Определение по дело №512/2020 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: 260040
Дата: 28 август 2020 г. (в сила от 28 август 2020 г.)
Съдия: Илина Венциславова Джукова
Дело: 20204120100512
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 май 2020 г.

Съдържание на акта

                               О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 1280

Гр.Горна Оряховица, 28.08.2020 г.

 

РАЙОНЕН СЪД – ГОРНА ОРЯХОВИЦА, Х състав, в закрито заседание на двадесет и осми август две хиляди и двадесета година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Илина Джукова

като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 512 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по предявени от М.К.С. срещу Кооперация "Обслужваща производствено-потребителна кооперация "Бъдеще-Долна Оряховица"" искове за отмяна на дисциплинарно наказание „Забележка“ и „Предупреждение за уволнение“, наложени съответно със Заповед № 12/21.04.2020 г. и Заповед № 14/28.04.2020 г. на Председателя на кооперацията.

В отговора на исковата молба ответникът заема становище за недопустимост на иска. Аргументира се със отмяна на заповедите в изпълнение на указания на Инспекция по труда – Велико Търново. Към исковата молба се представят Заповед № 17/04.06.2020 г. на Председателя на кооперацията, с която се отменя Заповед № 14/28.04.2020 г. за налагане на дисциплинарно наказание „Предупреждение за уволнение“ и Заповед № 16/04.06.2020 г. на Председателя на кооперацията, с която се отменя Заповед № 12/21.04.2020 г. за налагане на дисциплинарно наказание „Забележка.

Ищцата счита исковете за допустими, защото между страните съществува спор относно извършването на дисциплинарно нарушение. Обосновава интереса си с това, че би могла да бъде отново назначена при същия работодател и не желае той да остава с впечатление, че виновно не е изпълнявала трудовите си задължения. Допълва, че счита наказанието за несправедливо и налагането му й създава морална неудовлетвореност.

Съдът, като съобрази становищата на страните, намира, че търсената с предявените исковете защита, вече е осъществена извънсъдебно чрез отмяна от работодателя на заповедите за налагане на дисциплинарно наказание. Това лишава производството от предмет, защото наказанията са отменени, а за съда липсва правно основание повторно да стори това. Извънсъдебната отмяна лишава и ищцата от интерес от водене на производството, защото желаната от нея и целената с предявяване на исковете правна промяна е настъпила. Дори спорът между страните да е дали са извършени действията, квалифицирани от работодателя като дисциплинарно нарушение, то това е спор за осъществяване на факт, който по правило не подлежи на решаване от съда, а настоящата хипотеза не попада в нито едно от изключенията. Доводите, че работодателят би взел предвид дисциплинарните нарушения въпреки отмяната им, за несправедливост на наказанията и морална неудовлетвореност у ищцата, могат да аргументират житейски интерес от водене на производството, но не и правен такъв, изискващ настъпване на промяна в правната сфера на страните. Посоченото налага производството да бъде прекратено поради недопустимост на исковете.

Съгласно чл.78, ал.3 ГПК при прекратяване на производството ответникът има право да му бъдат присъдени сторените разноски. От негова страна е направено съответно искане, но не са представени доказателства да са сторени разноски, поради което съдът няма да му присъди такива.

Мотивиран така и на основание чл.130 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 512/2020 г. по описа на Районен съд – Горна Оряховица.

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд – Велико Търново в едноседмичен срок от връчване на препис на страните.

ПРЕПИС от определението да се връчи на страните.

 

                                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ :