Определение по дело №7769/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 13589
Дата: 15 юни 2018 г.
Съдия: Румяна Антонова Спасова-Кежова
Дело: 20181100507769
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София, 15.06.2018 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ състав в закрито заседание на петнадесети юни две хиляди и осемнадесета година, в следния състав: 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖАКЛИН КОМИТОВА

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ БОЙЧЕВА

                                                                                                         РУМЯНА СПАСОВА

  

като разгледа докладваното от съдия Спасова ч.гр.д. № 7769 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           

Производството е по реда на чл. 435 и сл. ГПК.

Образувано е по жалба на Х.Б.В., в която се твърди, че на 09.05.2018 г. на жалбоподателя е връчена покана за доброволно изпълнение от ЧСИ Н. М., с цел да бъде извършен въвод във владение на единственото му жилище, в което живее със семейството си, насрочен за 08.06.2018 г. Посочва, че е образувал гражданско дело и е подал жалба срещу ЧСИ Н.М.и до Прокуратурата, но въпреки това получил нова покана, с която се цели да се „заобиколят“ неговите законни защитни действия. Ето защо иска спешно да се спрат изпълнителните действия на ЧСИ Н.М.по връчената му покана за доброволно изпълнение с изх. № 064936/02.05.2018 г. и въвод във владение, насрочен на 08.06.2018 г., като се постанови спешно спиране.

В изложените мотиви по чл. 436, ал. 3 ГПК, ЧИС Н.М.счита жалбата за недопустимо, въпреки че е подадена от активно процесуално-легитимирано лице, и в предвидения в закона 7-дневен срок за обжалване на действията на съдебния изпълнител. Посочва, че Софийски градски съд вече се е произнасял по жалби на ипотекарния длъжник, касаещи секвестируемостта на имота, постановлението за възлагане, насрочването на въвод във владени на купувача, както и по разпределението на сумите от проданта и поддържа, че подаването на нови и нови жалби не е основание за „преразглеждане“ на тези действия.

Софийски градски съд, след като прецени събраните по делото доказателства във връзка с наведените в жалбата пороци на обжалваните действия и мотивите на съдебния изпълнител, намира следното:

В чл. 435 ГПК са посочени изрично подлежащите на обжалване действия. Съобразно ал. 2 на чл. 435 ГПК, длъжникът, каквото качество в разглеждания случай има Х.Б.В. като ипотекарен длъжник, може да обжалва: постановлението за глоба; насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо; отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот, поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението; отказа на съдебния изпълнител да извърши нова оценка по реда на чл. 468, ал. 4 и чл. 485; определяне на трето лице за пазач, ако не са спазени изискванията на чл. 470, както и в случаите по чл. 486, ал. 2; отказа на съдебния изпълнител да спре, да прекрати или да приключи принудителното изпълнение и разноските по изпълнението.

В разглеждания случай длъжникът обжалва действието по връчване на 09.05.2018 г. на покана на доброволно изпълнение и насрочване на въвод във владение, изпратена му от ЧСИ Н.М.по изпълнително дело № 20108410401378/2010 г.

Изброените действия, които може да обжалва длъжникът, изброени по-горе, са изрично и лимитативно посочени. Връчването на покана за доброволно изпълнение и насрочване на въвод не са от изпълнителните действия, които подлежат на обжалване по реда на чл. 435 ГПК, тъй като същите не са изрично предвидени в нея, поради което жалбата срещу тези действия е процесуално недопустима.

Въводът като изпълнително действие е уреден в чл. 522 ГПК и представлява фактическо въвеждане на лицето, на което е присъден имотът. В чл. 435, ал. 5 ГПК е предвидено кой и при какви предпоставки може да обжалва осъществения въвод.

В разглеждания случай жалбоподателят не атакува осъществен въвод във владение, който към подаване на жалбата не се е и състоял, а насрочването на такъв и връчване на покана за доброволно изпълнение, което действие не е сред подлежащите на обжалване, съобразно чл. 435 ГПК.

Предвид изложеното съдът намира, че жалбата е процесуално недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане. Във връзка с това като последица от установената недопустимост на жалбата подлежи на оставане без уважение и искането за спиране на изпълнителното производство, формулирано в жалбата.  

Така мотивиран, съдът

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата, подадена от Х.Б.В., с адрес: ***, срещу действие по връчване покана за доброволно изпълнение и насрочен въвод по изпълнително дело № 20108410401378/2010 г. по описа на ЧСИ Н. М..

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Х.Б.В. за спиране на изпълнителното дело № 20108410401378/2010 г. по описа на ЧСИ Н. М..

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред САС в едноседмичен срок от съобщаването му.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.                            2.