Определение по дело №141/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 септември 2021 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20217090700141
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 16 юни 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 876

гр.Габрово, 20.09.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО............... в закрито съдебно заседание на двадесети септември две хиляди двадесет и първа година  в състав:    

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГАЛИН КОСЕВ

           ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

                               ДАНИЕЛА ГИШИНА

 

при секретаря ………………… и в присъствието на прокурора …………….. като разгледа докладваното от съдия Рачев к.а.д. № 141 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Настоящото произнасяне е по реда на чл.628 и сл. от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК.

В депозиран от касационният жалбоподател Х.А.Х. писмен отговор по искане на ГДИН за изменение на Решение №  38/12.04.2021г. постановено по АД № 129/20г. на Административен съд – Габрово, в частта му относно разноските, е направил искане за отправяне на преюдициално запитване „за тълкуване на чл.13 от ЕКПЧОС и чл.47 от ХОПЕС“. Иска се да бъде изпратено на СЕС цялото дело № 129/2020г за да се запознае СЕС, през ХХІ век какви условия предлага на лишените от свобода ГДИН и как от жертва лишеният от свобода Х. се превръща в нарушител и да дължи на „мъченика си юрисконсултско възнаграждение“

Настоящият състав на Административен съд – Габрово, намира искането за неоснователно по следните съображения:

Съгласно чл.628 от ГПК, субсидиарно приложим по силата на чл.144 от АПК българският съд прави запитване до Съда на Европейските общности /понастоящем СЕС/, когато тълкуването на разпоредба от правото на Европейския съюз или тълкуването и валидността на акт на органите на Европейския съюз е от значение за правилното решаване на делото. От своя страна нормата на чл.629, ал.3 от ГПК, задължава съда, чието решение не подлежи на обжалване, винаги да отправи запитване за тълкуване, освен когато отговорът на въпроса произтича ясно и недвусмислено от предишно решение на Съда на Европейските общности или значението и смисълът на разпоредбата или акта са толкова ясни, че не будят никакво съмнение.

В случая с направеното искане, се търси тълкуване на посочените от жалбоподателя правни норми. И двете правни норми, предмет на искането, са пределно ясни и не будят никакво съмнение. Дали ГДИН с поведението си е нарушила, предписаното с тях правило за поведение е въпрос по който е компетентен да се произнесе българския съд, в случая Административен съд – Габрово. Най-общо СЕС има компетентност да тълкува европейското право, както и да констатира противоречие между него е конкретна норма от съответно национално право, но не и да се произнася по това дали страна в съдебно производство, с поведението си е нарушила Съюзното право.

 

Водим от горното и на основание чл.629, ал.3 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Х.А.Х. за отправяне на преюдициално запитване до СЕС „за тълкуване на чл.13 от ЕКПЧОС и чл.47 от ХОПЕС“

 

Определението е окончателно.

 

            Препис от определението да се изпрати на страните.

 

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

                                                                                             2.