Решение по дело №5703/2012 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1662
Дата: 10 април 2013 г. (в сила от 8 май 2013 г.)
Съдия: Виолета Тодорова Кожухарова
Дело: 20123110105703
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 май 2012 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№1662/10.4.2013г.

 гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, тридесет и пети състав, в открито съдебно заседание, проведено на шести март две хиляди и тринадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВИОЛЕТА КОЖУХАРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Кожухарова гр. дело № 5703 по описа на Варненски районен съд за 2012 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано въз основа на искова молба с вх. № 10743/02.05.2012 г. от И.А.А., ЕГН **********, с постоянен адрес:***, чрез пълномощник против К.Д.Х., ЕГН **********, с постоянен адрес:***, с правно основание чл. 127 от КТ, с искане до съда да постанови решение, с което да предостави упражняването на родителските права относно детето * Х., ЕГН ********** на майката, да постанови местоживеене на детето при майката, на адрес: гр. Варна, ул. *; да определи на бащата режим на лични отношения - всяка трета събота от месеца от 10:00 ч. до 16:00 ч., предвид ниската възраст на детето; да осъди ответникът да заплаща в полза на детето * Х., чрез неговата майка и законен представител, издръжка в размер на 80 лева месечно, считано от датата на завеждане на исковата молба до настъпване на законово основание за нейното изменяване или прекратяване, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, с падеж 5-то число на месеца, за който се дължи издръжката. Отправя се искане с правно основание чл. 149, ал. 1 от СК ответникът да заплати издръжка за минало време за една година назад, считано от датата на завеждане на исковата молба. Претендират се съдебно – деловодни разноски.

Ответникът - К.Д.Х., депозира писмен отговор, в срока по чл. 131 ГПК, в който излага съображение за допустимостта, но частичната неоснователност на предявения иск. Отправя искане до съда да определи режим на лични контакти със сина му да може да го взима всяка първа и трета събота от месеца от 08:00 ч. до 18:00 ч. в неделя, с преспиване; един месец през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск и всеки втори ден от Коледните, Новогодишните и Великденските празници. Отправя искане при определяне размера на месечната издръжка да бъде отчетено обстоятелството, че няма постоянни доходи, тъй като не работи, а разчита на помощта на своите родители. Отделно от това излага, че очаква да му се роди второ дете, за което трябва да се грижи и да издържа. Оспорва обстоятелството, че дължи издръжка за минало време, тъй като периодично заплаща на ищцата средства.

Контролиращата страна - ДСП - Варна, в съдебно заседание изразява становище, с което заявява, че с оглед процесуалното поведение на ответника, искът следва да бъде уважен така, както е предявен.

            Съдът, след преценка на представените по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

Видно от Удостоверение № * год. родители на детето * Х., ЕГН: ********** са И.А.А. и К.Д.Х..

В хода на производството са ангажирани гласни доказателства, чрез разпита на свидетелите * и *, които се кредитират от съда при условията на чл. 172 ГПК – с оглед възможната им заинтересованост от изхода на спора.

От показанията на свид. * се установява, че детето живее заедно с неговата майка, в дома и от самото раждане. Бащата рядко се е срещал със сина си, почти не е предоставял средства за неговата издръжка.

От показанията на свид. * се установява, че ответникът е предоставял парични средства на ищцата,правил опити да се грижи за детето.

            Така установената фактическа обстановка, налага следните правни изводи:

            Предявен е иск с правно основание чл. 127 СК.

            Решаващо значение при определяне местоживеенето на детето имат неговите интереси. Към настоящия момент детето живее при майката, която полага преки и непосредствени грижи за него.

Ищцата притежава нужните качества за правилното възпитание на детето, както и обезпечаване на грижите, необходими за изграждане на навиците му. В интерес на детето, предвид възрастта му, е да остане в същите условия, при които е живяло през последната една година до настоящия момент, като преките и непосредствени грижи по отглеждането му се полагат от неговата майка.

По тези съображения, съдът намира, че е в интерес на роденото от съвместно съжителство дете да живее при майка си - И.А. и на нея да бъдат предоставени родителските права. На ответника следва да бъде определен подходящ режим на лични отношения, съобразен с обстоятелството, че същият не е полагал преки и непосредствени грижи за детето, не го е виждал често, в предвид възрастта и пола на детето, а именно: да го вижда и взема при себе си всяка първа и трета събота от месеца от 10,00 часа до 18,00 часа. Този режим на лични отношения между детето и бащата следва да се прилага до навършване на седемгодишна възраст на детето, като след това бащата може да вижда и взима при себе си всяка първа и трета събота и неделя  от месеца от 10,00 часа в събота до 18,00 часа в неделя, с приспиване в дома на бащата. По този начин детето ще има възможност да изгради и запази в максимална степен връзка и с баща си и сестра си, като двамата родители ще могат да полагат непосредствени грижи за него.

Съгласно чл. 143, ал. 1 и 2 СК, родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Размерът на дължимата издръжка следва да бъде определен съобразно нуждите на детето и възможностите на родителите. Основните фактори, които обуславят нуждите на издържания, са неговата възраст, социални и културни потребности, здравословно състояние, разходи за облекло, храна, обучение.

            В конкретната хипотеза, детето е на пет години, а между страните липсва спор относно обстоятелството, че упражняването на родителските права следва да бъде предоставено на майката. В същото време, не са представени доказателства, от които да е видно какви са доходите, които получават и двамата родители.

            Ето защо, след съпоставка на възрастта и нуждите на детето, нормативно регламентирания минимален размер на издръжката, както и с оглед обстоятелството, че майката полага лични грижи за отглеждане и възпитание на детето, както и с оглед отправеното искане, се налага извода, че размера на издръжката, който ответникът следва да заплаща е 80.00 лв. При формиране на този извод се отчете обстоятелството, че ответникът е в трудоспособна възраст, няма данни за пречки от здравословно естество за реализиране на доходи, които да обусловят пречка от определяне на по – нисък размер на месечна издръжка. На основание чл. 149 СК, така определения размер на издръжката се дължи, една година назад считано от датата на влизане на депозиране на исковата молба, с падеж всяко пето число на месеца, за който се дължи, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска, до настъпване на законно основание за нейното изменение или прекратяване.

С оглед изхода на спора и отправеното искане, ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищцата сумата от 80.00 лева, представляваща извършени по делото разноски – държавна такса, адвокатско възнаграждение и такса за съдебно удостоверение, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК.

            С оглед изхода на спора, ответникът следва да бъде осъден да заплати държавна такса в размер на 144 лева, на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ПОСТАНОВЯВА детето * Х., ЕГН ********** да живее при своята майка И.А.А., ЕГН **********, на следния адрес:***.

            ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето * Х., ЕГН ********** на майката И.А.А., ЕГН **********, с постоянен адрес:***.

            ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на бащата К.Д.Х., ЕГН **********, с постоянен адрес:*** с детето * Х., ЕГН **********, както следва: до навършване на седемгодишна възраст на детето, бащата може да вижда и взема при себе си детето всяка първа и трета събота на месеца от 10. 00 часа до 18. 00 часа, като след това бащата може да вижда и взима при себе си всяка първа и трета събота и неделя  от месеца от 10.00 часа в събота до 18.00 часа в неделя, с приспиване в дома на бащата.

            ОСЪЖДА К.Д.Х., ЕГН **********, с постоянен адрес:*** да заплаща в полза на детето * Х., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител - И.А.А., ЕГН **********, с постоянен адрес:*** месечна издръжка в размер на 80 /осемдесет/ лева, считано от една година назад от датата на депозиране на исковата молба – 02.05.2012 год., с падеж всяко пето число на месеца, за който се дължи, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска, до настъпване на законно основание за нейното изменение или прекратяване, на основание чл. 143 и чл. 149 СК.

ОСЪЖДА К.Д.Х., ЕГН **********, с постоянен адрес:*** да заплати на И.А.А., ЕГН **********, с постоянен адрес:*** от сумата от 80.00 /осемдесет/ лева, представляваща извършени по делото разноски – държавна такса, адвокатско възнаграждение и такса за съдебно удостоверение, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

            ОСЪЖДА К.Д.Х., ЕГН **********, с постоянен адрес:*** да заплати по сметка на ВРС държавна такса в размер на 144.00 лева /сто четиридесет и четири лева/, както и 5 /пет/ лв. за служебно издаване на изпълнителен лист, на основание чл. 78, ал. 6 ГПК.

 

            ПОСТАНОВЯВА ПРЕДВАРИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ на решението, в частта, относно присъдената издръжка, на основание чл. 242, ал. 1 ГПК.

 

            Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: