Решение по дело №1656/2021 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 260461
Дата: 29 октомври 2021 г. (в сила от 18 ноември 2021 г.)
Съдия: Емил Кръстев
Дело: 20211420101656
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.В., 29.10.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският районен съд, VІІІ граждански състав, в публичното съдебно заседание на 28.10.2021 г., в състав:

 

Районен съдия : ЕМИЛ КРЪСТЕВ

 

при секретаря Стефка Радева,като разгледа докладваното от съдията гр. дело №1656 по описа за 2021 г.,за да се произнесе,взе предвид следното:

 

Делото е образувано по предявени на 26.04.2021 г. от Е.Н.М.-А. с ЕГН ********** *** против А.Б.А. с ЕГН ********** *** и с настоящ адрес *** искове с правно основание чл.49 ал.1 от СК - за прекратяване сключения между страните граждански брак;за предоставяне на ищцата упражняването на родителските права по отношение на детето от брака Д.-Н. А.А. с ЕГН **********;за определяне на ответника режим на лични отношения с детето,включващ правото да го взема при себе си всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9 ч. на съботата до 17 ч. на неделята/с преспиване/,както и един месец през лятото/месец юни/, несъвпадащ с отпуск на ищцата;за осъждане ответникът да заплаща на детето месечна издръжка от 200 лв.,считано от 26.04.2020 г./т.е. и за минало време/;за постановяване след прекратяването на брака ищцата да носи предбрачното си фамилно име М./без добавката А./;за предоставяне на ищцата ползването на семейното жилище в гр.В. ****докато детето навърши пълнолетие.

Ищцата твърди,че страните са във фактическа раздяла от около 6 г. и не поддържат връзка.Вкл. ответникът не давал издръжка.

След проверка на исковата молба,Съдът е намерил същата за редовна и съдържаща допустими иск.В срока по чл.131 от ГПК,от назначения на ответника особен представител адв.П.Т. *** е постъпил отговор,с който исковете се възприемат като допустими. Оспорват се единствено исковете за издръжки,и то по размер.В с.з.,особеният представител е заел позиция за основателност на исковете и по размер.

По делото са събрани следните допустими и относими писмени доказателства:

-удостоверение за сключен граждански брак,видно от което страните са в брачни отношения,като бракът е бил сключен на 06.08.2004 г. в гр.В.,за което е бил съставен акт за граждански брак №171 на Община В.;

-удостоверение за раждане,видно от което от брака е родено детето Д.Н. А.А. с ЕГН **********;

-справка за актуалното състояние на трудовите договори на ответника към 15.07.2021 г.,видно от която последният регистриран трудов договор на ответника е бил за периода 02.11.2011 г.-03.01.2014 г.;

-нот. акт №169 т.VІІ рег. №11022 дело №1074/2007 г. на нотариус с район на действие ВРС Снежана Петкова, видно от което семейното жилище е собственост на Тодорка Иванова Стоянова/по твърдения на ищцата-майка на ответника/.

Изискан и представен е и социален доклад,видно от който страните са във фактическа раздяла от 2015 г.. Ответникът не поддържа контакти с детето,не дава пари и подаръци.Основните грижи за детето полага ищцата.Същото се развива нормално.Ищцата работи като учител с месечно възнаграждение от 1 400 лв..Семейството разполага и с адекватни жилищно-битови условия.

Допуснат и разпитан е и свидетел/познат на ищцата/,който твърди,че страните са разделени от няколко години,като ответникът не се интересува от детето,вкл. не дава издръжка.

След обсъждане на наведените доводи и предвид събраните по делото доказателства,съдебният състав намира за безспорно от фактическа и от правна страна следното:

Касателно прекратяването на брака:

С оглед принципа,че бракът е доброволен съюз и при изразеното от ищцата категорично желание,че връзката между страните е трайно и сериозно увредена,Съдът приема, че в брака е настъпило дълбоко и непоправимо разстройство,основание по смисъла на чл.49 ал.1 от СК същият да бъде прекратен.Връзката между страните явно вече е само формална и продължаването й е в ничий интерес-нито на самите страни,нито на ненавършилото пълнолетие дете от брака,нито на Обществото като цяло.

Упражняването на родителските права и местоживеенето на детето:

За да определи по-пригодния родител,Съдът следва да съобрази вкл. разпоредбите на Постановление №1/12.11.1974 г. по гр. дело №3/1974 г. на Пленума на ВС,чиито постановки и принципи не са загубили сила.В посоченото постановление са приети и насоки относно обстоятелствата, които имат правно значение и които следва да се взимат предвид от съдилищата,съобразно спецификата на всеки конкретен случай и в съвкупност.Като по-съществени са изведени:

1.Възпитателски качества на родителите/става дума за личностни качества,така също и за образование,култура и др./;

2.Морални качества на родителите/от гледна точка на добрия пример/;

3.Грижи и отношение на родителите към децата;

4.Желание на родителите;

5.Привързаност на децата към родителите/но не и при търсено отчуждаване на детето от страна на единия родител спрямо другия/;

6.Пол на децата/в постановлението е прието,че майката е по-пригодна от бащата да отглежда и възпитава децата от женски пол и наравно да отглежда и възпитава момчетата/;

7.Възраст на децата/в постановлението е прието,че възрастта на децата е от значение,когато наред с другите обстоятелства детето се нуждае от определени родителски грижи.Децата в ниска възраст/пеленачета,в първите години/,децата с разклатено здраве и др. се нуждаят от непосредствена майчина грижа/;

8.Помощ на трети лица;

9.Социална среда;

10.Жилищно-битови и други материални условия на живот;

11.Вина за разстройството на брака е без правно значение за упражняването на родителските права,но когато поведението,от което е направен извод за вината,се е отразило или може да се отрази върху отглеждането и възпитанието на децата,то може да се включи в съвкупността от обстоятелствата,които са от значение за мерките.

Събрани са доказателства,че именно и само ищцата отглежда детето и че полага адекватни грижи за него и разполага с подходящи социално-битови условия.

Съответно,Съдът приема,че е изцяло в интерес на детето упражняването на родителските права да бъде предоставено на ищцата,като бъде постановено и детето да живее при нея.

Режима на лични отношения:

При положение,че ищцата ще упражнява родителските права,на ответника следва да бъде определен режим на лични отношения с детето.

Ищцата е предложила режим,представляващ по същество обикновено постановявания от съдилищата.С разширяване лятото до м.м.07. и 08. и уточняването,че под отпус следва да се разбира платения годишен отпуск,Съдът приема да постанови режим,при който ответникът да има право да взема при себе си детето всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9 ч. на съботата до 17 ч. на неделята /с преспиване/,както и един месец през лятото/месеци юни-август/,несъвпадащи с платения годишен отпуск на ищцата.

Издръжките/за минало време и за в бъдеще/:

Тези искове Съдът намира изцяло основателни,като доказани и по основание,и по размер.

Съдът е докладвал делото,като е посочил,че ищецът по иск за издръжка следва да ангажира доказателства,че страните са родители и че той отглежда детето,както и за нуждите и разходите на детето и доходите и разходите на родителите.

По делото се установи по безспорен начин,че от 2015 г. ответникът отсъства от живота на детето,вкл. не дава издръжка.Доколкото се установи и че същият не е имал регистрирани трудови доходи,при което се призюмират доходи в размер на МРЗ,следва да бъдат определени издръжки в размер,непревишаващ значително законоустановения минимален/1/4 от МРЗ/.Още повече при липсата на доказателства за особени нужди на детето.

Претендираните от ищцата размери Съдът приема именно като непревишаващи значително законоустановения минимален.Съответно,исковете следва да бъдат уважени изцяло.

Ползването на семейното жилище:

Предвид произнасянето по въпроса за родителските права и данните,че жилището е собственост на майката на ответника,на основание чл.56 ал.3 от СК ползването следва да бъде предоставено на ищцата за срок от 1 г..

Фамилното име на ищцата:

Искането на ищцата след прекратяването на брака да носи предбрачното си фамилно име М. без добавката А. следва да бъде уважено,тъй като Законът предоставя възстановяването на фамилното име изключително на нейното желание,при констатирана такава промяна.

Разноските:

Съдът определя окончателна държавна такса от 50 лв., вносима поравно от двете страни,доколкото бракът се прекратява без произнасяне по въпроса за вината/следва да се съобрази,че ищцата е внесла първоначална такса от 40 лв. вместо от 25 лв./.

Ответникът следва да бъде осъден и за 96 лв. държавна такса върху издръжката за минало време и 288 лв. държавна такса върху издръжка за бъдеще време.

От претенциите на ищцата за присъждане на разноски/д. такса,адв. възнаграждение и възнаграждение на особен представител/,следва да бъде уважена само претенцията за заплащане на възнаграждението на особения представител. При непроизнасянето по въпроса за вината,разноските остават за страните така,както са направени.Единствено възнаграждението на особения представител може да се разглежда като платено вместо другата страна и да подлежи на репариране.

Водим от горното,Съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

ПРЕКРАТЯВА с развод сключения на 06.08.2004 г. с акт за граждански брак №171 на Община В. граждански брак между Е.Н.М./М.-А./ с ЕГН ********** и А.Б.А. с ЕГН **********,***,поради настъпилото в него дълбоко и непоправимо разстройство.

 

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето Д.Н. А.А. с ЕГН ********** на майката Е.Н.М.-А./М./ с ЕГН ********** ***.

 

 

ПОСТАНОВЯВА детето Д.Н. А.А. с ЕГН ********** да живее при майката Е.Н.М.-А./М./ с ЕГН ********** ***.

 

 

ОПРЕДЕЛЯ на бащата А.Б.А. с ЕГН ********** *** и с настоящ адрес *** режим на лични отношения с детето Д.Н. А.А. с ЕГН **********, включващ правото да го взема при себе си всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9 ч. на съботата до 17 ч. на неделята/с преспиване/,както и един месец през лятото/месеци юни-август/,несъвпадащи с платения годишен отпуск на майката Е.Н.М.-А./М./ с ЕГН ********** ***.

 

 

ОСЪЖДА А.Б.А. с ЕГН ********** *** и с настоящ адрес *** да заплати на детето Д.Н. А.А. с ЕГН **********,лично и със съгласието на неговата майка Е.Н.М.-А. /М./ с ЕГН ********** ***,сумата от 2 400 лв.-месечни издръжки за периода 26.04.2020 г.-25.04.2021 г. вкл.,заедно със законната лихва,считано от 26.04.2021 г. до окончателното изплащане на сумата.

 

 

ОСЪЖДА А.Б.А. с ЕГН ********** *** и с настоящ адрес *** да заплаща на детето Д.Н. А.А. с ЕГН **********,лично и със съгласието на неговата майка Е.Н.М.-А. /М./ с ЕГН ********** ***,месечна издръжка от 200 лв.,считано от 26.04.2021 г. до настъпването на предвидени в Закона основания за изменяването или прекратяването на издръжката,заедно със законната лихва върху всяка просрочена вноска.

 

 

ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище в гр.В. ****на съпругата Е.Н.М.-А./М./ с ЕГН ********** за срок от 1 г.,считано от влизане в сила на решението.

ПОСТАНОВЯВА след прекратяването на брака съпругата Е.Н.М.-А. с ЕГН ********** да носи предбрачното си фамилно име М. без добавката А..

 

 

ОСЪЖДА Е.Н.М.-А. /М./ с ЕГН ********** *** да заплати по сметка на Врачанския районен съд 10 лв. държавна такса.

 

 

ОСЪЖДА А.Б.А. с ЕГН ********** *** и с настоящ адрес *** да заплати по сметка на Врачанския районен съд 409 лв. държавни такси.

 

 

ОСЪЖДА А.Б.А. с ЕГН ********** *** и с настоящ адрес *** да заплати на Е.Н.М.-А. /М./ с ЕГН ********** *** сумата от 600 лв.-възнаграждение на особен представител.

 

 

    Решението подлежи на въззивно обжалване пред Врачанския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :