Решение по дело №12225/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4525
Дата: 20 юни 2019 г. (в сила от 23 юли 2019 г.)
Съдия: Богдана Николова Желявска
Дело: 20181100112225
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 септември 2018 г.

Съдържание на акта

                                      Р Е Ш Е Н И Е

 

София, 20.06.2019 г.

 

                               В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, I-ВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 3-ТИ състав, в открито заседание на двадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОГДАНА ЖЕЛЯВСКА

 

при секретаря Ели Гигова, като разгледа докладваното от съдия Желявска гр.д. № 12225/18 г., за да се произнесе взе пред вид:

 

Предявен е иск от А.Л.С., ЕГН **********, съд.адрес: ***, пл. „******, против „В.2.“ ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, с правно основание чл. 200 КТ за сумата общо 40 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на трудова злополука, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането – 14.11.2017 г., до окончателно изплащане и сторените разноски.

 

В исковата молба се твърди, че ищецът работел като готвач в ответното дружество с адрес на месторабота: гр.София, кв.******”, пазар- Г., Бърза закуска „Ч.”.

 

На 14.11.2017 г. ищецът бил на работа първа смяна. Към 8.15 часа запалил лист хартия в единия край, за да запали газовата печка, но настъпила експлозия и вълната го изхвърлила на около два метра. Вследствие на инцидента ищецът получил изгаряния по двете ръце, корема, гърдите, шията и част от лицето. Постъпил по спешност в УМБАЛСМ ”Н.И.Пирогов” и престоял до 21.11.2017 г. След това, по спешност, се наложило да постъпи отново на 26.11.2017 г. и бял изписан на 28.11.2017 г. В болничен отпуск бил до 10.01.2018 г.

В резултат на трудовата злополука ищецът твърди, че му е причинено разстройство на здравето, като претърпял много силни физически болки, претърпял и психически и емоционален шок. Налице са и козметични дефекти.

В тази връзка ищецът моли съда да осъди ответното дружество да му заплати сумата от общо 40 000 лв., от които: обезщетение в размер на 10 000 лева за неимуществени вреди, търпени физически и психически болки и страдания в резултат на обгаряне на двете ръце; обезщетение в размер на 5 000 лева за неимуществени вреди, търпени физически и психически болки и страдания в резултат на обгаряне на корема; обезщетение в размер на 5 000 лева за неимуществени вреди, търпени физически и психически болки и страдания в резултат на обгаряне на гърдите; обезщетение в размер на 5 000 лева за неимуществени вреди, търпени физически и психически болки и страдания в резултат на обгаряне на шията; обезщетение в размер на 5 000 лева за неимуществени вреди, търпени физически и психически болки и страдания в резултат на обгаряне на част от лицето; обезщетение в размер на 5 000 лева за търпени неимуществени вреди за козметичния дефект, обезщетение в размер на 5 000 лева за търпени неимуществени вреди за преживения тежък психо-емоционален шок и физически дискомфорт, ведно законната лихва върху главниците, считано от датата на увреждането - 14.11.2017 г.

 

Представил е писмени доказателства.

В хода по същество поддържа предявения иск и моли съда да го уважи изцяло, като му присъди разноски по списък.

Ответникът В.2.“ ЕООД, уведомен по реда на чл. 50, ал. 2 ГПК, не взема становище по исковата молба.

Не се явява и в съдебно заседание по делото.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

 

По делото не се спори, че ищецът е работел като готвач при ответното ответника, като адресът му по месторабота е бил: София, кв.******”, пазар- Г., Бърза закуска „Ч.”.

 

Установи се, че на 14.11.2017 г. той бил на работа първа смяна. Към 8.15 часа запалил лист хартия в единия край, за да запали газовата печка, но настъпила експлозия и вълната го изхвърлила на около два метра. Вследствие на инцидента ищецът получил изгаряния по двете ръце, корема, гърдите, шията и част от лицето. Постъпил по спешност в УМБАЛСМ ”Н.И.Пирогов”, извършени са му изследвания и медицински интервенции и е престоял до 21.11.2017 г. По - късно по спешност, се наложило да постъпи отново на 26.11.2017 г. и е бил изписан на 28.11.2017 г.

Вследствие станалата злополука А.С. е получил следните увреждания: обгаряне на двете ръце; обгаряне на корема; обгаряне на гърдите; обгаряне на шията; обгаряне на част от лицето и последвал козметичния дефект. Преживял е тежък психо - емоционален шок и физически дискомфорт

В болничен отпуск е бил до 10.01.2018 г.

Други релевантни към спора доказателства по делото не са представени.

Изложеното се доказва от приетите от съда и неоспорени писмени доказателства.

 

При така установеното от фактическа страна съдът намира от правна страна следното:

 

Съгласно чл. 200 КТ, за настъпила и призната трудова злополука, работодателят отговаря имуществено, независимо дали негов работник или служител има вина за настъпването им.

 

 Отговорността по чл. 200 КТ е безвиновна отговорност и настъпва независимо дали съответните служители на работодателя имат вина за настъпването на съответното събитие, признато за трудова злополука.

 

Не се спори по делото, че ищецът е работил при ответника, както и че в резултат на станалия инцидент, станал по време на работа и по повод изпълнение на задължения по трудов договор с ответното дружество, е получил описаните увреждания.

 

Според нормата на чл. 238 ГПК, ако ответникът не е представил в срок отговор на исковата молба и не се яви в първото заседание по делото, без да е направил искане за разглеждането му в негово отсъствие, ищецът може да поиска постановяване на неприсъствено решение срещу ответника.

 

Съдът намира, че в настоящия случай са налице кумулативно изискуемите предпоставки за постановяване на неприсъствено решение по делото на основание чл. 238, ал. 1 ГПК, пред вид факта, че ответникът не се се яви и не изпрати свой представител както на първото, така и на заседанието по същество на делото, не представи отговор на исковата молба и не е поискал разглеждане на делото в негово отсъствие.

 

ГПК въвежда формални предпоставки за постановяване на решение по този ред, като съдът не изследва по същество материалноправния спор.

 

С оглед на това и, пред вид изричното заявеното искане в о.с.з. от ищеца, съдът намира, че делото следва да бъде постановено неприсъствено решение на основание чл. 238, ал. 1 ГПК без мотиви по същество, съобразно чл. 239, ал. 2 ГПК.

 

По тези съображения съдът намира, че предявеният иск е основателен и доказан и като такъв следва да бъде уважен, като ответинкът бъде осъден да заплати на ищеца обезщетение за понесените неимуществени вреди – болки и страдание, вследствие претърпяната трудова злополука. Съдът приема иска за доказан по основание. Доказан е и размерът му, преценен по справедливост, съгласно нормата на чл. 52 ЗЗД.

С оглед изложеното съдът счита, че предявения иск следва да бъде уважен изцяло за сумата 40 000 лв., ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането – 14.11.2017 г. до окончателното изплащане и сторените разноски в размер 2 000 лв., съобразно приложен списък.

 

Водим от горното, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОСЪЖДА „В.2.“ ЕООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:*** да заплатаи на А.Л.С., ЕГН **********, съд.адрес: ***, пл. „******, сумата общо 40 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на трудова злополука, на основание чл. 200 КТ, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането – 14.11.2017 г., до окончателно изплащане и сторените разноски в размер 2 000 лв.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в четиринадесетдневен срок от съобщението за изготвянето му пред САС

 

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: