Решение по дело №1776/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 февруари 2017 г.
Съдия: Ивелина Митева Събева
Дело: 20163100501776
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 септември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                                   Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

                                                    /                    2017г.

 

 

                                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД – ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ,

ІVс. в публично съдебно заседание на 23.01.2017г. в състав :

 

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ :ИВЕЛИНА  СЪБЕВА

                                   ЧЛЕНОВЕ :         КОНСТАНТИН ИВАНОВ

                                                                 АНДОН ВЪЛКОВ –мл.с.

 

Секретар : Г.Д.

Разгледа докладваното от председателя на състава

В.гр.д.№ 1776 / 2016г. 

 

            Производството е по реда на чл.258 и следващите от ГПК.

Образувано е по  жалба / възражение/  от И.Д.П., против решение № 2373 от 16.06.2016г. постановено по гр.д.№ 14137/ 2015г. от Варненски районен съ, XLIІ с., в  частите относно определения режим на лични отношения между детето Я.И.П. и бащата И.Д.П., и ползването на семейното жилище  на посочения адрес в гр.Варна.  По отношение режима на лични контакти оспорва решението като неточно, несъобразено с договореното между страните – само първите четири срещи да се осъществяват в присъствието на майката; два уикенда през месеца / съботи и недели с преспиване/, без да се уточняват, и половината от всяка ваканция. По отношение ползването на семейното жилище – да му бъде дадена възможност да го ползва по време на престоя си в страната.Отправя искане за преразглеждане на решението в обжалваните части.

 Въззиваемата страна Н.Н.П., чрез адвокат В. Д., изразява становище за неоснователност на въззивната жалба. Оспорва възраженията относно режима на лични контакти между детето и бащата,  както и възможността за съвместно ползване на жилището за определени периоди.

            Съдът,  съобразно изразените становища и доказателствата към делото, на основание чл. 269 ГПК и чл. 235, ал.2 ГПК  констатира :

            С решение № 2373/ 16.06.2016г.на Варненски районен съд по гр.д.№ 14137/ 2015г., образувано след частична отмяна на решение № 3288/ 24.06.2014г. по гр.д.№ 15836/ 13г.ВРС по реда на чл. 307,ал. 3 от ГПК, са уважени предявените от Н.Н.П. кумулативно съединени искове с правно основание чл. 59 ,ал.2 от СК  и чл.56, ал.2 от СК.

            Решението не е обжалвано и поражда последиците на влязъл в сила съдебен акт относно родителските права и местоживеене на детето Я.И.П., присъдената на основание чл.143 СК месечна издръжка.

            Предмет на обжалване е режима на лични контакти между детето и бащата, само по отношение на възможността този режим да включва всички ваканции,  да се ограничи през първия период – от пет на четири срещи без преспиване в дома на бащата, и предоставяне на семейното жилище за ползване и от жалбоподателя, по време на кратките му престои в страната.

            1.Относно режима на лични контакти:

            Постановеният с решението първи период включва общо пет срещи, които  да се осъществяват в първа и трета събота от месеца без преспиване в дома на бащата- първото посещение от 09.00ч. до 16.00ч. в присъствието на майката; останалите, от 09.00ч. до 16.00ч., без присъствието на майката, но с предварителното й уведомяване за местопребиваването на детето;

            През втория период ще се осъществяват  всяка първа и трета седмица от месеца, от 09.00ч. в събота до 16.00ч. в неделя с преспиване при бащата; първата половина от пролетната ваканция и първата половина от  Коледната ваканция;

            Жалбоподателя счита, че съдът е игнорирал договореното между страните в съдебно заседание, срещите с детето да бъдат в неуточнени два уикенда от месеца, и половината от всички ваканции, тъй като живее и работи в чужбина, а краткото му пребивава в страната ще го ограничи в изпълнението на определения режим. По същите съображения не приема пет предварителни срещи в първия период, вместо четири за които е изразил съгласие.

            Възражението е частично основателно.

            В първото съдебно заседание, проведено на 16.05.2016г., страните са изразили становища за параметрите на режима, които съвпадат за необходимостта от поетапно провеждане на контактите с детето, чрез предварителни срещи  в присъствието на майката, през почивните дни от всеки месец, и ваканциите на детето. По същество са съобразени в мотивите на решението, но нямат характер на постигнато споразумение по смисъла на чл. 127, ал.1 от СК, което означава, че съдът определя границите на режима в контекста на чл.59, ал.3 от СК, предвид  установените по делото факти и обстоятелства. 

            Режимът на лични отношения следва да бъде съобразен с интересите на детето да общува пълноценно с другия родител, с когото не живее заедно, които са първостепенни пред интересите на бащата да контактува с детето си неограничено по време и място, или по избрания от него начин. Този интерес е конкретен и обусловен от съвкупната преценка на установените по делото обстоятелства.

            Според становището на  Дирекция„Социално подпомагане“-Варна, изразено в доклада по делото, през последните три години детето контактува с баща си предимно по  телефона, поради отсъствието му от страна, не са планирани общи мероприятия- срещи, екскурзии и почивки.

            Жалбоподателят не оспорва обстоятелството, че живее и работи в чужбина, което обективно препятства срещите със сина му, и всички непосредствени грижи за него е поела майката.Този период съвпада с изострените отношения между съпрузите и последвалата раздяла. Координацията между двамата по повод на детето е нарушена.

            Правилно е становището на първостепенния съд, че дистанцията между родител и дете, настъпила в последните три години, следва да бъде преодоляна постепенно, за да се възстанови връзката на доверие и общуването с бащата  да отговори на потребностите на детето. За тази цел е подходящ подготвителен период, през който той ще контактува със сина си в продължение на четири срещи-  в посоченото време през първа и трета събота от месеца, от които само първата среща в присъствието на майката. Определените след този период почивни дни от месеца, следва да се запазят в  същата последователност, доколкото влошените взаимоотношения между страните не позволяват свободен режим на контактите при инцидентни посещения на бащата в страната, а липсата на ясни граници би създала поводи за конфликт, който не е в интерес на детето.

            В обичайния режим на лични отношения са включени периоди, през които бащата и детето могат да общуват свободно и непосредствено в последователни дни, съвпадащи с училищните ваканции. Тази възможност следва да бъде осигурена и за лятната ваканция в рамките на общо 10 дни, през периода  от 01.07. до 31.08. на всяка календарна година, когато не съвпадат с ползвания от майката годишен отпуск. 

            Решението в обжалваната част следва да бъде коригирано с посочените изменения.

            2. Относно семейното жилище:

Искане за ползване на семейното жилище, на  основание чл. 56, ал.1 от ГПК е направено от Н.П. във връзка с упражняваните родителски права по отношение на непълнолетния син.

Ответникът не е възразил в срока за писмен отговор, но в съдебно заседание е навел съображения за временно / общо/ ползване, през престоите си на територията на страната, което поддържа с въззивната жалба.Претенцията има характер на искане за обитаване на апартамента- ползването му за лични нужди за определено време, но не кореспондира с хипотезите на чл.56, ал.2, 3 и 5 от СК.

Решението в оспорената част е законосъобразно и обосновано.

Страните не спорят, че жилището на посочения адрес в гр.Варна  представлява „семейно жилище“ по смисъла на Семейния кодекс, съобразно фактическото му ползване от съпрузите и непълнолетното дете до раздялата - §1 от ДР на СК. Едноличен собственик на апартамента е пълнолетната дъщеря на страните по силата на извършеното дарение през  2006г., а правото на ползване не е запазено за прехвърлителя.

За изчерпателност следва да се посочи, че общото ползване на семейното жилище е възможно, независимо от броя на помещенията, когато има постигнато съгласие/ насрещни изявления/ между съпрузите. Според постановките на Постановление № 12 / 28.11.1971г. на Пленума на ВС, с което съдът се съобразява, жилището може да се разпредели за ползване при определени условия: помещенията и тяхното разположение  позволяват да се обособят две отделни жилища без значителни преустройства, при повече от едно сервизно помещение. При разпределението следва да се зачетат и самостоятелните права на пълнолетните деца и други пълнолетни членове  от семейството.

Въпросът за разпределеното ползване не е поставено от страните и обективно семейното жилище не отговаря на горните условия. Обособените помещения и тяхната функционалност удовлетворяват жилищните нужди на майката и непълнолетното дете, като се съобрази правото на пълнолетната дъщеря  да го ползва по титул на собственост.

            С изложените мотиви решението следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

            На основание чл. 78, ал. 3 ГПК следва да се присъдят направени от въззиваемата страна разноски в размер на 500лв., представляващи внесено адвокатско възнаграждение по договор за правна защита и съдействие.

            Съдът, при изведените правни заключения ,на основание чл.271 ГПК  и чл.280, ал.2 от

 

Р      Е      Ш      И  :

 

            ПОТВЪРЖДАВА    решение № 2373 от 16.06.2016г. постановено по гр.д.№ 14137/ 2015г. от Варненски районен съд, XLIІ с., в  частта , в която ползването на семейното жилище- апартамент №22 , с административен адрес- гр.Варна, кв.Младост, бл.149, вх.5, е предоставено на майката Н.Н.П. и детето Я.И.П., на основание чл.56,ал.1 СК.

            ИЗМЕНЯ решение № 2373 от 16.06.2016г. постановено по гр.д.№ 14137/ 2015г. от Варненски районен съд, XLIІ с.,  в частта на определения режим на лични контакти на детето Я.И.П. с бащата И.Д.П., като    ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения между бащата И.Д.П., ЕГН- **********, и детето Я.И.П., ЕГН- **********, както следва:

            Първите четири срещи  да се осъществяват в първата и третата събота от месеца, от 09.00ч. до 16.00ч., без преспиване в дома на бащата, от които само първата среща в присъствието на майката , а останалите три срещи с уведомяването й за местопребиваването на детето  за определеното време.

            След четвъртото реално осъществено посещение: всяка първи и трета седмица от месеца, от 09.00ч. в събота до 16.00ч. в неделя с преспиване при бащата; първата  половина от пролетната ваканция и първата половина от коледната ваканция, и 10 дни през лятната ваканция, в периода от 01.07. до 31.08. на всяка календарна година, които не съвпадат  с ползван от майката годишен отпуск, на основание чл. 59, ал. 2 СК.       

            ОСЪЖДА И.Д.П., ЕГН- **********, да заплати в полза на Н.Н.П., ЕГН- **********, сумата 500лв./ петстотин лева/, направени разноски във въззивното производство, на основание чл. 78, ал.1 ГПК.

            РЕШЕНИЕТО  подлежи на обжалване пред Върховен касационен съд  на Република България в едномесечен срок от връчването му на страните относно определения режим на лични отношения, на основание чл. 280,ал.2, т.2 ГПК / изм.ДВ, бр.8 от 2017г./. В останалата част решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

            В необжалваните части решението е влязло в законна сила.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

 

                                                                                              2.