Решение по дело №109/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 136
Дата: 28 април 2021 г.
Съдия: Маргарита Йорданова Стергиовска
Дело: 20217270700109
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 28.04.2021г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Административен съд – град Шумен, в публичното заседание на двадесет и шести април две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                               Председател: Кремена Борисова

                                                      Членове: Христинка Димитрова

                                                                      Маргарита Стергиовска

 

при секретаря Ив. Велчева и с участие на прокурор Д. Димитров от Окръжна прокуратура – гр. Шумен, като разгледа докладваното от административен съдия М. Стергиовска КАНД № 109 по описа за 2021г. на Административен съд - Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1, предл.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба от П.С.К. ***, срещу Решение № 260075/09.02.2021 г. на Районен съд гр. Шумен, постановено по АНД № 2227/2020 г. по описа на същия съд.

С оспорения съдебен акт е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба  серия „К” № 2842862 на ОДМВР - Шумен, с който на П.С.К. на основание чл.189 ал.4, във вр. с чл.182 ал.1 т.6 от ЗДвП е  наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 650 / шестстотин и петдесет / лева за извършено нарушение на чл.21 ал.2 от ЗДвП.   

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Сочи, че административното нарушение, за което е санкциониран, не е доказано по несъмнен начин.

Като самостоятелно основание за незаконосъобразност на електронния фиш се изтъква обстоятелството, че не е спазена установената процедура по ползване на АТСС.

Според касатора изложените аргументи обуславят пороци на електронния фиш и като е потвърдил същия, районният съд е постановил незаконосъобразен акт. Въз основа на изложените аргументи се отправя искане за отмяна на съдебното решение и на потвърдения ЕФ, както и за присъждане на съдебни разноски.

Ответната страна, ОД на МВР – Шумен се представлява от юриск. С., която оспорва жалбата и сочи аргументи за законосъобразност на постановеният от въззивната инстанция съдебен акт и в тази връзка пледира за оставянето му в сила.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура счита касационната жалба за допустима, но неоснователна и моли за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211, ал.1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл.210, ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл.212 от АПК.

Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На 27.06.2019г. в 10.50 часа, с автоматизирано техническо средство - радарен скоростомер тип “ARН СAМ S1”, било заснето движението на лек автомобил марка “П.” с ДК № ..., който се движел по път I-2 км.108+500 (П.В. Белокопитово) посока на движение към гр. Шумен със скорост от 115 км/ч. Максимално разрешената скорост на движение в посочения пътен участък била до 60 км/ч., а процесният автомобил се движел със скорост от 115 км/ч. Поради движението си с превишена скорост автомобилът бил заснет с автоматизирано техническо средство – радарен скоростомер тип “ARН СAМ S1” по път I-2 км.108+500 (П.В. Белокопитово) посока на движение към гр. Шумен. Въз основа на заснемането бил издаден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К № 2842862, в който като нарушител е вписано името на П.С.К., на който било регистрирано горепосоченото моторно превозно средство. В описателната част на фиша е вписано движение с установена скорост от 115 км/ч – превишаване с 55 км/ч. За дата и час на нарушението са вписани показанията на техническото средство, което видно от приложения Протокол от проверка № 75-С-ИСИ/29.10.2018г. е преминало последваща проверка, а за място на нарушението – път I-2 км.108+500 (П.В. Белокопитово) посока на движение към гр. Шумен.

При така установената фактическа обстановка районният съд приел, че в хода на административно наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Предходната инстанция констатирала, че нарушението, за което е санкционирано лицето, се явява безспорно доказано от обективна страна, поради което потвърдила атакувания ЕФ.

Настоящият състав намира, че въз основа на установената по делото фактическа обстановка, въззивният съд е направил правилни и законосъобразни изводи, които напълно се споделят от касационната инстанция. Правните доводи кореспондират с доказателствения материал, като решението е постановено при обсъждане на релевантните за това доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност. Фактите по делото са възведени въз основа на надлежно събрани по реда на НПК писмени и гласни доказателства, които правилно са преценени от решаващия съд.

Касационният състав се солидаризира и с решаващото становище на предходната инстанция, обосновало извод за законосъобразност на електронния фиш. Както правилно е посочил и районният съд, в ЕФ при текстовото описание на нарушението е посочена установена скорост на движение – 115 км/ч., превишението – 55 км/ч, като е била отчетена допустимата грешка при измерването. Установено от приетата по делото снимка, че засечената скорост на движение на лек автомобил марка “П.” с ДК № .... Административното нарушение е установено чрез допустимо от закона техническо средство, което е одобрен тип средство за измерване и е било технически изправно видно от представения Протокол от проверка №869р-4076/09.07.2019 г.

В унисон с изложеното, правилен се явява изводът на въззивния съд за безспорна установеност на противоправно управление на МПС в посочения пътен участък, респективно факта на извършване на нарушението, санкционирано с процесния електронен фиш. Съгласно същата издаването на електронен фиш за налагане на административни санкции за нарушения на чл.21 ал.1 и ал.2 от ЗДП е допустимо и когато нарушенията бъдат установени и заснети с мобилни АТСС. Видно от съдържанието на приложения протокол за  ползване на АТСС, който не е оспорен по надлежния ред, поради което притежава материална доказателствена сила, обективира къде е било позиционирано техническото средство, имало ли е ограничение с пътен знак, на какво разстояние е било ограничение, съответно какви са времевите периоди и броя на отчетените превишения на скоростта. АТСС не е такова, което да бъде монтирано вътре в автомобила, а е така наречената „тринога“, която се позиционира на конкретно място, като има и снимка, която е приложена към протокола.  Извършен е последващ контрол на служителите, които са ръководни спрямо този, който е ползвал АТСС, в която част има една поправка на година срещу подписа на контролиращия служител, която не е съществена и не променя извода за законосъобразност на издаденият ел. фиш. В конкретният случай са спазени изискванията за използване на АТСС. В административно – наказателната преписка се съдържа както съставен протокол, отговарящ на утвърдения образец, както и снимка на мястото, където е било разположено техническото средство.

Не се установяват сочените от касатора отменителни основания във връзка с нарушения при заснемане на процесното нарушение. Движението на посоченото в ЕФ превозно средство, е установено с техническо изправно средство, за използването на което е изготвен съответния протокол от опериращия с апарата служител на МВР, като същият е направил и изискуемата снимка за временно монтираното АТСС, приложена също между кориците по делото.

Ограничен в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, настоящият съдебен състав не намира основания за неговата отмяна. Служебната проверка по чл.218, ал.2 от АПК не установи основания за нищожност, недопустимост на атакуваното решение или несъответствие с материалния закон.

С оглед изложеното, Шуменският административен съд намира касационната жалба за неоснователна, а решението на Районен съд - Шумен за правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното Шуменският административен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260075/09.02.2021 г., постановено по АНД № 2227/2020г. по описа на Районен съд - гр. Шумен.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:........................      ЧЛЕНОВЕ: 1. ...........................

        

                                                                                          2. ............................