Решение по дело №197/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 222
Дата: 2 ноември 2023 г.
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20237110700197
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 август 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 02.11.2023 г.

 

     Номер           222          2023 година            град Кюстендил

 

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

     Кюстендилски административен съд               

     на четвърти октомври                                       2023 година

     В открито заседание в следния състав:

 

                                     Председател: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                          Членове: АСЯ СТОИМЕНОВА                                                    

                                                   ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА

 

     Секретар: Светла Кърлова

     С участието на прокурора: Марияна Сиракова

     Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

     КАНД № 197 по описа за 2023 година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Постъпила е касационна жалба от “Р.7.” ЕООД, със седалище и адрес на управление ***, чрез адв. Р.,в която обжалва Решение № 219/09.06.2023 г. на Дупнишкия районен съд по НАХД № 96 по описа на същия съд за 2022 г.,в частта, с която е потвърдено Наказателно постановление № 1869/02.12.2021 г. на Началника на отдел „МРР“ при ТД Митница София, с което на осн. чл. 126 ал. 1 т. 2 от ЗАДС  на  “Р.7.” ЕООД, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Румен Йорданов Мавров, е наложено административно наказание „отнемане в полза на държавата акцизни стоки – “ТЕЖКИ МАСЛА – ГАЗЬОЛ“,общо количество 3 450 литра, с тегловно съдържание на сяра, непревишаващо 0.001 %, с код по КН 2710 19 43, на основание чл. 124 ал. 1 от ЗАДС, като предмет на нарушението по чл. 126 ал. 1 от ЗАДС. Твърдят се оплаквания за незаконосъобразност и неправилност на решението, постановено в нарушение на материалния. Иска се отмяна на решението, съответно отмяна на НП в обжалваната част.

Постъпила е и касационна жалба от Директора на ТД „Митница София“, чрез ст. юр. Д, в която се обжалва Решение № 219/09.06.2023 г. на ДРС по НАХД № 96 по описа на същия съд за 2022 г., в частта, с която е отменено като незаконосъобразно НП № 1869/02.12.2021 г. на Началника на отдел „МРР“ при ТД Митница София, с която е отменена наложената „имуществена санкция“ в размер на 4457.40 лв., представляваща двойния размер на дължимия акциз, на основание чл. 126 ал. 1 т. 2 от ЗАДС. Твърдят се оплаквания за незаконосъобразност и неправилност на решението, съответно потвърждаване на НП в обжалваната част.Претендират се разноски за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете съдебни инстанции.  

Заключението на прокурора е за неоснователност на касационните жалби, съответно законосъобразност на решението на ДРС.

Жалбите се явяват основателни, но по различни от изложените в тях съображения.

По така обжалваното НП, ДРС  е постановил решение, като е отменил същото по т. 1, в частта за наложената “имуществена санкция” в размер на 4457.40 лв. на “Р.7.” ЕООД; потвърдил е същото по т. 2, относно “отнемането в полза на държавата” на акцизните стоки – “тежки масла” – “газьол”, предмет на нарушението.

За да постанови този резултат районният съд е приел, че  е неправилна правната квалификация на деянието, т.е. неправилно е приложен материалния закон, като е приел, че дружеството – жалбоподател не е субект на нарушението по чл. 126 ал. 1 от ЗАДС, но че правилно е отнет в полза на държавата на стоките - предмет на нарушение, в изпълнение на разпоредбата на чл. 124 ал. 1 от ЗАДС.

Решението е недопустимо.

За валидността, допустимостта  и съответствието на решението с материалния закон съдът следи служебно - чл.218 ал. 2 от АПК. Производството пред районния съд се е развило с участието на ненадлежна страна.

Съгласно разпоредбата на чл. 61 ал. 1 от ЗАНН при разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителят, поискалият обезщетение, вкл. този по чл. 55 ал. 2, собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане или са отнети в полза на държавата, ако не е нарушител, наказващият орган или учреждението, или организацията, чийто орган е издал акта по чл. 58д т. 4, както и допуснатите от съда свидетели.

Допуснато е нарушение при конституиране на страните по делото.Видно от разпореждането на съдията – докладчик за насрочване на делото, както и приложените в първоинстанционното дело списъци на призованите лица за съдебно заседание и от призовките по делото, в качество на ответник по делото, е призован Отдел „Митническо разузнаване и разследване“ към ТД „Митница София“ към Централно митническо управление на Агенция „Митници“ гр. София.

С оглед настъпило изменение на разпоредбата на чл. 61 ал. 1 от ЗАНН /ДВ, бр. 109, в сила от 23.12.2021 г./, цитираната норма определя страните в съдебния административнонаказателен процес.

В случая обжалваното пред Районен съд – Дупница наказателно постановление е издадено от ИД Началник на отдел „МРР“, ТД Митница София към ЦМУ на Агенция „Митници“ гр. София. Следователно надлежна ответна страна в производството пред районния съд е Началник на Отдел „Митническо разузнаване и разследване“ Митница София към ЦМУ НА Агенция „Митници“ гр. София.

Началникът на Отдел „МРР“, ТД Митница София към ЦМУ на Агенция „Митници“ гр. София е наказващият орган по смисъла на чл. 61 ал. 1 от ЗАНН и следва да бъде надлежен ответник по подадената жалба, а не Отдел „Митническо разузнаване и разследване“ към ТД „Митница София“ към ЦМУ на Агенция „Митници“.В този смисъл е и т. 1 от Тълкувателно постановление № 3/28.04.2023 г., постановено по т.д. № 5/2022 г. на ВКС – Наказателна колегия и I и II колегия на ВАС, според което: „Надлежната въззиваема страна при обжалване и протестиране на актовете по чл. 58д т. 1-3 от Закона за административните нарушения и наказания е наказващият орган“.

При това положение съдебното производство пред районния съд по обжалване на наказателното постановление е проведено с участието на ненадлежна страна /ответник по жалбата/ и при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила, а вследствие на това, постановеното по това производство съдебно решение се явява недопустимо и като такова следва да бъде обезсилено, а делото да бъде върнато на първоинстанционния съд за разглеждане от друг съдебен състав, след като бъде конституирана и призована надлежната страна, при спазване на изискванията на чл. 61 ал. 1 изр. последно от ЗАНН, а именно - Началникът на Отдел „Митническо разузнаване и разследване“, ТД „Митница София“ към Централно митническо управление на Агенция „Митници“ гр. София.

При този изход на правния спор, районният съд, при новото разглеждане на делото, следва да се произнесе и по въпроса за разноските направени пред касационната инстанция, съобразно чл. 226 ал. 3 от АПК.       

      

 

     Воден от горното и на основание чл. 221 ал. 3 и чл. 222 ал. 2 т. 1 от АПК, Кюстендилският административен съд

 

 

 

 

 

                     Р  Е  Ш  И:

 

 

ОБЕЗСИЛВА Решение № 219/09.06.2023 г. на Дупнишкия районен съд по НАХД № 96 по описа на същия съд за 2022 г. и

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Дупнишкия районен съд.

Решението е окончателно.

Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

    ЧЛЕНОВЕ: