Решение по дело №5781/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 820
Дата: 28 април 2017 г. (в сила от 7 март 2019 г.)
Съдия: Зорница Стефанова Гладилова
Дело: 20161100905781
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 8 юли 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

  гр.София, ….….. 2017 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ—14 с-в в открито съдебно заседание на осемнадесети април две хиляди  и седемнадесета  година в състав :

                Председател:   Зорница Гладилова

                                                                                         

При секретаря Таня Георгиева като разгледа гр.д. № 5781 по описа за 2016 година и за да се произнесе взе предвид следното :

 

                        Производството е по реда на чл.365 и сл. от ГПК.

Ищецът „В.и к.“ ЕАД *** предявява иск за установяване на вземането си към „И.П.Д.“ АДСИЦ. Искът бил предявен по реда на чл. 422 от ГПК, по повод на подадено възражение срещу издадената срещу длъжника Заповед за изпълнение по ч.гр.д.№ 11196/2016 год. по описа на Районен съд гр.София. Твърди, че „И.П.Д.“ АДСИЦ е абонат на „В.и к.” ЕАД с абонатен номер 219062 и му дължало сума в размер на 57 654.12 лв., представляваща задължение за доставена, отведена и пречистена вода по издадени фактури за периода от 24.01.2015 г. до 21.12.2015 г. с отчетен период по фактури от 02.12.2014 г. до 01.12.2015 г. Ищецът представя към исковата си молба незаплатени фактури за процесния период, от които било видно, че ответникът е абонат на „В.и к.” ЕАД и като такъв следвало своевременно да изпълнява задълженията си към дружеството. Качеството на потребител възникнало по силата на Наредба № 4 за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи, съгласно разпоредбите на която потребители на услугите ВИК били собствениците. Ответникът бил обвързан от действието на Общите условия за предоставяне на ВиК услуги на потребителите от ВиК оператора - „В.е канализация” ЕАД, гр. Бургас. Съгласно чл.6, ал.2 във връзка с чл.31, ал.2 от Общите условия, всички потребители на ВИК услуги били длъжни да заплащат задълженията си към Дружеството в 30-дневен срок от датата на издаване на фактурата. При системно неизпълнение, процесуалният закон предоставял възможност на Оператора да предяви вземанията си, без да е длъжен да покани преди това длъжника. Въпреки това ответникът бил канен многократно да изпълни просрочените си задължения, но и към подаване на исковата молба това не било изпълнено.

Имотът на ответника, за който били дължими сумите за извършена услуга доставена, отведена и пречистена вода бил в общ. Поморие ,с. Ахелой-вилно селище М.К.. Сумите за заплащане били определени чрез електронно отчитане на показанията на находящите се във водоснабдявания имот на абоната измервателни уреди. Обекта се захранвал с шест водомера, 4 от които били обект на вземането. Ищецът изпълнил всички нормативни изисквания - отчитане на показанията на водомерите, своевременно издаване на фактури. Потребителят и страна по облигационното отношение не изпълнил задължението си заплащане на ползваните ВиК услуги. Определянето на изразходените количества вода било регламентирано съобразно Наредба № 4/2004 г. и стриктно изпълнено от Водния оператор.

Ищецът моли съда да постанови решение, с което да приеме за установено, че „И.П.Д.“ АДСИЦ дължи на „В.и к.” ЕАД сума в размер на 57654.12 лв., представляваща стойността на ползвани ВиК услуги - доставена, отведена и пречистена вода, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението, както и да бъде осъден да заплати направените по делото разноски и юрисконсултско възнаграждение съгласно чл. 78, ал. 8 от ГПК.

 

 

Ответникът „И.П.Д.“ АДСИЦ оспорва предявения иск. Счита, че ищецът не е представил надлежни доказателства за съществуването на претендираните вземания. Липсвали доказателства, които да установяват, че ответникът е потребил количества вода, които ищеца претендира да му бъдат заплатени за посочения от него период.

Редът и начинът на измерване, отчитане и разпределение на количествата питейна вода и на количествата отведени и пречистени отпадни води бил уреден в разпоредбите на глава III на Общите условия на „В.и к." ЕАД и на глава VI от Наредба № 4/14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителни и канализационни системи /наричана по-долу за краткост „Наредбата"/. Съгласно чл.32, ал.1 във връзка с чл.32, ал.4 от Наредбата, услугите водоснабдяване и к. се заплащали въз основа на измереното количество вода от водоснабдителната система на оператора, отчетено чрез монтираните водомери на всяко водопроводно отклонение. Отчетените данни се отбелязват в карнета, заедно с датата на отчитане на общия водомер и на индивидуалните водомери и подписа на потребителя или на негов представител, освен в случаите на отчитане по електронен път. Съгласно чл. 23, ал. 4 от Общите условия отчитането на водомерите се извършвало в присъствието на потребителя или на негов представител. При неосигуряване на представител, отчетът се подписвал от свидетел. Изразходваното количество питейна вода за сгради - етажна собственост се разпределяло въз основа на отчета на водомера, монтиран на сградното отклонение и отчетите на индивидуалните водомери. Съгласно чл. 32, ал. 2 от Общите условия доставянето на питейна вода и/или отвеждането на отпадъчни води се заплащало въз основа на измереното количество, отчетено и разпределено по реда на чл. 25 от Общите условия.

По делото не били представени доказателства установяващи какво количество вода е било доставено и потребено за процесния период. Не били представени отчети за показания на водомерите на „И.П.Д.“ АДСИЦ, изготвени от ищеца съобразно задълженията му регламентирани в чл.22 и 23 от Общите условия. Не били представени карнети за посочения период, от които да е видно какви показания са били отчетени за изразходвана вода за водомерите от „И.П.Д.“ АДСИЦ, в какви интервали от време е правено отчитане,  подписвал ли е представител на дружеството карнети за отчетени показания.

В случай, че тези документи липсват, потребителя би бил лишен от възможността да възрази против дължимата сума, съгласно чл. 40, ал. 2 от Наредбата и чл. 34 от Общите условия, поради което и предявената искова претенция следвало да бъде отхвърлена като неоснователна и недоказана.

Като доказателства за потребено от ответника количество вода за отчетния период ищецът бил представил документи, озаглавени като справки-извлечения от водомерите, направени с мобилно устройство. Това били едностранно изготвени от ответната страна документи, които не съдържали подпис на потребителя и за които се твърдяло, че отразяват показатели на пет водомери, по които е отчетено количеството вода, за което се претендира процесното вземане. По делото липсвали доказателства, че описаните в документите водомери, отразяват количества вода, ползвани от ответника. Липсвали доказателства и за това, че тези водомери имат съответни технически характеристики, които позволяват стойностите им да бъдат отчитани дистанционно от ищеца. Документите не съдържали данни за устройствата, с които е направено електронно отчитане на стойностите на водомерите и не можело да се установи дали това устройство има съответни технически характеристики за електронно отчитане на стойностите на водомерите, дали подлежи и е преминало съответен технически контрол за годност с него да бъдат отчитани такива данни. Ответникът оспорва данните, отчетени с мобилно устройство от ищеца.

В представените справки фигурирала информация за отчетни периоди, които се различавали от периодите за потребено количество вода, описано във фактурите. С исковата молба ищецът претендирал да му бъде заплатена вода, ползвана от ответника за отчетен период от 02.12.2014 г. до 1.12.2015 г. В представените документи били отразени стойности на водомерите за предходни и следващи години, като само в някои от тях фигурират показатели на водомерите за 2015 г. Ответникът оспорва съдържанието на представените 23 бр. фактури, издадени в периода 24.01.2015 г. - 21.12.2015 г., тъй като били съставени на основание данни за отчетено количество потребена вода, което отчитане не било извършено съобразно реда, установен в Наредба № 4. Фактурите и справките представлявали едностранно изготвени частни документи, удостоверяващи изгодни за представилата ги страна обстоятелства, поради което и при оспорването им нямали обвързваща съда доказателствена стойност за отразените в тях данни и не доказвали твърдените вземания на ищеца към ответника за исковия период.

 

 

Съдът като обсъди представените по делото доказателства и доводите на страните, приема за установено от фактическа страна следното:

 

Представени са 4 броя справки-извлечения от отчет с мобилно устройство за водомери 6015/16 за периода 8.05.2013 до 8.03.2016; 6015/17 за периода 8.05.2013 до 8.03.2016; 6015/45 за периода 8.05.2013 до 2.09.2015; 6015/46 за периода 2.04.2013 г. до 2.09.2015 г. към абонатен № 219062 с.Ахелой с титуляр И.П.Д. – АДСИЦ, които са подписани от инкасатор Радка Стоева и инспектор Веса И..

Представени са три молби – от 13.06.2006 г. ; от 27.06.2007 г. и от 3.08.2009 г., с които „И.П.Д.“ АДСИЦ е искало да му бъдат открити партиди на новомонтирани водомери за адрес с.Ахелой, в.с.М.К..

Представен е Договор № 219062/28.06.2007 г., сключен между „И.П.Д.“ АДСИЦ и „В.и к.” ЕАД *** за доставка на питейна вода, отвеждане и пречистване на отпадъчни води за обект с.Ахелой, Ваканционно селище. Съгласно чл.3.1 измерването на разхода става по показанията на водомерите, монтирани на всяко водобпроводно отклонение. Отчитането се извършва ежемесечно /чл.3.2/ и става съвместно от инкасатора на оператора и упълномощен представител на абоната. Съгласно чл.4.1.1 абонатът заплаща консумираната вода, отведените и пречистени води по действащи цени в периода на потреблението. Заплащането съгласно чл.4.2.1 се извършвва в 20-дневен срок от датата на получаване на фактурата.

Представени са нотариални актове, видно от които „И.П.Д.“ АДСИЦ е закупило имота, за който е сключен договора за доставка на питейна вода, отвеждане и пречистване на отпадъчни води.

 

По делото, по делегация е разпитана свидетелката И.Л.К., от чиито показания се установява, че работи във ВиК ЕАД гр.Бургас от 17 години като от пет години е на длъжност „отговорник инкасо“ към район „Поморие“ на дружеството. Свидетелката отговаряла за инкасаторите в този район. Задълженията й включвали и ходене на място и извършване на проверки; следене за повредени водомери и всички други дейности, свързани с инкасо. Знаела за обекта на  ответника „И.П.Д.“ АДСИЦ. В този обект инкасаторите минавали всеки месец в началото и отчитали реалните показания на водомера. Обектът представлявал голямо вилно селище, с цели блокове с вътрешни и външни басейни. Измервателните устройства били 6 – имало три водомерни възела, всеки от които бил с по два водомера. Единият бил до входа на самото ваканционно селище, от вътрешната страна на оградата. Другите два били извън него, в близост до оградата. Тези водомерни възли се намирали в големи шахти. До 2013 г. показанията на водомерите се отчитали на хартия. От м.май 2013 г. потребената вода се отчитала чрез мобилни устройства. При дистанционното отчитане не било необходимо да се отива до самия водомерен възел, но отчитането с мобилно устройство изисквало отчитане на място. В самото мобилно устройство се въвеждали данните и се маркирал бар-код. Винаги, когато са били извършнвани проверки на водомерите е имало представители и на ответното дружество. На всяко 20 число на месеца всички данни от мобилните устройства се прехвърляли в системата на ВиК. Липсвала възможност за поставяне на подпис от страна на клиента. Отразяването, че водомерът е нормален означавало моментното му състояние – че се отчита правилно и че няма повреди.

 

По делото е изслушана съдебно-счетоводна експертиза, която не е оспорена от страните. Съгласно заключението на вещото лице всички издадени от „В.и к.” ЕАД към ответника са отразени в счетоводството на ищеца, което е редовно водено.

 

По делото е изслушана съдебно-техническа  експертиза, която не е оспорена от страните и като компетентно извършена, съдът възприема. Съгласно заключението на вещото лице отчетния период, предмет на делото обхваща времето от 02.12.2014г. до 01.12.2015г.  Всеки месец на определена дата служител на „ВиК” ЕАД-гр. Бургас, е правил отчети на процесиите водомри, което е видно от разпечатките на електронните карнети за всеки водомер /процесните 4бр./, за периода от 02.12.2014г. до 01.12.2015г. На база тези отчети са издадени 12 бр. фактури с дати от 24.01.2015г, до 21.12.2015г, В тях е описан периода на отчитане от дата до дата, стар и нов отчет, водното количество и цените на различните услуги, които данни съответстват напълно на карнетите. Потребените количества вода общо за процесния период от 2.12.2014г. до 1.12.2015г. е: 23654м3. Измервателните уреди на абоната са четири и водоснабдяват обект - ваканционно селище - М.К.в с. Ахелой, общ.Поморие. Водомерите са разположени в две шахти с по два успоредни водомера. Първата шахта е разположена в двора, а втората - извън комплекса. Водоснабдяваните обекти са хотелски сгради. Тези четири водомера са обикновени стандартни водомери, без легло за монтаж на предавателен модул и са собственост на оператора.. Те не дават възможност за дистанционно отчитане. Във „ВиК” ЕАД - гр. Бургас е въведена електронна система за контрол на отчитането с бар-кодове. На водомерите се залепват стикери с бар-код, който се сканира с четец и удостоверява, че инкасатора е посетил обекта и отваря партидата на абоната в мобилен компютър. Самите данни от водомера се въвеждат ръчно в мобилното устройство. Този начин на отчитане не е дистанционнен, а е електронен. Отчитането става визуално, от служител на оператора - инкасатор, като приближаването на четеца до баркода на водомера активира партидата на абоната в мобилния компютър с електронен карнет в него, където се вкарват отчетените визуално данни на водомера. На база подадените отчети софтуеъра попълва карнета на водомера и подава данните в системата на дружеството, където се осчетоводяват. Няма уреди за отчитане. Отчета се прави визуално. Единствено четеца с устройствато, което е в индиректен контакт с баркода от стикера на водомера. Това устройство, мобилния компютър и софтуеъра не подлежат на контрол по Закона за измерванията, защото те не мерят нищо, а само обработват данни. Всички видове водомери имат цифрова скала и всеки потребител сам може да контролира има ли разлика между отчета на водомера и фактурираното водно количество. Данните от водомера не се нанасят на хартиен карнет, а се вкарват в мобилен компютър за обработка, където е създаден електронен карнет на абоната. Мобилното устройство по същество е мобилен компютър, в който на съответния клиент е създаден електронен карнет за обработка на подадените данни със специализиран софтуеър. Активирането на съответния карнет става с четящо устройство, което се доближава до залепения бар-код на всеки водомер. Данните от водомерите се свалят визуално и се вкарват в компютъра ръчно. При този начин на обработка на данните няма възможност за поставяне на подпис на клиента върху електронния карнет. Вещото лице е посочило, че съществуват няколко системи за дистанционно отчитане на водомери, но принципа им на работа е един и същ. Необходимо е да се монтира водомер с възможност за вграждане на радиопредаващ регистратор, който се захранва от батерия. Излъчването му е с различен обхват /от 50м до 150м/ в зависимост от системата. Чрез приемно - предавателно устройство данните се свалят и се вкарват в PDA устройство /компютър/ с инсталиран софтуеър. Този начин на отчитане дава възможност за отчитане на данните от водомера от разтояние и при отсъствие на потребителя, и при трудно достъпни водомерни шахти. Електронното отчитане става визуално. На всеки водомер е присвоен и регистриран в системата индивидуален баркод номер, виртуален номер, номер карнет, номер страница, адрес. При извършване на отчета, инкасаторът сканира баркод номера залепен на водомера с мобилното устройство /четец/, отчита данните от водомера на абоната визуално и въвежда ръчно в мобилното устройство по индивидуалната електронна страница на водомера. От там данните автоматично се прехвърлят и осчетоводяват в системата на дружеството. Мобилният компютър е предназначен за въвеждане и прехвърляне на информация, а не за директно сваляне на отчета от водомера.

 

 

При така установената фактическа обстановка, съдът приема следното от правна страна:

Предявен е положителет установителен  иск с правно основание чл.422, ал.1 ГПК вр. чл.415, ал.1 ГПК, вр. с правно основание чл. 79, ал. 1 ЗЗД вр. с чл. 203 ЗВ вр. с чл. 31 от Наредба № 4 от 14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребители за ползване на водоснабдителни и канализационни системи чл.79, ал.1 от ЗЗД за установяване на задължение за заплащане на цената на предоставена услуга доставена, отведена и пречистена вода.

По делото не се спори и видно от представените доказателства страните са били обвързани от договор за услуги, по силата на който ищецът е предоставял ВиК услуги по доставяне на пречистена и отвеждане на замърсена вода на ищеца за процесния период.

Съгласно чл. 1, ал. 2 от Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги, водоснабдителните и канализационните /В и К/ услуги са тези по пречистване и доставка на вода за питейно-битови, промишлени и други нужди, отвеждане и пречистване на отпадъчните и дъждовните води от имотите на потребителите в урбанизираните територии /населените места и селищните образувания/, както и дейностите по изграждането, поддържането и експлоатацията на водоснабдителните и канализационните системи, включително на пречиствателните станции и другите съоръжения. В § 1, т. 2 от ДР на закона се съдържа легална дефиниция на понятието "потребители на В и К услуги, като според б. "а" от посочената разпоредба това са юридически или физически лица - собственици или ползватели на съответните имоти, за които се предоставят В и К услуги.

 

 

 

 

Съгласно чл. 3, ал. 1 от Наредба № 4 от 14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи, собствениците на водоснабдени имоти са потребители на услугите В и К. Получаването на тези услуги се осъществява при публично известни общи условия, предложени от оператора и одобрени от собственика /собствениците/ на В и К системи и от съответния регулаторен орган, които общи условия влизат в сила в едномесечен срок от публикуването им в централен ежедневник - чл. 8, ал. 1 и 3 от наредбата.

Количеството изразходвана вода от водоснабдителната система на оператора се измерва чрез монтираните на всяка водопроводно отклонение водомери - чл. 32, ал. 1 от наредбата. Съгласно чл. 32, ал. 4 от наредбата, отчетените данни се установяват чрез отбелязване в карнет, заедно с датата на отчитане на общия водомер и на индивидуалните водомери и подписа на потребителя или негов представител, освен случаите на отчитане по електронен път.

 

 

 

 

Карнетът е частен удостоверителен документ, който ако е подписан от потребителя, удостоверява отразените в него неизгодни за него обстоятелства, а именно датата на отчитането и отчетните данни на индивидуалните водомери. В разглеждания случай системата на отчитане на водата при ответното дружество не е позволявало поставянето на подпис от страна на клиента на ищеца за удостоверяване на отчетените данни.

От друга страна техническата експертиза и разпитания по делото свидетел са установили начина на отчитане на данните от водомерите като съдът приема, че по делото е установено, че отчитането на тези данни е ставало ежемесечно, в присъствие на представител на ответника като няма основание да се съмнява в достоверността на отчетените данни.

Съгласно чл.32, ал.4 от Наредбата отчетените данни по ал. 2 и 3 се установяват чрез отбелязване в карнета, заедно с датата на отчитане на общия водомер и на индивидуалните водомери и подписа на потребителя или негов представител, освен в случаите на отчитане по електронен път.

В процесния случай, тъй като отчитането е по електронен път, не се изисква поставянето на подпис от страна на представител на клиента.

Съдът приема, че по делото е установено потребяването на количествата вода и услугите по процесните фактури от страна на ответника, поради което съдът приема, че е възникнало притезанието на ответника за цената на доставената вода и услуги.

Искът е основателен и следва да бъде уважен.

С оглед гореизложеното съдът приема, че по делото е установено валидно възникнало непогасено вземане на ответника към ищеца.

 

По разпределяне отговорността за разноски по заповедно дело:

С подаване на възражение срещу заповедта и образуване на исково дело по реда на чл. 422 вр. к чл. 415 от ГПК изпълнителната сила на заповедта по чл. 417 от ГПК отпада, като заповедния съд не разполага с правомощие да издава изпълнителен лист за същите. Разноските по заповедно дело не са самостоятелна претенция, която да подлежи на установяване в хода на исково дело. Същевременно, произнасянето на съда по иска по чл. 422 от ГПК предоставя правомощието на исковия съд да разпредели отговорността за разноски по заповедно дело и съдът дължи изричен осъдителен диспозитив в хода на исковото дело по тези разноски. Това е така, защото отговорността за разноски по заповедното дело се разрешава с оглед на изхода на делото по иска по чл. 422 от ГПК и съобразно разпоредба на чл. 81 от ГПК именно исковия съд следва да разпредели тази отговорност, като съд , слагащ край на спора по вземането по повод на което тези разноски са направени.. (В този смисъл т.12 от ТР от 18.06.2014г. по тълк.дело № 4/2013г. на ОСГТК на ВКС).

С оглед гореизложеното и като съобрази че със заповедта в тежест на ответник е поставена сумата от общо 2548.08 лв., съдът приема че следва да постанови осъдителен диспозитив в настоящото дело в полза на ищеца за тази сума.

 

При този изход на делото тежестта за разноските по него следва да се поеме от ответника, който следва да бъде осъден да заплати 4513.08 лв.

 

Воден от горното съдът

 

                                          Р Е Ш И  :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по предявения по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК от „В.и к.” ЕАД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:*** *******срещу „И.П.Д.“ АДСИЦ, ЕГН *********, със седалище и адрес на управление ***, иск с правно основание чл. 79, ал. 1 ЗЗД вр. с чл.203 ЗВ вр. с чл. 31 от Наредба № 4 от 14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребители за ползване на водоснабдителни и канализационни системи, че „И.П.Д.“ АДСИЦ дължи на „В.и к.” ЕАД сумата от 57 654.12 лв. - стойност на доставена, отведена и пречистена вода за периода от 02.12.2014 г. до 01.12.2015 г. към абонатен № 219062 с.Ахелой с титуляр И.П.Д. – АДСИЦ за следния водоснабдяван имот - адрес с.Ахелой, в.с.М.К., ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч.гр.дело № 11196/2016 г. по описа на СРС, ГО, 50 състав - 26.02.2016 г. до окончателното й изплащане.

ОСЪЖДА „И.П.Д.“ АДСИЦ, ЕГН *********, със седалище и адрес на управление *** да заплати на „В.и к.” ЕАД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:*** *******на основание чл.78, ал.1 от ГПК сумата 4513.08 лв. разноски в исковото производство.

ОСЪЖДА „И.П.Д.“ АДСИЦ, ЕГН *********, със седалище и адрес на управление *** да заплати на „В.и к.” ЕАД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:*** *******на основание чл.78, ал.1 от ГПК сумата 2548.08 лв. разноски в заповедното производство.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 2-седмичен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                  СЪДИЯ: