Определение по дело №874/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1006
Дата: 30 юни 2020 г.
Съдия: Радостина Ангелова Стефанова
Дело: 20205300500874
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 2 юни 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

    №1006

 

 гр. Пловдив, 30.06.2020 г.

 

ОКРЪЖЕН СЪД ПЛОВДИВ, ГО, V състав в закрито заседание на тридесети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ЧАКАЛОВ

           ЧЛЕНОВЕ: РАДОСТИНА СТЕФАНОВА

                                                          ЗОРНИЦА ТУХЧИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия Радостина Стефанова

частно въззивно гр. д. № 874 /2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 413, ал. 2 вр. чл. 274 и сл. ГПК

Образувано е по частна жалба вх. № 13756/02.06.2020 год., подадена от "ПРОФИ КРЕДИТ България" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. "България" № 49, бл. 53Е, вх. В, чрез процесуален представител Р.И., срещу Разпореждане, инкорпорирано в Заповед № 1861  от 13.03.2020 г., постановено по ч. гр. д. № 1634/2020 г. по описа на Районен съд- Пловдив, I бр. с., в частта с което е оставено без уважение искането на жалбоподателя за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК срещу длъжника К.В.К., ЕГН – **********, за сумата от 357,94 лв. -  неплатено възнаграждение по допълнителен пакет услуги.

В жалбата са изложени подробни съображения за неправилност на обжалвания съдебен акт, като е формулирано искане за отмяната му в атакуваната част и връщане на делото на РС – Пловдив с указания за издаване на заповед за изпълнение за претендираните вземания.

С оглед разпоредбата на чл. 413, ал. 2 ГПК препис от жалбата не е връчен на насрещната страна.

Настоящият съдебен състав на Пловдивски окръжен съд, след като обсъди доводите на жалбоподателя и взе предвид данните по делото, намира следното:

Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна и срещу обжалваем съдебен акт, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна. Съображенията в тази насока са следните:

Съгласно задължителните за съдилищата разяснения, дадени с Тълкувателно решение № 6 от 15.01.2019 г. по тълк. д. № 6/2017 г. на ОСГТК на ВКС, ограниченията относно обхвата на дейността на въззивния съд, предвидени в чл. 269, изр. второ ГПК, не се прилагат в производството по обжалване на определения. Според мотивите на цитираното тълкувателно решение съдът служебно проверява всички правно релевантни факти, сам преценява доказателствата, събрани от първата инстанция, тези представени с частната жалба и отговора, както и събраните от него, въз основа на което разрешава въпросите, включени в предмета на производството. По този начин съдът изпълнява своето задължение да осигури прилагането на процесуалния закон, която дейност не е обусловена от волята на страните, обективирана посредством оплакванията за незаконосъобразност.

Следователно и въззивната инстанция в производството по чл. 274 и сл. ГПК дължи освен проверка за валидност и допустимост на обжалвания съдебен акт, и такава досежно неговата правилност без да е обвързана от доводите за незаконосъобразност, посочени в частната жалба.

В настоящия случай РС – Пловдив е бил сезиран от „ПРОФИ КРЕДИТ България“ ЕООД със заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК срещу длъжника К.В.К., ЕГН – **********, за вземания, произтичащи от Договор за потребителски кредит № ********** от 04.08.2018г., както следва: 354,67 лева – главница; сумата от 43,73 лв.  – договорно възнаграждение за периода от 10.02.2019 – 10.07.2019г.; неплатено възнаграждение за закупен допълнителен пакет от услуги в размер на 357,94 лева; 30 лв. – такси за извънсъдебно събиране на вземането, начислени на 25.09.2018г.,47,28 лв. – лихва за забава за периода от 11.09.2018г. – 10.07.2019г., ведно със законна лихва върху главницата, считано от 03.02.2020 г. до окончателното ѝ изплащане, както и  разноски по делото за заплатена държавна такса и юрисконсултско възнаграждение.

За да откаже издаване на заповед за изпълнение по отношение на възнаграждението за допълнителен пакет услуги в размер на 357,94 лева, заповедният съд е приел, че в тази му част искането се основава на нищожни, неравноправни клаузи по смисъла на чл. 143, ал. 1, т. 5 и т. 19 от ЗЗП. Изложил е подробно и аргументирано становище за противоречие на договорните клаузи, установяващи дължимост на процесното вземане с императивните разпоредби на чл. 19, ал. 4 и ал. 5 ЗПК и чл. 10а, ал. 2 ЗПК.

Съгласно разпоредбата на чл. 411, ал. 2, т. 2 ГПК, заповедният съд е задължен да се произнесе по въпроса за противоречието на искането със закона или с добрите нрави. Или казано по друг начин – съдът още на фаза на заповедно производство следва да осъществи защита на по – слабата страна в договорните правоотношения – потребителя, като регламента на чл. 411, ал. 2, т.2 ГПК  предоставя възможност съдът да гарантира в пълна степен правата на потребителя като прехвърля тежестта на кредитора да докаже съществуването на вземането си в осъдително исково производство.

В тази връзка следва да бъде посочено, че към настоящия момент е в сила новата редакция на чл. 411, ал. 2, т. 3 ГПК. Нормата е императивна и задължава заповедния съд да следи за наличието на неравноправни клаузи, когато искането на заявителя произтича от потребителски договор или е налице обоснована вероятност за това. Разпоредбата на чл. 410, ал. 3 ГПК предвижда, че когато вземането произтича от договор, сключен с потребител (какъвто е процесния случай), към заявлението се прилагат договорът, ако е в писмена форма, заедно с всички негови приложения и изменения, както и приложимите общи условия, ако има такива.

С оглед характера на посочените в договора "допълнителни услуги", за които е предвидено възнаграждение /приоритетно разглеждане и изплащане на кредита, възможност за отлагане, намаляване и смяна на дата на падеж на погасителни вноски и улеснена процедура за получаване на допълнителни парични средства/, се налага изводът, че същите се отнасят за действия по усвояване и управление на кредита, за които разпоредбата на чл. 10а, ал. 2 от ЗПК забранява събиране на такси и комисионни от кредитора. При това положение следва да се приеме, че целта на посочената договорна клауза е да послужи като допълнително възнаграждение за кредитора за предоставянето на сумата /т. нар. скрита възнаградителна лихва/, уговорена в противоречие с добрите нрави /принципите на справедливостта в гражданските и търговските отношения/ и с разпоредбата на чл. 19, ал. 4 от ЗПК. Ето защо по отношение на посоченото вземане заявлението за издаване на заповед за изпълнение правилно е било отхвърлено.

Гореизложеното обуславя правилност на атакувания съдебен акт, поради което същия следва да бъде потвърден, а  частната жалба да се остави без уважение.

Съгласно т. 8 от ТР № 4 от 18.06.2014г. по т.д. № 4/2013г., ВКС, ОСГТК определението на въззивния съд в заповедното производство не подлежи на обжалване.

По изложените съображения, съдът

 

 ОПРЕДЕЛИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане, инкорпорирано в Заповед № 1861  от 13.03.2020 г., постановено по ч. гр. д. № 1634/2020 г. по описа на Районен съд- Пловдив, I бр. с., в частта с което е оставено без уважение искането на на "ПРОФИ КРЕДИТ България" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. "България" № 49, бл. 53Е, вх. В, за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК срещу длъжника К.В.К., ЕГН – **********, за сумата от 357,94 лв. -  неплатено възнаграждение по допълнителен пакет услуги.

 

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           

 

 

 

                   ЧЛЕНОВЕ: