Решение по дело №3142/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2920
Дата: 28 март 2024 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20237180703142
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 декември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

2920

Пловдив, 28.03.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Пловдив - XVI Състав, в съдебно заседание на двадесет и девети февруари две хиляди и двадесет и четвърта година в състав:

Съдия:

ХРИСТИНА ЮРУКОВА

При секретар ТАНЯ ЗЛАТЕВА като разгледа докладваното от съдия ХРИСТИНА ЮРУКОВА административно дело № 20237180703142 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 и следващите от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 10, ал. 6 от Закона за семейните помощи за децаа (ЗСПД).

Образувано е по жалба и нейни уточнения на П.Д., с адрес ***, представляван от адвокат С., против Заповед № ЗСПД/Д-РВ-31556/28.11.2023г. на директор Дирекция „Социално подпомагане“Пловдив, с която на жалбоподателя е отказано изплащане на еднократна парична помощ за отглеждане на близнаци по чл. 6а, ал. 1 от ЗСПД. Сочат се аргументи за незаконосъобразност на заповедта и се иска нейната отмяна.

Ответникът – директорът на Дирекция „Социално подпомагане“ – Пловдив, чрез процесуален представител, представя административната преписка и изразява становище за неоснователност на жалбата.

Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и доводите на страните, счита приема от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в срок(заповедта е съобщена на 11.12.2023г., а жалбата е депозирана в Административен съд Пловдив на 22.12.2023г.), от процесуално легитимирано лице(адресат на административния акт), срещу административен акт, който подлежи на съдебен контрол. Жалбата е процесуално допустима. Разгледана по същество е основателна.

Производството пред административния орган е образувано по заявление – декларация с вх. № ЗСПД/Д-РВ/31556/16.11.2023г., подадена от П.Д. до директора на Дирекция „Социално подпомагане“ – Пловдив за отпускане на еднократна парична помощ за отглеждане на деца близнаци по чл. 6а от ЗСПД. Към заявлението са приложени удостоверения за раждане на децата Ф. П.Д. и П.Д., родени на ***г. от майка Н.Д и с баща П.Д.. Съгласно представено решение № 4421/04.11.2023г. по гр. Д. № 20235330110277 от 2023г. на Районен съд Пловдив се утвърждава постигнатото споразумение между П.Д. и Н.Д. Упражняването на родителските права върху родените в съвместно съжителство Ф. Д. и А. Д. се предоставят на бащата П.Д.. Местоживеенето им е определено при бащата, като и режимът на лични отношения с майката и издръжката. Решението е поправено за допусната очевидна фактическа грешка, по отношение да коректно вписване на майка Натиа, вместо съпруга.

Издадена е Заповед № ЗСПД/Д-РВ-31556/28.11.2023г. на директор Дирекция „Социално подпомагане“Пловдив, с която е отказано изплащане на еднократна парична помощ за отглеждане на близнаци по чл.6а, ал. 1 от ЗСПД. Изложени са мотиви, че лицето не отговаря на условията на чл.6а, ал.1 от ЗСПД, тъй като разпоредбата регламентира, че майката има право на еднократна помощ за отглеждане на близнаци.

Заповедта е издадена от компетентен орган – директор на дирекция “Социално подпомагане“ Пловдив, в писмена форма. Изложени са фактически основания и правни мотиви в акта. Възраженията на жалбоподателя за липса на мотиви са неоснователни. В акта са посочени относимите правни норми и факти, които са послужили за издаване на акта.

Установява се обаче допуснати нарушения на административнопроизводствените правила, неправилно приложение на материалния закон, както и противоречие с целта на закона.

Съгласно чл. 6а, ал. 1 от ЗСПД, майката (осиновителката) има право на еднократна помощ за отглеждане на близнаци, независимо от доходите на семейството, когато децата не са настанени за отглеждане извън семейството по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето и живеят постоянно в страната. Съгласно чл. 6а, ал. 4 от ЗСПД при условията на ал. 1 еднократна помощ за отглеждане на близнаци се предоставя и на самотния баща (осиновител).

В случая отказът е постановен, тъй като административният орган е приел, че заявлението-декларация е подадено от бащата на близнаците, а право на помощта по чл. 6а, ал. 1 от ЗСПД може да се упражни от майката и тя има право на тази помощ.

П.Д. е подал заявление, с което иска отпускане на еднократна помощ за отглеждане на близнаци по чл. 6а от ЗСПД. В случая той е български гражданин, баща на децата – А. и Ф. Д. (български граждани), живеещи постоянно в Република България. Той упражнява родителските права за тях, съгласно решение № 4421/04.11.2023г. по гр. д. № 20235330110277 от 2023г. на Районен съд Пловдив, отглежда ги в страната. Родителските права не са предоставени на майката, с която той няма брак и не съжителства.

Съгласно чл. 1 от ЗСПД, със закона се уреждат условията за придобиване правото на семейни помощи при бременност, раждане и отглеждане на деца, формите и реда за тяхното предоставяне. В Глава втора на закона се регламентират семейни помощи при бременност, раждане и за отглеждане на деца. В разпоредбата на чл. 6а от ЗСПД е уредено правото на еднократна помощ за отглеждане на близнаци, независимо от доходите на семейството, когато децата не са настанени за отглеждане извън семейството по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето и живеят постоянно в страната. Правото безспорно първо се предоставя за упражняване от майката на децата. В случая майката не е заявител. Съгласно чл. 6а, ал. 4 то може да се упражни и от другия родител - баща, който отглежда близнаците - При условията на ал. 1 еднократна помощ за отглеждане на близнаци се предоставя и на самотния баща (осиновител).

Заявител до директор ДСП - Пловдив е П.Д., но в лично качеството, отглеждащ сам деца-близнаци. Правото му да бъде заявител е по чл. 6а, ал. 4 от ЗСПД, съгласно която при условията на ал. 1 еднократна помощ за отглеждане на близнаци се предоставя и на самотния баща (осиновител). Тук еднократната помощ за отглеждане на близнаци е с цел подпомагане на родител, който отглежда на близнаците. Законът дава първо правата на майката, но в ситуации, в които близнаците се отглеждат от самотен баща(осиновител), то при условията и в хипотезата на чл. 6а, ал. 1, правото да я получи е и на другия родител – самотен баща. Еднократната помощ за отглеждане на близнаци представлява вид социално подпомагане за отглеждащият близнаците и законът дава възможност ако не е упражнено от майката, при условията на ал. 4 и ал. 5 от чл. 6а, тя да бъде заявена и получена от друго лице, което упражнява права за отглеждане или където децата са настанени.

В хипотезата на чл. 6а, ал. 4 от ЗСПД бащата упражнява правата по отглеждането на близнаците и има право на помощта.

Съгласно дефиницията в § 1, ал.1, т. 3 от ДР на ППЗСД "Родител, отглеждащ сам дете/деца" е лице, което поради вдовство, развод или несключен граждански брак отглежда сам деца до 18-годишна възраст, както и навършилите пълнолетие лица, в случай че продължават да учат, до придобиване на средно образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст.

Съгласно чл. 6а, ал. 4, във вр. с § 1, ал. 1, т. 3 от ДР на ППЗСД се дава права на самотния баща(както и на осиновител – баща) да упражни правото пред Дирекция „Социално подпомагане“ за еднократна помощ за отглеждане на близнаци.

П.Д. упражнява родителските права върху родените от съвместно съжителство близнаци – А. и Ф. Д., съгласно решение № 4421/04.11.2023г. по гр. д. № 20235330110277 от 2023г. на Районен съд Пловдив. Същият е баща им, съгласно представените удостоверения за раждане. Той е български гражданин, живеещ постоянно в страната, където е определено и местоживеенето на близнаците. Той е подал заявление в срока по чл. 12 от ЗСПД и е приложил необходимите документи, удостоверяващи обсъжданите обстоятелства.

Съобразявайки се с дефиниция от § 1, ал. 1 т. 3 от ДР на ЗСПД и целта на семейните помощи за деца като вид социално подпомагане, то при отглеждането на близнаците от техния баща, следва да се приеме, че правният резултат е помощта да бъде получена от отглеждащия ги родител и да е за самите деца и тяхното отглеждане.

В чл. 3 от ЗСПД законодателят е очертал кръга на лицата, които имат право на семейни помощи за деца, а именно: 1. бременните жени - български граждани; 2. семействата на българските граждани - за децата, които отглеждат в страната; 3. семействата, в които единият от родителите е български гражданин - за децата с българско гражданство, които отглеждат в страната; 4. семействата на роднини, близки или приемни семейства - за децата, настанени по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето; 5. бременните жени - чужди граждани, и семействата на чужди граждани, които постоянно пребивават и отглеждат децата си в страната, ако получаването на такива помощи е предвидено в друг закон или в международен договор, по който Република България е страна.

Настоящият казус попада в т. 3 от изброените от ЗСПД хипотези, във връзка с чл. 6а, ал. 4 от ЗСПД.

Член 47, ал. 1 от Конституцията постановява, че отглеждането и възпитанието на децата до пълнолетието им е право и задължение на техните родители и се подпомага от държавата. Правата по отглеждане на близнаците – А. и Ф., са предоставени на бащата съгласно окончателно съдебно решение от 04.11.2023г. На 16.11.2023г. той е подал в срока по чл. 12, ал. 1, т. 4 от ЗСПД заявлението-декларация за получаване на еднократна помощ за отглеждането им.

Административният орган е следвало да прецени дали са налице условията на чл. 6а, ал. 4 от ЗСПД и да съобрази разпоредбите на ЗСПД и Конституцията, както и чл. 27, т. 1 и т. 3 от Конвенцията на ООН за правата на детето, която е ратифицирана с решение на Великото народно събрание и е в сила за страната ни от 03.07.1991 г., която гласи, че държавите-страни по Конвенцията, в съответствие с националните условия, в рамките на своите възможности, предприемат необходимите мерки с цел да подпомагат родителите и другите лица, отговорни за детето, да осъществяват това право и в случай на нужда предоставят материална помощ, програми за подпомагане, особено по отношение на изхранването, облеклото и жилището. Безспорно Конвенцията обхваща и разпоредбата на чл. 6а, ал. 4 от ЗСПД. Заявител за помощта е П.Д., упражняващ правото си по чл. 6а, ал. 4 от ЗСПД, като административният орган не следва да приеме, че същият е подал заявление по чл. 6а, ал. 1 от ЗСПД, а заявлението от него е подадено по реда на чл. 6а, ал. 4, във вр. с чл. 6а, ал. 1 от ЗСПД.

По изложените съображения оспорената заповед е издадена в нарушение на административнопроизводствените правила, в противоречие с материалния закон и в несъответствие с целта на закона, поради което заповедта се явява незаконосъобразна и като такава следва да бъде отменена, като на основание чл. 173, ал. 2 от АПК преписката бъде изпратена на административния орган за ново произнасяне със задължителни указания по тълкуването и прилагането на закона.

Искането на адв. С. за присъждане на адвокатско възнаграждение е основателно. Същата е надлежно упълномощена(л. 61). Видно от приложения по делото договор за правна защита и съдействие(л. 99) и фактура(л.98), жалбоподателят е заплатил 600 лева за правна помощ и съдействие.

Водим от горното и на основание чл. 172, ал. 2, предл. 2 вр. чл. 173, ал. 2 от АПК, Административен съд Пловдив, ХVІ състав

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Заповед № ЗСПД/Д-РВ-31556/28.11.2023г. на директор Дирекция „Социално подпомагане“Пловдив.

ИЗПРАЩА преписката на директора на Дирекция "Социално подпомагане" – Пловдив за ново произнасяне по заявление – декларация ЗСПД/Д-РВ/31556/16.11.2023г., подадена от П.Д. до директора на Дирекция „Социално подпомагане“ – Пловдив за отпускане на еднократна парична помощ за отглеждане на деца близнаци по чл. 6а от ЗСПД, при спазване на задължителните указания по тълкуването и прилагането на закона, дадени в мотивите на настоящото решение.

ОСЪЖДА Агенция за социално подпомагане - София, да заплати на П.Д., с адрес ***, разноски по делото, в размер на 600(шестстотин) лева.

На основание чл. 10, ал. 6, изр. 2 от ЗСПД решението е окончателно.

Съдия: