Решение по дело №4329/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1631
Дата: 10 септември 2019 г. (в сила от 15 юни 2020 г.)
Съдия: Боян Димитров Кюртов
Дело: 20195330204329
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 16 юли 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

N 1 6 3 1                             10.09.2019 година              Гр. ПЛОВДИВ

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                        XІV наказателен състав

На десети септември                      две хиляди и деветнадесета година

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЯН КЮРТОВ

                       

Секретар: Петя Сарпанова  

Прокурор: Елена Богданова

като  разгледа докладваното от СЪДИЯТА

НОХД 4329 по описа на 2019 година

 

Р  Е  Ш  И

 

ПРИЗНАВА обвиняемият С.И.А., роден на *** ***, б., б. г., без образование, неграмотен, безработен, неженен, неосъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 11.12.2018 год. в гр. Пловдив съзнателно е ползвал пред К. Д. П. – служител при сектор "Пътна полиция" при ОДМВР гр. Пловдив, от неистински официален документ – свидетелство за управление на моторно превозно средство /СУМПС/ № **** , издадено от Р. П. на името на S. I. A., като посоченият документ не бил издаден от компетентни за това органи в Р. П., като от него за самото съставяне не може да се търси наказателна отговорност, поради което и на основание чл.316, вр. чл.308, ал.1 от НК, вр. с чл. 78А, ал.1 от НК го освобождава от наказателна отговорност като му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева.

ВЕЩЕСТВЕНОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО – свидетелство за управление на моторно превозно средство /СУМПС/ № **** , издадено от Р. П.на името на S. I. A. – в кориците на делото, да остане по същото до унищожаването му.

 

На основание чл. 189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА обвиняемия С.И.А. да заплати по сметка на ОД на МВР - Пловдив сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща разноски по делото.

          РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест пред ПОС в 15 дневен срок от днес, по реда на глава ХХІ от НПК.

                                               

РАЙОНЕН СЪДИЯ: (п)

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

П. С.

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

по НОХД № 4329/2019 год., ПРС- ХІV н.с.

     Районна прокуратура - Пловдив е повдигнала обвинение против подсъдимият С.И.А. , за това че на 11.12.2018 год. в гр. Пловдив съзнателно е ползвал пред К. Д. П.– служител при сектор "Пътна полиция" при ОДМВР гр. Пловдив, от неистински официален документ – свидетелство за управление на моторно превозно средство /СУМПС/ № **** , издадено от Р. П.на името на ***, като посоченият документ не бил издаден от компетентни за това органи в Р. П., като от него за самото съставяне не може да се търси наказателна отговорност

Производството е по реда на гл.28 от НПК.

Прокурорът поддържа повдигнатото обвинение изцяло. Предлага на да се наложи наказание при условията на чл.78а от НК ориентирано към максимума.

        Обв.А. признава вината си. Лично и чрез своя защитник пледира за минимално наказание с приложение института на чл.78а от НК.       

     Съдът след преценка на събраните по делото доказателства, преценени по отделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

     Обвиняемият С.И.А. е роден на *** ***, живущ ***. Той се определя като б., б. г. е, без образование, неграмотен, безработен, неженен, неосъждан, с ЕГН **********.

     Същият не бил правоспособен водач, а и поради факта , че не притежавал нужната образователна степен не можел и да се снабди със СУМПС. Въпреки това управлявал редовно МПС видно от справката за водач / нарушител /л.15-17 д.пр./, където са отразени редица нарушения на ЗДвП от негова страна, но за да избегне по-големи проблеми с органите на реда, решил да се сдобие с неистинско СУМПС. Така се снабдил с имитиращо п. свидетелство с № **** . Освен това през 2018г. обвиняемият се сдобил с лек автомобил Мерцедес Ц250, който обаче поради данъчни облекчения регистрирал на името на свой близък. На 11.12.2018г. обв.А. управлявал посочения автомобил с рег.№ ***в гр.Пловдив. По същото време свид.К.П. и свид.Й.П.– служители към ПП Пловдив, забелязали същото МПС на ул.“Съединение“ срещу №43 паркирано неправилно. Решили да извършат проверка и пред първия обв.А. представил неистинското СУМПС. След извършена справка обаче с дежурната част се установило, че в масивите на Пътна полиция обвиняемия не фигурира като правоспособен водач. Ето защо последния бил отведен в служебните помещения, а документа бил предаден с протокол за последващо изследване.

Горната фактическа обстановка, Съдът приема за безспорно и категорично установена от самопризнанието на подсъдимия направено в съдебно заседание, с което потвърждава описаните факти в обвинителния акт, от наличните обяснения в хода на дъсебното производство, от показанията на разпитаните като свидетели в досъдебната фаза на процеса Б.В.К., М.Б.К., К. Д. П. и Й.Р.П., както от събраните по делото писмени доказателства и протоколи за процесуално-следствени действия.

Съдът кредитира обясненията на подсъдимия /макар и лаконични/ и показанията на свидетелите като логични, непротиворечиви, взаимно допълващи се и съответстващи по между си и на останалия събран по делото доказателствен материал.

В досъдебна фаза на процеса е била изготвена комплексна експертиза касаеща инкриминирания документ /л.34-37/ от чието заключение е видно, че същия е неистински документ, а съдържащия се в него подпис на който е даден вид, че е положен от обвиняемия, всъщност не е изпълнен от последния.

Съдът кредитира това заключение като изготвено с нужните специални знания, в съответствие с другите доказателства по делото и неоспорено от страните.

При така установената безспорна фактическа обстановка, Съдът приема от правна страна, че с деянието си обв.С.А. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.316, вр с чл.308, ал.1 НК , за това че на 11.12.2018 год. в гр. Пловдив съзнателно е ползвал пред К. Д. П.– служител при сектор "Пътна полиция" при ОДМВР гр. Пловдив, от неистински официален документ – свидетелство за управление на моторно превозно средство /СУМПС/ № **** , издадено от Р. П. на името на ***, като посоченият документ не бил издаден от компетентни за това органи в Р. П., като от него за самото съставяне не може да се търси наказателна отговорност. От обективна страна очевидно с представянето на документа пред полицейския служител, за който обвиняемия е знаел, че е неистински, тъй като никога не е полагал изпит за правоспособност, е осъществен състава на престъплението. От субективна страна той е действал умишлено като е съзнавал обществено опасните последици на деянието си и е искал същите. Същият в крайна сметка именно с тази цел се е снабдил с документа, за да се представя пред контролните органи при управление на МПС.

С оглед на посочената и приета по-горе правна квалификация за извършеното от обв.А. Съдът намира, че в случая следва да намери приложение разпоредбата на чл.78а, ал.1 от НК като бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Наказанието по ал.1 на чл.308 НК е под три години лишаване от свобода, той формално не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност, а липсват и съставомени имуществени щети. Не са налице и отрицателните предпоставки на ал.7 на чл.78а НК. Следва да се посочи, че видно от справката съдимост /л.40 д.пр./ с влязъл в сила съдебен акт на 04.06.2009г. на ПРС по НОХД № 2834/09г. на обв.А. е било наложено наказание по съвкупност пет месеца лишаване от свобода, което било отложено по реда на чл.66, ал.1 НК с тригодишен изпитателен срок. Същият е изтекъл на 04.06.2012г. и така е настъпила реабилитация по това осъждане по чл.86, т.1 НК. Преди това по АНД № 1082/2005г. обвиняемия е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а НК. Съдебният акт е влязъл в сила на 16.09.2005г. като е била наложена глоба от 500 лева. По това осъждане обаче са изтекли всякакви срокове за изпълнение на наказанието и към момента на настоящото деяние -11.12.2018г., също е настъпила реабилитация. И тъй като съгласно практиката на ВКС не може лицата освобождавани от наказателна отговорност да бъдат поставени в по-тежко положение от осъдените на наказание по системата на НК, то следва да се счита, че А. е лице, спрямо което не е била прилагана процедурата по гл.28 НПК.

Като прецени превеса на смекчаващите вината обстоятелства – признание на вината, добра характеристика, същия полага грижи за семейство с две деца макар без брак, съда намира, че административно наказание наказание глоба в размер на 1500 лева се явява най-справедливо и съответно на дееца. Така се отчита и факта, че същия няма постоянни трудови доходи, доколкото не се установи да работи по трудово правоотношение. От друга страна отегчаващо обстоятелство е факта, че ползвания документ е такъв за самоличност. формално това сочи на състав на престъпление по ал.2 на чл.308 НК, но в това производство няма как това несъответствие да бъде отстранено, без да се наруши правото на защита на обвиняемия. С оглед на това и наказанието не следва да бъде на минимума.

ВЕЩЕСТВЕНОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО – свидетелство за управление на моторно превозно средство /СУМПС/ № **** , издадено от Р. П.на името на *** – в кориците на делото, следва да остане по същото до унищожаването му.

         На основание чл.189, ал.3 от НПК следва обв.С.И.А. да заплати сумата от 80 /осемедест/ лева по сметка на ОД МВР Пловдив, представляващи разноски по делото за извършена експертиза.

     По изложените съображения, Съдът постанови присъдата си.

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.И.