Решение по дело №227/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 342
Дата: 23 май 2023 г.
Съдия: Ева Димитрова Пелова
Дело: 20237150700227
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 март 2023 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

342/23.5.2023г.

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – гр. ПАЗАРДЖИК, ХIII-ти състав, в публично съдебно заседание, в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВА ПЕЛОВА

 

При секретаря Янка Вукева, като разгледа докладваното от съдията административно дело № 227/2023год., по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по жалба на Н.С.П., чрез адв. С., срещу Експертно решение №0047 от 011 заседание от 17.01.2023г., издадено от НЕЛК, Специализиран състав по Нервни, Очни и Сърдечно-съдови заболявания, с което е отменен болничен лист № Е 2022 3279617 и е потвърдено ЕР на ТЕЛК № 1860/16.12.2022г. на Първи състав на ТЕЛК към МБАЛ Пазарджик АД.

В жалбата се твърди, че оспореното Решение е необосновано и незаконосъобразно, издадено в противоречие с материалноправните разпоредби, довело до неизясняване на действителното здравословно състояние на жалбоподателката. Претендира се отмяната на административния акт, като неправилен и незаконосъобразен. Претендирате се разноски, съгласно представен списък.

Ответникът – Национална експертна лекарска комисия, в представено писмено становище при депозиране на административната преписка в съда, моли жалбата да бъде отхвърлена като неоснователна и недоказана. Прави искане за присъждане на разноски, представляващи юрисконсултско възнаграждение.

Заинтересованите страни – Първи състав на ТЕЛК към МБАЛ - гр. Пазарджик, Агенция за хора с увреждания, ТП на НОИ - гр. Пазарджик, Специализирана ЛКК при МЦДП „Вива“ ЕООД - гр. Пазарджик – редовно призовани, не изпращат процесуални представители и не изразяват становище по оспорването; РД „Социално подпомагане“ - гр. Пазарджик, се представляват от юрк. М., който моли съда да отхвърли жалбата, като неоснователна и недоказана, претендира разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Съдът, след като обсъди релевираните с жалбата основания, доводите на страните в съдебно заседание, прецени събраните по делото доказателства и служебно, на основание чл. 168, ал. 1 , вр. чл. 146 от АПК, провери изцяло законосъобразността на обжалвания акт, намира за установено следното от фактическа страна:

Производството пред НЕЛК е  образувано по жалба на Н. П., срещу Експертно решение /ЕР/ на Първи състав на ТЕЛК при МБАЛ Пазарджик АД  № 1860/16.12.2022г., в което е приета диагнозата ,,Увреждане на междупрешленните дискове в поясния и другите отдели на гръбначния стълб с радикулопатия“ и Б.Л. № 20223279617 от 02.11.2022г. е приет за неоснователно издаден.

След преглед на документите, приложени в МЕД, издадени на жалб. П. било установено, че Б.Л. № 20223279617, издаден от МЦДП ВИВА ЕООД, е издаден в продължение с амб.лист № 22306С0209С2, с продължителност 19 дни, считано от 02.11.2022г. до 20.11.2022г., с режим „домашен-амбулаторен“, с решение на ЛКК № 171/02.11.2022г. Болничния лист бил непосредствено продължение на стационарен престой в НО, инт.сектор по Епикриза, ИЗ № 13757/07.10-12.10.2022г.,  с описани оплаквания от засилила се хронична болка в лумбален дял и хода на десен крак и обективно описан лумбален вертебрален синдром и радикулопатия Л5,Ес1 вдясно с проприорецептивна хипорефлексия вдясно. От проведеното ЕМГ изследване се установили данни за преднокоренчева увреда Л5,Ес1 двустранно. Жалб. П. била изписана с подобрение на вертебрален синдром, радикулерен синдром Л5 / неуточнен като възбуден или отпаден / с отслабени проприорецептивни рефлекси.

Ответника приел, че при последната е налице доказана дискова патология на ниво Л5-Е:с1, чрез  КТ на лумбален гръбнак от м. април 2016г., съгласно изследване 8№832, МРТ изследване от м. февруари 2018г. № 6543. Видно от приложения в МЕД медицински протокол № 171 на ЛКК № **********/02.11.2022г., е описано състоянието на лицето, което е мотивирало продължението на временната неработоспособност обективно състояние, а именно „Положителни растежни проби за долни крайници Lasec/+/ пол. Vallae/+/пол.

Въз основа прегледа на документите, приложени в МЕД, НЕЛК достигнала до извода, че се касае за лице с хронично-рецидивираща радикулерна симптоматика Л5 вдясно, при дискова болест Л5-Ес1, с пореден престой в НО - интензивен сектор, в чиято епикриза при изписването е описано подобрение, но и симптоматика от вертебрален и радикулерен синдроми, като видно от посоченото в протокол на ЛКК №171/02.11.2022г., не е установена такава симптоматика при клиничният преглед след дехоспитализацията и така описаният при прегледа / обективно състояние/ статус не мотивира състояние на временна неработоспособност.

Въз основа на тези мотиви НЕЛК приела, че състоянието на временна неработоспособност е немотивирано, отменила издадения Б.Л.№ 20223279617 и потвърдила ЕР на ТЕЛК. Оспореното в настоящото производство Решение било постановено по документи, на основание чл.50, ал.1 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи /ПУОРОМЕРКМЕ/2019 год./, действащата към момента на постановяването му Наредба за медицинската експертиза и след обсъждане на предоставената медицинска документация.

По делото не са представени други доказателства от които да се установява здравословното състояние на жалбоподателката, различни от представеното в административната преписка медицинско експертно досие от административния орган.

При така установената фактическа обстановка съдът обосновава следните правни изводи:

Съгласно разпоредбата на чл. 112, ал. 1, т. 4 от Закона за здравето решенията на НЕЛК подлежат на обжалване пред административния съд, в чийто район се намира постоянният или настоящият адрес на жалбоподателя по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Жалбата е подадена от надлежна страна – адресат на акта, за която е налице интерес от обжалването.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Оспореното решение е постановено от компетентен по смисъла на чл. 103, ал. 3 от Закона за здравето /ЗЗ/ във връзка с чл. 3 от Наредбата за медицинската експертиза административен орган, в установената от закона форма и при спазване на административнопроизводствените правила като спор между страните по тези въпроси няма.

Решението е постановено от компетентен административен орган по смисъла на чл. 103, ал. 2 от ЗЗ във връзка с чл. 3, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза /НМЕ/ и чл. 49, ал. 1 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи /ПУОРОМЕРКМЕ/ -  специализиран състав по неврологични, очни и сърдечно-съдови болести, определен съобразно водещата диагноза, в който са включени лекари с призната специалност по съответния профил и с не по-малко от 5 години трудов стаж по медицина, при спазване на разпоредбата на чл.18, ал.3-4 ПУОРОМЕРКМЕ. Административният акт е издаден в предписаната от закона форма, като същият е подписан от председателя на състава и всички членове. Оспореното експертно решение е постановено и при спазване на административно-производствените правила.

Съгласно чл. 50, ал. 1 от ПУОРОМЕРКМЕ Националната експертна лекарска комисия се произнася въз основа на медицинската и друга документация, съдържаща се в административната преписка, като специализираният състав е изготвил решение, с което е потвърдил ЕР на ТЕЛК и е отменил Б.Л. № Е 2022 3279617, и е изложил подробни мотиви за това.

Оценката на трайно намалената работоспособност следва да бъде определена в съответствие с действащите норми към датата на експертното решение на НЕЛК, тъй като всяко медицинско освидетелстване и изготвяне на медицинска експертиза отразяват здравословното състояние на лицето към момента на постановяване на административния акт на експертизата на работоспособността. /В този смисъл Решение №6240/18.05.2017 по адм.дело № 2796/2017 г. на ВАС/.

Видно от съдържанието на ЕР № 1860/16.12.2022 г. на ТЕЛК, първи състав на ТЕЛК към МБАЛ Пазарджик АД, е приел издадения Б.Л. №2022 327 9617/02.11.2022г., за неоснователно издаден, след запознаване с приложената от жалб. П. медицинска документация, нямаща отношение към същият.

Според разпоредбата на чл. 62 от НМЕ видът и степента на увреждането/степента на трайно намалената работоспособност се определят въз основа на представената медицинска документация, обективизираща степента на увреждане и функционален дефицит на заболелия орган и/или система, и при необходимост - въз основа на подробна клинико-експертна анамнеза, задълбочен клиничен преглед и насочени лабораторни и функционални изследвания. Установеното увреждане, стадият на неговото развитие и обусловеният функционален дефицит се съобразяват със съответната отправна точка, съгласно приложение № 1.

Съгласно т. III от Методиката за прилагане на отправни точки за оценка на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) в проценти – приложение №2 към чл.63, ал. 3 от НМЕ когато са налице няколко увреждания, независимо дали са за заболявания от общ характер, или за заболявания с причинна връзка, за всяко от които в отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане е посочен отделен процент, оценката на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане се определя, като се взема най-високият процент по съответната отправна точка на най-тежкото увреждане. Останалите проценти за съпътстващите увреждания не се вземат предвид при оценката, но се изписват в мотивната част на експертното решение. Тези оценки, специализирания състав на НЕЛК е потвърдил на база представената актуална медицинска документация, в съответствие с разпоредбата на чл.50, ал.1 от ПУОРОМЕРКМЕ, като изрично следва да се подчертае, че в хода на провелото  се пред НЕЛК производство, жалб. П. не е представила други медицински документи, относими към случая, съдържанието на които от своя страна да доведат до извод, различен от този, възприет в обжалваното Решение, поради което не е имало основание за събиране на други доказателства, респ. назначаването на допълнителни изследвания или медицински експертизи, доколкото по преписката не са налице спорни обстоятелства.

Жалбоподателят разполага с възможност за предсрочно преосвидетелстване поради влошено здравословно състояние, съгласно чл.56, ал.1, т.4 от ПУОРОМЕРКМЕ, което става по негова инициатива.

По изложените съображения съдът намира оспореното Решение за законосъобразен административен акт – издаден от компетентен административен орган, в предписаната от закона форма, при отсъствие на допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, при правилно приложение на материалния закон и в съответствие с целта. Този извод обосновава неоснователност на жалбата, която следва да бъде отхвърлена.

С оглед изхода на делото и на основание чл. 143, ал. 3 от АПК, с оглед направените своевременни искания, жалбоподателят следва да заплати на ответника и заинтересованата страна РД „Социално подпомагане“ - гр. Пазарджик  юрисконсултско възнаграждение в минимален размер от по 100 лева, съгласно чл.37 Закона за правната помощ, вр. чл.27в от Наредбата за заплащането на правната помощ.

Водим от горното, Административен съд – гр. Пазарджик, ХIII-ти състав

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Н.С.П., чрез адв. С., срещу Експертно решение №0047 от 011 заседание от 17.01.2023г., издадено от НЕЛК, Специализиран състав по Нервни, Очни и Сърдечно-съдови заболявания, като неоснователна.

ОСЪЖДА Н.С.П. да заплати на Национална експертна лекарска комисия и на  РД „Социално подпомагане“ - гр. Пазарджик   сумата от по 100 лева / общо 200 лева /, представляващи разноски за  юрисконсултско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14 - дневен срок от съобщаването му пред Върховния административен съд на Република България.

ПРЕПИСИ да се връчат на страните.

 

 

 

 

 

 

 

 

СЪДИЯ:/п/