Решение по дело №1114/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1116
Дата: 3 юни 2021 г.
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20217180701114
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 април 2021 г.

Съдържание на акта

 

Gerb osnovno jpeg
 


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд  Пловдив

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 1116

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд – Пловдив, XXIII състав, в открито заседание на двадесет и първи май две хиляди двадесет и първа година, в състав :

 

                     Председател : Здравка Диева

                                                                                          Членове : Недялко Бекиров

                    Николай Стоянов

 

при секретаря Г.Георгиева и с участието на прокурор Д.Стоянова, като разгледа докладваното от съдия Диева касационно административно дело № 1114/2021г., взе предвид следното:

          Касационно производство по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

          ОД МВР – Пловдив, сектор Пътна полиция с процесуален представител ст.юрисконсулт Г.Б., обжалва Решение № 260064 от 14.01.2021г., постановено по АНД № 7486 по описа за 2020г. на Районен съд – Пловдив, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 20-1030-007148/22.07.2020г., изд. от Началник Група в сектор Пътна полиция към ОД МВР – Пловдив, за наложено на Ц.В.Ц. административно наказание - глоба в размер на 50 лв. за нарушение по чл.137А ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДв.П/, на основание чл.183 ал.4 т.7 пр.1-во от ЗДв.П.

          Обжалваното решение се счита за постановено в нарушение на закона поради неправилен извод на ПРС относно допуснато съществено процесуално нарушение в административно-наказателното производство. Поддържа се, че посоченият за нарушен член от закона в АУАН без конкретна алинея представлява несъществен пропуск, който не нарушава и не възпрепятства правото на защита на жалбоподателя. В случая АУАН съдържа подробно и ясно описание на нарушението и пропускът е отстранен при издаване на НП, при което РС – Пловдив не е съобразил нормата на чл.53 ал.2 ЗАНН. Преписката съдържа достатъчни и безспорни доказателства за допуснатото нарушение и вината на жалбоподателя, обуславящи административно-наказателната му отговорност. Поискана е отмяна на решението с потвърждаване на НП и присъждане на юрисконсултско възнаграждение за настоящото касационно производство. При оставяне на жалбата без уважение е заявено възражение за адвокатско възнаграждение на ответната страна.

          Ответникът Ц.В.Ц.,***, не се явява и не се представлява пред АС – Пловдив. Не е представен отговор по касационната жалба.

          Окръжна прокуратура – Пловдив, представлявана от Прокурор Стоянова предлага решението на ПРС да бъде оставено в сила поради неоснователност на жалбата.

          Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 ал. 1 АПК, от страна с интерес да обжалва неблагоприятно съдебно решение и е процесуално допустима. Разгледана по същество е основателна.

          1. Обжалваното пред РС – Пловдив НП е издадено от длъжностно лице, за административно-наказателната компетентност на което е приложена Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. /т.2, 2.11/. Същата е част от административно наказателната преписка и отразена в НП. АУАН серия АА, бл.№ 577391/25.06.2020г. е съставен от ст.полицай И.П. към сектор Пътна полиция при ОД МВР – Пловдив /длъжността е определена за осъществяване на контролна дейност по ЗДв.П със съставяне на АУАН в цитираната оправомощителна заповед./.

          АУАН е съставен в присъствие на свидетел – очевидец, служител на МВР. АУАН е връчен и подписан от нарушителя на 25.06.2020г. В АУАН е отразено възражение, изразяващо се в „Да”. Нарушението е описано с данни за място и време на извършването му, като се състои в непоставяне на обезопасителен колан от водача по време на движение, с какъвто колан е оборудван автомобила. За нарушена норма е посочен чл.137а от ЗДв.П.

В обстоятелствената част на НП е отразено следното : На 25.06.2020г., около 16:40ч., в гр.Пловдив, на бул. Шести септември – кръстовище с бул.Цар Борис III Обединител, като водач на лек автомобил – Киа Спортидж с рег.№ ***, собственост на Вимарц ЕООД, Ц. управлява автомобила, като : „Водачът не поставя обезопасителен колан по време на движение, с който е оборудван автомобила.”.

          Фактическата установеност мотивирала контролните органи да приемат, че е извършено административно нарушение, изразяващо се в управление на МПС от водач от категории: M1, М2, М3 и N1, N2 и N3, който когато е в движение, не използва обезопасителен колан, с който МПС е оборудвано. Същото е правно квалифицирано в обхвата на нормата на чл.137А ал.1 ЗДв.П – „Водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани.;”. Наложена е санкция по чл.183 ал.4 т.7 пр.1-во ЗДв.П : „Нова - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм., бр. 51 от 2007 г.) Наказва се с глоба 50 лв. водач, който: (доп. – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) не изпълнява задължението за използване на предпазен колан….”.

ПРС разпитал актосъставителя И.П., който като свидетел заявил, че е съставил акта, след като установил, че водачът управлява автомобила на кръстовището на бул. Шести септември и бул.Цар Борис III Обединител, без колан. Актосъставителят поддържал констатациите в акта, както са изложени.

          2. ПРС приел, че според писмените доказателства в преписката, както и гласните – разпит на актосъставителя, Ц. е управлявал МПС без да е сложил обезопасителен колан, с който е оборудван автомобила. НП е издадено от компетентен орган, АУАН е съставен от оправомощено лице, като в двата акта нарушителят е точно индивидуализиран. Независимо от това съдът прави извод, че е налице нарушение в административно-наказателното производство – чл.42 т.5 ЗАНН, тъй като в АУАН като нарушена е посочена разпоредбата на чл.137А ЗДв.П, а впоследствие в НП е посочена нормата на чл.137А ал.1 ЗДв.П. Отбелязано е, че чл.137А ЗДв.П има две алинеи с няколко подточки и в случая нарушение по ал.1 от чл.137А ЗДв.П е било предявено едва с НП по посочената правна квалификация. При тези данни, според ПРС - АУАН е акта в адм.-нак. производство, аналогичен на обвинителния акт в наказателния процес, който определя предмета на делото и очертава нарушението с неговите съставомерни фактически признаци от обективна и субективна страна, връзката между инкриминираното деяние и лицето, сочено като нарушител и надлежната правна квалификация. В този см. са цитирани задължителните указания с базисно значение за наказателния процес – Т.Р. № 2/07.10.2002г. по н.д.№ 2/2002г., ОСНК на ВКС - сред задължителното съдържание на обвинителния акт е пълното, точно и ясно посочване на всички съставомерни фактически обстоятелства и на правната квалификация. Пороците при словесната или юридическа формулировка, водещи до неяснота в описанието на фактическите и/или правните рамки на повдигнатото обвинение, са винаги съществени и непоправимо накърняват правото на защита на наказаното лице.

          3. Решението е неправилно. При конкретните факти ПРС с основание приел, че административно нарушение е извършено на посочените в АУАН и НП – място, време и от индивидуализиран субект. В АУАН е отразено и лице-очевидец / изискването за вписване в акта на свидетел - очевидец е от значение за разкриване на обективната истина, в която насока е т. 10 от Постановление № 10/28.09.1973 г. на Пленума на Върховния съд /, което в случая не е призовано в качество на свидетел, но не се установява да е имало препятстване за разкриване на обективната истина.

Критерий за същественост на процесуално нарушение е доколко и дали ограничава правото на защита на санкционираното лице - нарушението е идентично описано в АУАН и в НП, а защитата против квалификацията е пред съда. Нарушение има, но не е съществено, тъй като не е ограничено правото на защита с прилагане нормата на чл.53 ал.2 ЗАНН. Правната квалификация действително е допълнена /конкретизирана в НП/, но от значение за спора е правната квалификация, посочена в НП - според Т.Р. № 3 от 10.05.2011г. по т.д.№ 7/2010г., ОСК, ВАС : „Неточната квалификация на нарушението в акта за установяването му е без правно значение, ако нарушената правна норма е правилно посочена в наказателното постановление.”. В случая не е налице неточна квалификация на нарушението в акта за установяването му, а непълна, при което обстоятелство е приложимо цитираното Тълкувателно решение, съобразяващо спецификата на административно-наказателното производство / ” Квалификацията на административното нарушение е подвеждането на фактическия състав на нарушението /деянието с неговите фактически белези/ под съответно нарушената административнонаказателна норма. Неточната квалификация на нарушението в акта за установяването му е без правно значение, ако нарушената правна норма е правилно посочена в наказателното постановление. Това е видно от правомощието на наказващия орган по чл. 53, ал. 2 ЗАНН да издаде наказателно постановление и при допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина….”.

Мотивиран с изложеното, АС – Пловдив

 

Р Е Ш И :

 

          Отменя Решение № 260064 от 14.01.2021г., постановено по АНД № 7486 по описа за 2020г. на Районен съд – Пловдив.

Потвърждава Наказателно постановление № 20-1030-007148/22.07.2020г., изд. от Началник Група в сектор Пътна полиция към ОД МВР – Пловдив, за наложено на Ц.В.Ц.,***, ЕГН : **********, административно наказание - глоба в размер на 50 лв., за нарушение по чл.137А ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДв.П/, на основание чл.183 ал.4 т.7 пр.1-во от ЗДв.П.

Осъжда Ц.В.Ц.,***, ЕГН : **********, да заплати на ОД МВР – Пловдив съдебни разноски в размер на 80 лв. – юрисконсултско възнаграждение.

          Решението не подлежи на обжалване.

 

   Председател :

 

Членове :