Решение по дело №16549/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261006
Дата: 23 октомври 2020 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20195330116549
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 261 006

 

23.10.2020 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на девети септември две хиляди и двадесета  година, в състав:

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

    при секретаря Катя Грудева, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 16549/2019 г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

    Производството е по реда на чл. 235 от ГПК – решение по исков спор .

    Искова молба на „Кредитреформ България” ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. София , ул. „Шандьор Петьофи” № 10, предявена  против Д.А.Т., ЕГН **********,***,  с искове с правно основание в  чл. 79 във връзка с  чл. 86, 92  и чл. 99 от ЗЗД, чл. 240 от Закона за задълженията и договорите, във връзка с чл. 9 и следващите от Закона за потребителския кредит. 

   Ищецът черпи права от два договора.

   Твърди се, че на дата ***г, между ответника , от една страна , и трето на спора лице, „4финанс” АД, бил сключен договор за паричен заем № ***. По силата на договора Т.  получил назаем сума от 300 лева, която се задължил да върне заедно с възнаградителна лихва след 30 дни , на ***г. , ведно със договорна лихва в размер на 10.10 лева и  такса за експресно разглеждане на искането за отпусканен кредита от 76.90 лева, общо 387 лева.

   На дата ***г, Т. поискал и получил още 300 лева назаем от същия кредитор, като парите му били предеведени посредством платежната услуга „ИзиПей” . Задължил се да ги върне заедно с лихва –възнаграждание на кредитора в размер от   5.39 лева  и  такса за експресно разглеждане, на същата дата ***г. Т. не изпълнил задълженията си  на падежната им дата , и заради забавата в плащанията , на същия било начислено и обезщетение за забава в размер на законната  лихва върху всяка от просрочените вноски – от датата на просрочието.

  На дата ***г вземанията на първоначалния кредитор по  договор за паричен заем № *** били прехвърлени на „Кредитреформ България” ЕООД, ЕИК ***, чрез договор за цесия. За цесията длъжникът бил надлежно уведомен, включително чрез приложено към исковата  молба уведомление. 

  „Кредитреформ България” ЕООД, ЕИК ***, иска да се постанови от съда решение , с което да се осъди Т. да заплати  следните суми: 600 лева – главница,  ведно със законната лихва от датата на подаването на исковата молба в съда,  14.10.2019г.  до окончателното изплащане на вземането, 135.43 лева такса за експресно разглеждане на исканията за отпускане на двата кредита  и  „наказателна  лихва„  /тоест неустоечно обезщетение за забава/ в размер на 645.96 лева, начислено за периода от 15.10.2016г. до 22.11.2018г. съобразно посочена в договора методика. Моли се и да се присъдят разноските по делото.

  Ответника не се ангажира с участие по делото; съдът е отакзал да постанови неприсъствено решение,  тъй като в акт по смисъла на чл. 239 от ГПК не могат  да бъдат  приложени в пълен обем правилата на потребителската защита, на които иначе процесния договор следва да се подчинява.

    Исковете , чието основание беше посочено по – горе , са допустими.

    По същество:

    Договора за паричен заем под № *** в двата си варианта , е представен  в заверено от страната копие на л. 4 и 12 от делото. Заемът е реален договор , но  представени са на л. 13 и 1 4 от делото две разписки за получени от Т., като всяка от разписките е настойност от  300 лева. Тези разписки не са оспорени в качеството си на писмени доказателства , при което съдът приема   сключването на договора за доказано.

   Тъй като договорът попада под дефиницията на чл. 9 от Закона за потребителския кредит , той следва да се подчинява на закрепените там правила за потребителска защита на кредитополучателите. Приложима  е редакцията на  ЗПК , обн. ДВ изм. и доп., бр. 59 от 29.07.2016 г.

    Съобразно чл. 19 ал. 4 от ЗПК в тази му и следващите редакции, годишният процент на разходите не може да бъде по-висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута, определена с постановление на Министерския съвет на Република България. Има се предвид Постановление № 426 от 18 декември 2014 г. за определяне размера на законната лихва по просрочени парични задължения, (Обн., ДВ, бр. 106 от 23. 12. 2014 г.), в  сила от 1 януари 2015 г. според едниствения член на което, „годишния размер на законната лихва за просрочени парични задължения се определя в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка в сила от 1 януари, съответно от 1 юли, на текущата година плюс 10 процентни пункта. Доколкото обаче основния лихвен процент на БНБ към периода е 0.01 % , то ГПР по договора не надхвърля повече от 5 пъти размера на законната лихва, тъй като е под стойност от 50.05 %. В закона няма задължение на кредитодателя да обясни в самия договор как точно се формира годишния процент на разходите, доколкото методиката на формирането му е законоустановена ( приложение № 1 към закона).

    Под страх от недействителност ( чл. 22 ) , договора следва да е написан на „разбираем език“ в  писмена форма, на хартиен или друг траен носител, по ясен и разбираем начин, като всички елементи на договора се представят с еднакъв по вид, формат и размер шрифт – не по-малък от 12, в два екземпляра – по един за всяка от страните по договора,  както и да  съдържа поне реквизитите , посочени в  чл. 10, ал. 1, чл. 11, ал. 1, т. 7 - 12 и 20 и ал. 2 и чл. 12, ал. 1, т. 7 – 9 от ЗПК. В случая договорът е писмен, съдържа посочване на общия размер на кредита и условията за усвояването му, лихвения процент по кредита, и условията за прилагането му. Тъй като лихвения процент е фиксиран за целия срок на договора, неприложими към същия са изискванията за: посочване на индекс или референтен лихвен процент, който е свързан с първоначалния лихвен процент, и периодите, условията и процедурите за промяна на лихвения процент, методиката за изчисляване на референтния лихвен процент съгласно чл. 33а. Има  информация ( чл. 7 от договора )  за правото на потребителя при погасяване на главницата по срочен договор за кредит да получи при поискване и безвъзмездно, във всеки един момент от изпълнението на договора; изискването за предствяне на  извлечение по сметка под формата на погасителен план за извършените и предстоящите плащания е неприложимо в конкретния случай , тъй като кредиторът не е приел плащане на части. Има информация за  наличието или липсата на право на отказ на потребителя от договора,  и срока, в който това право може да бъде упражнено.

    Не се намериха основания за общата недействителност на договора според чл. 22 от ЗПК.

    Съдът обаче приема , че е недействителна  клаузата  от договора, която предвижда такса за експресно разглеждане на исканията за кредит. Тази клауза е неравноправна по смисъла на чл. 143 от Закона за защита на потребителите  – тя води до значително неравновесие между договорените права на страните, като облагодетелства  недобросъвестно и нееквивалентно кредитора по договора; по принцип ,таксата обезщетява направени от дадено лице разходи, каквито  обаче в този случай отсъстват / не се твърдят/, поради което плащането и е самоцелно. Няма данни тази клауза да е индивидуално договорена, ищецът не доказва такива преговори, следователно тази клауза е нищожна и на основанието по чл. 146 от ЗЗП. Искът да се плати произтичащото от тази клауза задължение поради това не е основателен и следва да се отхвърли.

      На л. 15 от делото фигурира и копие, заверено от страната ,  от рамков договор за цесия от дата 23.11.2018 между ищеца и първоначалния кредитор, като се установява от приложението към същия , че вземането на цедента против ответника е предмет на договора, тоест, ищеца се явява между страните по договора , действителен носител на материалното право. Цесията е породила действие и в отношенията между длъжника и  цесионера , доколкото представено е уведомление по смисъла на  чл. 99 от Закона за задълженията и договорите до Т., л. 21 от делото. Това уведомление не е получено, като обратната разписка , с която е изпратено , е върната с отбелязване, че пратката не е била потърсена. Независимо от това , уведомление за извършената цесия от името на цесионера като пълномощник на цедента , фигурира като приложение към исковата молба ( л. 24 от делото ), при което следва да се приеме за редовно връчено на длъжника; в това отношение, съдебната практика последователно приема връчването на уведомлението да е редовно.  Тук трябва да се каже , че възражението за несъобщаване на договора за цесия би могло да бъде правопогасяващо само в хипотеза на плащане на първоначалния кредитор, цедента, след сключването на договора за цесия , но преди длъжника да бъде уведомен за нея, нещо, което ответника не твърди.  Ищецът е легимиран като кредитор, включително и поради факта ,че в договора за потребителски кредит е изрично предвидена възможност на кредитора да цедира вземането си .

       Разноските  се присъждат в тежест на ответника , пропорционално на уважената част от иска.Ответника собствени разноски не е направил. Общия размер на направените от ищеца разноски  е 300 лева, от които 150 лева – държавна такса и 150 лева възнаграждение на ю. ; дължат се от ответника пропорционално 270.59 лева / 300/1381.39*1245.96 лева, колкото е уважения размер на исковете. /  

      Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

                                              

Р Е Ш И:

 

    Осъжда Д.А.Т., ЕГН **********,***, да заплати на „Кредитреформ България” ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. София , ул. „Шандьор Петьофи” № 10, следните суми по договор за паричен заем № ***, сключен с „4финанс” АД: 600 лева – главница,  ведно със законната лихва от датата на подаването на исковата молба в съда,  14.10.2019г.  до окончателното изплащане на вземането, и   обезщетение за забава  в размер на 645.96 лева , начислено за периода от 15.10.2016г. до  22.11.2018г. като ОТХВЪРЛЯ иска в частта , представляваща сума от 135.43 лева такса за експресно разглеждане на исканията за отпускане на кредита, като неоснователен. 

 

  Осъжда Д.А.Т., ЕГН **********,***, да заплати на „Кредитреформ България” ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. София , ул. „Шандьор Петьофи” № 10, разноски по делото в размер от 270.59 лева.

    

  Решението подлежи на обжалване пред ПОС с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му.

                                                                                                                     

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ : /п/ Владимир Руменов

 

 

            Вярно с оригинала.

С.А.