Определение по дело №215/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 312
Дата: 8 май 2019 г. (в сила от 8 май 2019 г.)
Съдия: Ваня Драганова Богоева
Дело: 20191500500215
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 април 2019 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

гр. Кюстендил, 08.05.2019 г.

 

Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия, в закрито заседание

на осми май

през двехиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: Галина Мухтийска

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: Ваня Богоева

:                                                                                         Евгения Стамова

 

като разгледа докладваното от съдия Ваня Богоева                    в. гр. д. № 215

по описа за 2019 г. на КнОС и, за да се произнесе взе предвид:

 

            Производството е образувано по подадена от  ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЯ" при МВР, седалище и адрес на управление гр. София, бул. "Княгиня Мария Луиза" № 46, със съдебен адрес:*** чрез  процесуалния й представител по пълномощие главен юрисконсулт Диана Мицова въззивна жалба против Решение № 182 от 12.03.2019 г., постановено по гр. д. № 37/2018г. по описа на Кюстендилския районен съд, в частта, в която ответникът е осъден да заплати  на ищеца И.А.С. сумата от 767, 20 лева, представляваща сбора на неплатеното възнаграждение за неотчетено като отработено времето за пътуване със служебен транспорт при командироване за участие в специализирани полицейски операции в периода 01.01.2015 г. - 31.12.2016 г. , ведно с лихвите за забава.

След служебна проверка на депозираната въззивна жалба настоящият съд констатира, че същата е нередовна, тъй като не е администрирана надлежно, доколкото липсват доказателства, че е заплатен пълният размер на дължимата за въззивно обжалване държавна такса.

Решението на първоинстанционния съд се обжалва в частта, в която е осъден ответникът  да заплати на ищеца сумата от 767, 20 лева, представляваща сбора на неплатеното възнаграждение за неотчетено като отработено времето за пътуване със служебен транспорт при командироване за участие в специализирани полицейски операции в периода 01.01.2015 г. - 31.12.2016 г. и която сума представлява главница. По сметка на КнОС е заплатена държавна такса в размер на 25 лева.

Решението на РС - Кюстендил се обжалва и в частта, с която ответникът на основание чл. 86 от ЗЗД е осъден да заплати на ищеца и обезщетение за забава в размер на законната лихва  - сбор от законните лихви за забава върху дължащите се възнаграждения за неотчетено като отработено времето за пътуване със служебен транспорт при командироване за участие в специализирани полицейски операции за процесния период, което е присъдено в размер на 167, 31 лева. Съдът констатира, че е налице нередовност по чл. 261, т. 4 ГПК, тъй като  липсват доказателства за заплащане на дължимата държавна такса в размер на 25 лева по сметка на Окръжен съд – гр. Кюстендил по тази част от претенцията имаща имаща характеристиките на самостоятелен иск, независимо, че касае акцесорно вземане..

С оглед на това, следва да бъде указано на жалбоподателя в едноседмичен срок от получаване на съобщението да внесе по сметка на КнОС дължимата държавна такса в размер на още 25 лева и в същия срок да се представи доказателство за внасянето й,  като във вносната бележка трябва да е посочен и номерът на първоинстанционното дело на КнРС и  решението което се обжалва;

            Наред с горното посоченото решение на КнРС се обжалва и в частта за разноските. Налице е искане за изменение на решението в частта за разноските с искане за присъждане на разноски на основание чл. 78, ал. 4 от ГПК. По това искане на основание чл. 248 от ГПК произнасяне дължи съдът постановил съдебния акт, относно който се иска допълване или изменение в частта за разноските и едва след неговото произнасяне, въпросът за разноските подлежи на инстанционен въззивен контрол. Когато заявеното искане касае въпрос за разноските по делото сторени пред съответната инстанция , независимо дали се касае до искане за изменение или допълване на решението в частта за разноските е приложима разпоредбата на чл. 248 от ГПК изрично регламентираща процесуалния ред за това.

По изложените съображения, въззивният съд счита въззивното производство за преждевременно образувано, доколкото не е налице произнасяне на Районен съд - Кюстендил по чл. 248 от ГПК. Последното представлява също основание за прекратяване на производството пред Окръжен съд - Кюстендил и връщане на делото на КнРС, който след произнасяне с определение по чл. 248 от ГПК /съответно след неговото надлежно администриране/, следва да изпрати делото на КнОС за произнасяне по същество.

Воден гореизложеното, КнОС

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И:

 

ПРЕКРАТЯВА  производството по в. гр. дело № 215/2019 г. по описа Окръжен съд - Кюстендил.

            ВРЪЩА делото на Районен съд- Кюстендил за надлежно администриране на въззивната жалба съобразно мотивите на настоящото определение за отстраняване на нередовностите й, както и за разглеждане на искането по чл. 248 ГПК, съдържащо се в подадената от  ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЯ" при МВР въззивна жалба.

            След надлежното администриране на въззивната жалба, както и след постановяване на определение по реда на чл. 248 ГПК, респективно след администриране на евентуално постъпили частни жалби против това определение, цялото дело да се върне на Окръжен съд- Кюстендил за разглеждане .

Определението не подлежи на обжалване.

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                            ЧЛЕНОВЕ: