Решение по дело №52/2021 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 70
Дата: 20 април 2021 г.
Съдия: Йонита Цанкова Цанкова
Дело: 20217130700052
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

РЕШЕНИЕ

гр.Ловеч, 20.04.2021 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ЛОВЕЧ, първи касационен състав, в  публично заседание на шести април през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАБРИЕЛА ХРИСТОВА

         ЧЛЕНОВЕ:  ЙОНИТА ЦАНКОВА

                              ДИМИТРИНА ПАВЛОВА

                                                                

при секретаря  ТАТЯНА ТОТЕВА и в присъствието на прокурора ГЕОРГИ АРГИРОВ като разгледа докладваното от съдия ЦАНКОВА КАНД № 52 / 2021 год. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във връзка с гл. ХІІ от АПК.

С решение № 260003 от 05.02.2021 г., постановено по АНД № 257 / 2020 г., Троянският  районен съд, трети състав, е отменил наказателно постановление № 0708 от 21.07.2020 г. на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните - Ловеч, с което на С.П.А., ЕГН: **********,***, е наложено административно наказание - глоба в размер на 500 лв., на основание чл. 45, във вр. с чл. 49 от Закон за храните /отм./, за нарушение на чл. 23, ал. 1 от Закон за храните /отм./.

Недоволна от така постановеното решение е останала Областна дирекция по безопасност на храните - Ловеч, която чрез юрк. М.С., е подала касационна жалба с твърдения за нарушения на материалния закон. Сочи се, че неправилно РС е приел, че в АУАН и НП не е посочено място на административното нарушение, като се сочи, че същото може да бъде установено, видно от удостоверението за регистрация № 101/6346 от 21.03.2017 г. Отделно се излага несъгласие с мотивите на РС относно ТР № 3 от 22.12.2015 г. на ОСНК на ВКС по т.д. № 3/2015 г., като се излагат съображения, че в случая соченото ТР е неприложимо. В заключение се иска отмяна на решението на РС и вместо него постановяване на друго решение по същество на спора, с което да се потвърди процесното НП. В съдебно заседание касаторът се представлява от юрк. М.С., която поддържа касационната жалба.

          Ответникът по касационната жалба С.П.А., ЕГН: **********, не представя писмен отговор, като не се явява в съдебно заседание, редовно призован, и не ангажира становище.

Представителят на прокуратурата счита, че касационната жалба е неоснователна, като дава заключение, че споделя мотивите на РС за отмяна на наказателното постановление.

Касационният състав на съда като прецени събраните по делото доказателства и съобрази доводите на страните и наведените касационни основания, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок от надлежна страна, поради което е допустима и следва да бъде разгледана от касационната инстанция.

Жалбата е неоснователна.

С наказателно постановление № 0708 от 21.07.2020 г. на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните - Ловеч, на С.П.А., ЕГН: **********,***, е наложено административно наказание - глоба в размер на 500 лв., на основание чл. 45, във вр. с чл. 49 от Закон за храните /отм./, за нарушение на чл. 23, ал. 1 от Закон за храните /отм./.

Районният съд е изложил подробни мотиви за липса на допуснати процесуални нарушения във връзка с давностните срокове по чл. 34 от ЗАНН, които се споделят от касационната инстанция, която следва да препрати към тях на основание чл. 221, ал. 2 от АПК.

Касационната инстанция споделя и мотивите на РС за съставомерност на административното нарушение, като следва да препрати към тях на основание чл. 221, ал. 2 от АПК.

Районният съд е отменил наказателното постановление като е приел за нарушени императивните разпоредби относно реквизитите на чл. 42, т. 3 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, във връзка с непосочването на място на административното нарушение както в АУАН, така и в НП.  

Касационната инстанция споделя тези мотиви на РС относно допуснати процесуални нарушения при издаването на АУАН и НП на чл. 42, т. 3 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, във връзка с непосочването на място на административното нарушение както в АУАН, така и в НП, като следва да препрати към тях на основание чл. 221, ал. 2 от АПК.

Правилно РС е констатирал, че мястото на административното нарушение не е посочено нито в АУАН, нито в НП, като дори не е посочено населено място. В АУАН липсва посочване на населено място, улица и точен адрес, като е посочено единствено ж.к. „Черногор” № 1. В наказателното постановление също липсва посочване на населено място, улица и точен адрес, като в него е посочено само ж.к. „Черногор”.

Касационната инстанция споделя мотивите на РС, че непосочването на реквизита – място на административното нарушение - е съществено процесуално нарушение на реквизитите на чл. 42, т. 3 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, което е достатъчно основание за отмяна на наказателното постановление на процесуално основание.

Касационната инстанция не споделя доводите на касатора, че мястото на административното нарушение може да бъде изведено от съдържанието на удостоверението за регистрация № 101/6346 от 21.03.2017 г.

Актът за установяване на административно нарушение в административнонаказателното производство изпълнява ролята на обвинителен акт в наказателния процес, като със съставянето му се образува административнонаказателното производство – чл. 36 от ЗАНН.

Поради това липсата на съществен реквизит като място на административното нарушение - чл. 42, т. 3 от ЗАНН опорочава стартиралото административнонаказателно производство и е самостоятелно основание за отмяна на наказателното постановление. В допълнение в самото наказателно постановление не е посочено конкретно място на административното нарушение, с което е допуснато нарушение на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. Мястото на административното нарушение следва да бъде посочено както в АУАН, така и в НП съгласно чл. 42, т. 3 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, без значение е дали същото може да бъде установено от писмените и/или гласни доказателства по делото.

Касационната инстанция намира, че наказателното постановление правилно е било отменено поради непосочването на реквизита – място на административното нарушение – както в АУАН, така и в НП, поради съществено процесуално нарушение на реквизитите на чл. 42, т. 3 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН.

Поради това касационната жалба е неоснователна, а решението на РС законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

От страна на ответника по касация липсва искане за присъждане на разноски, като такива не са и направени, поради което касационната инстанция не следва да се произнася по въпроса за разноските.

С оглед правомощията на касационната инстанция  по чл. 218, ал. 2 от АПК и за пълнота следва да се отбележи, че  решението на РС е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон.

На основание гореизложеното и чл. 63, ал. 1 от ЗАНН и чл. 221 от АПК Ловешкият административен съд

 

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260003 от 05.02.2021 г., постановено по АНД № 257 / 2020 г. на Троянския  районен съд, трети състав.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: