Решение по дело №90/2021 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 юли 2021 г. (в сила от 3 август 2021 г.)
Съдия: Елена Стойнова Чернева
Дело: 20217210700090
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

81

Гр. Силистра, 9 юли  2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд гр. Силистра, в открито съдебно заседание на четиринадесети юни през две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

                                                                  Съдия: Елена Чернева

при секретаря Румяна Пенева, като разгледа докладваното от съдията адм. д № 90 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс, във вр. с чл. 7, ал. 11, т. 2 от Закона за семейните помощи за деца (ЗСПД) и чл. 17, ал. 11 от Правилника за прилагане на закона за семейни помощи за деца (ППЗСПД).

Производството по делото е образувано по жалба на Б.К.А. с ЕГН – ********** *** срещу Заповед № ЗСПД/Д-СС-Т/ 524 / 06. 04. 2021 г. на директора на Дирекция „Социално подпомагане“ - Тутракан, с която е прекратено изплащането на месечна помощ за дете до завършване на средно образование относно детето Б.С.Т..

Жалбоподателката, която е майка на детето Б.С.Т., счита, че оспорваното решение е незаконосъобразно и моли за отмяната му. Твърди, че отсъствията са допуснати по време на провеждане на обучителния процес онлайн и причините за тях са липсата на нормална интернет връзка и на старото телефонно устройство, което синът ѝ използва. Акцентира, че е пенсионер по болест и няма възможност да закупи за детето нов телефон.

Ответник по жалбата е Директорът на Дирекция „Социално подпомагане“–Тутракан. Същата участва лично в производството, поддържайки становището, че  жалбата е неоснователна.

Съдът, като обсъди доводите на страните в производството и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

По силата на Заповед № ЗСПД / Д-СС-Т / 524 / 30. 04. 2020 г. на жалбоподателката е отпусната месечна помощ по чл. 7, ал. 1 от ЗСПД за детето ѝ Б.С.Т. за периода от 01. 04. 2020 г. – 31. 03. 2021 г.

Предмет на оспорване в настоящото производство е Заповед № ЗСПД/Д-СС-Т/ 524 / 06. 04. 2021 г. на директора на Дирекция „Социално подпомагане“ - Тутракан, с която изплащането на месечната помощ за детето е прекратено от 01. 02. 2021 г. Прекратяването е обосновано с разпоредбата на чл. 7, ал. 11, т. 2 от ЗСПД и обстоятелството, че през м. февруари 2021 г. ученикът е допуснал над пет неизвинени отсъствия от училище, за които няма уважителни причини. Издаването на акта е било предшествано от предоставяне на информация на Агенция социално подпомагане по служебен ред от страна на училището на детето чрез Министерството на образованието и науката по реда на чл. 17, ал. 6 от ППЗСПД, като видно от приложената справка от интегрираната информационна система  (л. 7 и 8 от делото) преди издаването на заповедта за прекратяване на изплащането на помощта е изискано и получено писмено потвърждение на актуалността на информацията за отразените отсъствия съгласно изискването на ал. 12 на чл. 17 от ППЗСПД.  

Във връзка с изложените в жалбата обстоятелства относно наличието на обективни пречки за натрупаните отсъствия от детето по делото е изискана допълнителна информация от ОУ „Васил Левски“ – Главиница. От полученото писмо с изх. № 562 / 03. 06. 2021 г. става ясно, че в периода от 01 до 28. 02. 2021 г. занятията в 6а клас, в който е записан Б.С.Т., са се провеждали синхронно от разстояние в електронна среда. Обучението се е провеждало във виртуална класна стая в платформата „Школо“ по утвърден график за разписание на часовете. Натрупани са общо осем отсъствия, от които четири по Изобразително изкуство, три по БЕЛ и едно по Информационни технологии.  Въведен е електронен дневник в платформата „Школо“ , в който се отразени отсъствията.

Съгласно чл. 168, ал. 1 от АПК законосъобразността на оспорения акт следва да бъде преценена съобразно всички основания по чл.146 от АПК - валидността му, спазването на процесуалноправните и материалноправните разпоредби по издаването му и съобразен ли е с целта, преследвана от закона.

В настоящият случай компетентността на издателя на оспорената заповед произтича от закона. Съгласно разпоредбата на чл. 17, ал. 11 от ППЗСПД помощта по чл. 7, ал. 1 и 2 от Закона за семейни помощи за деца се прекратява със заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане" или на упълномощено от него длъжностно лице считано от 1-во число на месеца, посочен в информацията, получена от Министерството на образованието и науката. В настоящия случай заповедта е постановена при условията на заместване, но видно от Заповед № ЧР – 5 100 / 31. 03. 2021 г. на изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане (л. 17)  заместникът е бил надлежно оправомощен да изпълнява длъжността „Директор“  на дирекция „Социално подпомагане“ Тутракан  по време на отсъствието на титуляра в периода 31. 03. 2021 г. – 13. 04. 2021 г.

При издаване на оспорения акт са спазени изискванията за форма и съдържание по чл. 59, ал. 2 от АПК. Не са допуснати нарушения на административнопроизводствените правила, а спорът в настоящото производство е концентриран около материалната законосъобразност на акта и по-специално – налице ли са били предпоставки за прекратяването на изплащането на помощта.

Съгласно чл. 7, ал. 11, т. 2 от ЗСПД месечната помощ по ал. 1 се прекратява преди изтичане на срока, за който е отпусната, когато в рамките на един месец от учебната година са допуснати отсъствия повече от три дни от дете, посещаващо група за задължително предучилищно образование, и от 5 учебни часа от ученик, за които няма уважителни причини. В случая се разглежда втората хипотеза, като информацията за отсъствията на ученика е предоставена на Агенция социално подпомагане по служебен ред от страна на училището на детето чрез Министерството на образованието и науката по реда на чл. 17, ал. 6 от ППЗСПД. Същата е потвърдена и детайлизирана допълнително и в настоящото производство посредством  полученото писмо с изх. № 562 / 03. 06. 2021 г.  от ОУ „Васил Левски“ – Главиница.  Установено е, че в процесния период обучението на детето се е провеждало синхронно в електронна среда, в съответствие с изискванията на чл. 40б от Наредба № 10 от 01. 09. 2016 г. за организацията на дейностите в училищното образование.  Фактът, че обучението се е провеждало по този начин не дава възможност на ученика да се отклонява самоволно от учебния процес. Съгласно чл. 61а от Наредбата за приобщаващото образование (НПО) в случай че ученикът се обучава синхронно от разстояние в електронна среда, му се поставят отсъствия в съответствие с чл. 61, т. е. отчитането на отсъствията е в учебни часове, закъсненията за час в зависимост от това дали са до 20 минути или повече от 20 минути се отчитат съответно като половин или цяло отсъствие и броят на отсъствията се отразява в дневника на класа, а в края на срока и в ученическата книжка на ученика. Липсват доказателства за наличието на уважителни причини по смисъла на чл. 62, ал. 1 от НПО за натрупаните отсъствия от Б. Т. през м. февруари 2021 г. Неоснователни са изложените доводи за наличие на технически и социално-икономически причини за отсъствията, тъй като е видно, че четири от отсъствията са от часовете по изобразително изкуство, а три – от часовете по БЕЛ, в едни и същи часове, понякога в поредни седмици, а подобна повтаряемост е белег за тенденциозно поведение, а не за затруднения, свързани с лоша интернет връзка или остаряло устройство. При това положение и при наличие на повече от пет неизвинени отсъствия на Б. Т., информацията за които е била подадена официално от  Министерството на образованието и науката, директорът на дирекция „Социално подпомагане“ е бил длъжен в условията на обвързана компетентност да издаде заповед за прекратяване на изплащането на помощта по чл. 7, ал. 1 от ЗСПД, което сочи, че заповедта е издадена в съответствие с материалния закон.

Не се констатира противоречие на оспорения акт с целта на закона. Изплащането на помощта по чл. 7, ал. 1 от ЗСПД е обвързано с редовното посещение на учебни занятия. Тази обвързаност цели насърчаване на отговорното родителство и гарантиране правото на децата на образование Разпоредбата на чл. 7, ал. 11, т. 2 от ЗСПД, предвиждаща прекратяване на помощта за децата, допуснали съответния брой отсъствия в рамките на един месец, представлява своеобразна санкция за това, че детето се е отклонило без основание от учебния процес и родителят не е предприел своевременно адекватни мерки да го предотврати. С издаването на процесната заповед е постигнат целения от разпоредбата санкционен резултат, поради което не е налице отменително основание по смисъла на чл. 146 т. 5 от АПК.

В заключение на гореизложеното съдът счита, че процесният акт е издаден от материално компетентен орган, при спазване на предвидените административнопроцесуални правила и в съответствие с материалния закон и неговата цел, а депозираната срещу него жалба е неоснователна и като такава следва да се отхвърли.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК, Административен съд гр. Силистра

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на на Б.К.А. с ЕГН – ********** *** срещу Заповед № ЗСПД/Д-СС-Т/ 524 / 06. 04. 2021 г. на директора на Дирекция „Социално подпомагане“ - Тутракан, с която е прекратено изплащането на месечна помощ по чл. 7, ал. 1 от Закона за семейните помощи за деца относно детето Б.С.Т. за периода от 01. 02. 2021 г. до 31. 03. 2021 г.

 

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от връчването му на страните.

 

                                                                                Съдия: