Разпореждане по дело №709/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2234
Дата: 4 февруари 2020 г. (в сила от 18 февруари 2020 г.)
Съдия: Николай Диянов Голчев
Дело: 20205330200709
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 3 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е № 2234

 

04.02.2020 г., гр. Пловдив

 

Николай Голчев- районен съдия при Пловдивски районен съд, в закрито разпоредително заседание, като съдия-докладчик по НОХД № 709/2020 г., по описа на РС- Пловдив, IV н.с., след  като се запознах с материалите по делото и упражнявайки правомощията си, съобразно гл. XXIV- та НПК, чл. 358, ал. 1, т. 1- 4 НПК, считам следното:

При осъществена служебна проверка, съдията- докладчик счита, че на стадия от досъдебното производство „действия на прокурора след завършване на разследването“, при изготвянето на обвинителния акт,  е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия. Така, в заключителната част на обвинителния акт е записано, че на 28.01.2020г., Н. противозаконно е пречил на орган на властта, като не е спрял управлявания от него лек автомобил при ясно и своевременно подаден сигнал от контролните органи и впоследствие се е укрил. Същевременно, в обстоятелствената част на обвинителния акт, е налице единствено описание на действията на Н., касаещи неспирането на подадения сигнал със стоп- палка, образец „МВР“. Не са отразени обаче, каквито и да било фактически положения, отнасящи се към твърдяното действие по укриване. Тоест, налице е само едно заключение, че Н. се е укрил, без обаче този извод да е попълнен със съответни действия, които прокурорът приема, че обвиняемият е извършил и които са имали за резултат да го поставят в неизвестност ( или поне да бъде трудно откриваем за органите на реда). Доколкото обвинителният акт представлява единство от обстоятелствена и заключителна част, то между тях следва да е налице съответствие и всеки един от съставомерните от обективна страна белези на престъпния състав да е намерил своето описание ( в тази насока т. 4.2 от ТР № 2 от 2002г. на ОСНК на ВКС). Липсата на подобно описание, винаги рефлектира върху и ограничава правото на защита на обвиняемия. Същевременно, допуснатото съществено нарушение на процесуалните правила е отстранимо и наблюдаващият прокурор би могъл да го коригира, упражнявайки правомощията си.

Предвид изложеното и на основание чл. 358, ал. 1, т. 3, вр. чл. 249, ал. 4, т. 1 НПК, то съдебното производство следва да бъде прекратено и делото да бъде върнато на наблюдаващия прокурор.

Така мотивиран, съдията- докладчик

                            

                                      Р А З П О Р Е Д И:

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НОХД 709/ 2020г., по описа на РС- Пловдив, IV- ти н. с-в.

 

ВРЪЩА делото на наблюдаващия прокурор при РП- Пловдив, за отстраняване на констатираните в мотивната част на настоящото разпореждане съществени нарушения на процесуалните права, довели до ограничаване процесуалните права на обвиняемия.

 

Разпореждането подлежи на обжалване и протест, в седемдневен срок, считано от връчването му на страните, пред Окръжен Съд- Пловдив, по реда на гл. XXII- ра НПК.                                                    

                                                       

   

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /П.

Вярно с оригинала.

Т.К.