Определение по дело №427/2023 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 август 2023 г.
Съдия: Ивелина Карчева Янева
Дело: 20237060700427
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 юли 2023 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№351

гр.Вeлико Търново 15.08.2023г.

 

Великотърновският административен съд, десети състав, в закрито заседание на  петнадесети август две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                          Съдия: Ивелина Янева

       

като разгледа докладваното от съдията адм. дело N 427  по описа за 2023год. на Административен съд Велико Търново, за да се произнесе, взе предвид:

 

Производството е по реда на чл.166, ал.4 от АПК.

Образувано е по жалба на ЕООД „Агронаар“ с адрес на управление с.Лазарци против Акт за установяване на публично държавно вземане № 04/06/1/0/00718/04/01/30.06.2023г., издаден от Директора на Областна дирекция на Държавен фонд „Земеделие“ Велико Търново, с който е определено за възстановяване публично държавно вземане в размер на 48 895лв. С молба вх. № 3911 / 14.08.2023г. от жалбоподателя е направено искане за спиране на допуснатото по закон предварително изпълнение на акта за установяване.  Изложени са доводи за възможността от настъпване на значителни и трудно поправими вреди за дружеството, което ще бъде принудено да прекрати дейността си поради невъзможност за финансиране на дейността и изплащане на определеното спорно публично вземане.

Искането е процесуално допустимо, като подадено в законоустановения срок, при предприето оспорване на акта, чието спиране на предварителното изпълнение се моли.

Съгласно разпоредбата на чл.27, ал.8 от Закона за подпомагане на земеделските производители обжалването на издадените актове за установяване на публично държавно вземане не спира изпълнението им. В тази хипотеза специална законова норма допуска предварително изпълнение на административния акт, без да е необходимо административният орган да обосновава някоя от материалноправните предпоставки на чл.60 от АПК. Съгласно разпоредбата на чл.166, ал.4 от АПК, за да постанови спиране на допуснатото по закон предварително изпълнение на посочените актове, съдът следва да установи наличието за молителя на  основанията по чл.166, ал.2 от АПК.

В хипотезата на чл.166, ал.2 от АПК, основание за спиране на предварителното изпълнение на административния акт е възможността от настъпването на значителна или труднопоправима вреда - имуществена или неимуществена вреда, което следва да е достатъчно вероятно, подкрепено с представени към жалбата доказателства. При прилагането на цитираната норма трябва да се прецени дали защитата на частния интерес може да бъде противопоставима на обществения интерес и да го преодолява, като в тежест на молителя е да докаже причинно-следствената връзка между изпълнението на обжалваният индивидуален административен акт и настъпването на значителни или труднопоправими вреди, противопоставими на обществения интерес.

Настоящия състав намира, че твърдените от лицето бъдещи вреди от предварителното изпълнение на административния акт са доказани от административната преписка и представените към молбата писмени доказателства. Те отговарят и на характеристиките „значителни” или „труднопоправими”.

Видно от представените с молбата писмени доказателства дружеството отглежда 22 броя говеда и биволи и обработва 28 хектара пасища. Като земеделски производител всичките му приходи са именно от тази дейност. За данъчен период 2022г. в ГДД по ЗКПО са декларирани приходи от 31 898,64лв. и разходи 16 583,45лв. Печалбата е в размер на 15 315,19лв. Видно от извлечение от банкова сметка ***, постъпленията по нея са от лични вноски на собственика и ДФЗ. При тези данни за обема на дейността на предприятието и формираните през предходния отчетен период приходи, съдът намира, че предварителното изпълнение на задължение от 49 000лв. би довело до изцяло ликвидиране на активите на предприятието и съответно прекратяване на дейността, тъй като собствените му приходи са недостатъчни да покрият задължението.

В практиката си Върховният административен съд приема, че доказателства, установяващи финансовото състояние на жалбоподателя, което съпоставено с размера на задължението, обуславя невъзможността му да изпълни същото, обосновават извод за наличието на реална опасност от настъпването на трудно поправими вреди по смисъла на чл. 166, ал. 2 АПК. Настоящият случай попада именно в тази хипотеза, поради което съдът намира за доказано наличието на противопоставим на обществения интерес частен интерес на жалбоподателя.

Отделно от изложеното събирането на вземането предварително би било несъвместимо с продължаването на стопанската дейност на лицето, а това е вреда, несъизмерима с преследваната цел с акта и налага въздържане от действия по изпълнението.

С оглед изложените съображения, настоящия състав намира искането за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на административния акт за доказано и основателно, като се установява възможността от настъпване на значителни или труднопоправими вреди за ЕООД „Агронаар“  от това изпълнение, поради което и тя следва да бъде уважена.

Поради изложеното и на основание чл.166, ал.3 от АПК , Съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

СПИРА предвиденото в закон предварително изпълнение на Акт за установяване на публично държавно вземане № 04/06/1/0/00718/04/01/30.06.2023г., издаден от Директора на Областна дирекция на Държавен фонд „Земеделие“ Велико Търново до влизане в сила на същия.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Върховен административен съд в седмодневен срок от получаването му.

 

                                                                               Съдия: