Решение по дело №208/2019 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 януари 2020 г.
Съдия: Галя Петкова Иванова
Дело: 20197220700208
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 16

 

гр. Сливен, 29. 01. 2020 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на двадесет  и  втори  януари,  две  хиляди  и  двадесета  година,  в  състав:

             

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА

                                                 ЧЛЕНОВЕ:   ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                         ДЕТЕЛИНА  БОЗУКОВА

                                                                          

При участието на секретаря ВАНЯ КОСТОВА и на прокурора ХРИСТО КУКОВ, като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ ИВАНОВА касационно административно-наказателно дело № 208 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

 Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по касационна жалба от П.С.П. ***, подадена против Решение № 92 от 30.09.2019 г., постановено по АНД № 230 / 2019 г. по описа на Районен съд – Нова Загора, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 19-0306-000222 от 15.04.2019 г., издадено от Началника на Група към ОД на МВР – Сливен, РУ Нова Загора, с което на П.С.П., за нарушение на чл. 150 от Закона за движението по пътищата ЗДвП/ и на основание чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП, е наложена глоба в размер на 100 лева.

В жалбата си жалбоподателят твърди, че обжалваното съдебно решение е неправилно, постановено при нарушение на материалния закон и при съществено нарушение на процесуалните правила. Изложени са съображения, че: не са налице предпоставките, визиращи хипотезата на н. водач, тъй като притежава свидетелство за управление, което не е отнемано поради загубване пълния брой контролни точки; деянието, за което е ангажирана отговорността му е несъставомерно от обективна страна; към момента на проверката свидетелството му за правоуправление е било с изтекъл срок, но това не го прави н. водач, а превръща свидетелството в нередовен документ; на вмененото нарушение е дадена неправилна правна квалификация по чл. 150 от ЗДвП. Моли решението на Районния съд да бъде отменено като неправилно с произнасяне по същество с решение, с което да бъде отменено процесното НП като незаконосъобразно.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР – Сливен, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание. В представено писмено становище чрез упълномощен процесуален представител оспорва жалбата като неоснователна, излага съображения за правилност на обжалваното решение и моли да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен, дава заключение за законосъобразност на решението на Районния съд.

Касационната жалба е подадена в предвидения в чл. 211, ал. 1 от АПК преклузивен срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Видно от установената по делото фактическа обстановка, на 04.04.2019 г. около 21:00 часа в гр. Нова Загора на ул. „Съби Димитров“ в посока юг – север, жалбоподателят П. е управлявал лек автомобил с Рег. № *** и след като е бил спрян за проверка от служители на ОД на МВР – Сливен, е било установено, че не притежава СУМПС и контролен талон. За констатираното нарушение – на чл. 150 от ЗДвП, на жалбоподателя е съставен АУАН от 04.04.2019 г. Въз основа на съставения АУАН, на 15.04.2019 г. е издадено процесното НП, в което наказващият орган е приел за установено, че водачът П. виновно е нарушил чл. 150 от ЗДвП, като е управлявал ППС без да е п. водач, и му е наложил, на основание чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП, глоба в размер на 100 лева.

За да потвърди обжалваното НП като законосъобразно, Районният съд, след като е обсъдил и преценил събраните по делото доказателства, е приел за установено, че жалбоподателят е н. водач, тъй като СУМПС е с изтекъл срок, поради което е счел, че деянието правилно е квалифицирано като административно нарушение по чл. 150 от ЗДвП и правилно е приложена санкционната норма на чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП.

Решението на Районния съд е валидно, допустимо и правилно. Изводът на Районния съд, че обжалваното НП е законосъобразно е съобразен с установените по делото факти и с приложимото право. В производството пред Районния съд не са допуснати съществени процесуални нарушения. Възраженията на жалбоподателя са неоснователни.

От събраните по делото доказателства е установено по несъмнен начин, че на процесната дата – 04.04.2019 г., жалбоподателят е управлявал МПС, без да е п. водач. С жалбата пред Районния съд жалбоподателят е представил копие от СУМПС, издадено на 18.05.1992 г. и валидно до 12.02.2002 г. Свидетелството за управление на МПС удостоверява правоспособността за управление на МПС, като същото е удостоверителен документ със законово определен срок на валидност. Правоспособността да се управлява МПС е признато от Държавата право да се извършва дейността по управление на МПС, което право е срочно. С изтичането на срока, за който Държавата е признала на съответното лице правото да управлява МПС, правото се прекратява. Управлението на МПС със свидетелство за управление, което удостоверява изтекъл срок на право на управление, е управление без свидетелство. От изложеното следва, че жалбоподателят, управлявайки МПС със свидетелство с изтекъл срок, е управлявал МПС при липса на правоспособност за управление, което го прави н. водач.

По изложените съображения, административнонаказателната отговорност на жалбоподателя законосъобразно е ангажирана за нарушение на чл. 150 от ЗДвП, в който е предвидено, че всяко пътно превозно средство, което участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, трябва да се управлява от п. водач. Законосъобразно е приложена и санкционната разпоредба на чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП, тъй като съгласно тази разпоредба, се наказва с глоба от 100 до 300 лева който управлява МПС, без да е п. водач.

С оглед на изложеното, Районният съд правилно е потвърдил процесното НП като законосъобразно, поради което постановеното решение, като валидно, допустимо и правилно, следва да бъде оставено в сила.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 92 от 30.09.2019 г., постановено по АНД № 230 / 2019 г. по описа на Районен съд – Нова Загора.

Решението е окончателно.

 

                         

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: