства за комуникация от разстояние, във формата на електронен документ.

На 27.03.2015 г. кредиторът извършва преводно нареждане на отпуснатата парична сума в размер на 200 лева по уговорения в договора начин (чрез ***). Без правно значение за наличие на валидно облигационно правоотношение е обстоятелството дали ответникът е „усвоил“ сумата. Падежната дата е 26.04.2015 г., към която ответникът не погасява главницата.

На 01.02.2018 г. „***“ ЕООД (цедент) и ищцовото дружество, цесионер, сключват договор за прехвърляне на вземания, по силата на който цедентът прехвърля на цесионера вземанията си по Договора в общ размер на 513,36 лева, от които: 200 лева главница; наказателна лихва – 283,36 лева; такси за събиране на вземане – 30 лева. Тези вземания са описани в Приложение № 1, неразделна част от договора за цесия. Цесионерът е изрично упълномощен да уведоми длъжника за цесията. Цесията е съобщена на ответника надлежно с получаване на книжата по делото и по-специално с получаване на уведомление за цесията, изходящо от цедента „***“ ЕООД.

Ето защо осъдителният иск следва да се уважи за сумата от 200 лева, ведно със законната лихва от дата на подаване на исковата молба24.06.2019 г. до окончателното изплащане на сумата.

По въпроса за разноските:

При този изход на делото право на разноски има само ищецът, които са в размер на 150 лева – 50 лева заплатена държавна такса и 100 лева юрисконсултско възнаграждение, определено от съда за справедливо на основание чл.78, ал.8 от ГПК, вр. чл.25, ал.1 от Наредба за заплащането на правната помощ поради ниската фактическа и правна сложност на делото и поради пасивното процесуално поведение на ответника, дало основание за постановяване на неприсъствено решение.

Мотивиран от горното Бургаският районен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСЪЖДА Д.Я.Я., ЕГН – **********, да заплати на „КРЕДИТРЕФОРМ БЪЛГАРИЯ“ ЕООД, ЕИК – *********, следните суми: 200 (двеста) лева, представляваща главница по договор за кредит № ***/27.03.2015 г., ведно със законната лихва върху сумата от датата на депозиране на исковата молба на 24.06.2019 г. до окончателното й изплащане; 150 (сто и петдесет) лева, представляваща разноски по делото.

На основание чл. 239, ал.4 от ГПК настоящото неприсъствено решение не подлежи на обжалване.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: (П)

            Вярно с оригинала!

            ММ