Решение по дело №104/2022 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 май 2022 г.
Съдия: Галин Николов Косев
Дело: 20227090700104
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 април 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е № 117

гр. Габрово, 27.05.2022 година

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО............... в открито съдебно заседание на осемнадесети май........ през две хиляди двадесет и втора година  в състав :    

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГАЛИН КОСЕВ

             ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

                        ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА

при секретаря  …..РАДОСЛАВА КЪНЕВА.... и в присъствието на прокурора …....….ЛЮДМИЛА РАЧЕВА ….............. като разгледа докладваното от съдия КОСЕВ КНАХД№104 по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от АПК.

            Делото е образувано по жалба на Дирекция „Инспекция по труда“гр. Габрово против Решение №13 от 14.02.2022година на Районен съд Габрово, постановено по НАХД №605 по описа за 2021 година. С посоченото Решение РС Габрово е отменил Наказателно постановление №07-001374/22.06.2021г. година на Директор на Дирекция “Инспекция по труда” Габрово.

В жалбата се твърди, че постановеното Решение на ГРС е неправилно, незаконосъобразно и необосновано, постановено в нарушение на разпоредбите на материалния закон- касационни основания по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН.

Според жалбоподателя че изводите на съда не отговаряли на фактите и обстоятелствата в конкретния случай при което не били приложени относимите материално правни разпоредби на КТ. Неправилно съдът бил приел само въз основа на показанията на св. Ангелова, че липсвало съдействие от страна на работничката за да бъде оформено документално прекратяването на трудовото й правоотношение с работодателя. Въпросният свидетел не бил наясно с визникналата ситуация и отношения между работника и работодателя, тъй като впоследствие бил поел счетоводното обслужване на фирмата работодател. Липсвали данни по делото за това, че работодателят е предприел действия след прекратяване на трудовото правоотношение с работничката. Покана била изпратена към нея едва на 21.05.2021г., а получена на 26.05.2021г. В АУАН и НП било описано точно и пълно извършеното нарушение, като били посочени и доказателствата, които го потвърждават. Не са налице основания за приложение на нормата на чл. 415в КТ или чл. 28 от ЗАНН.

Прави се искане за отмяна на обжалваното съдебно Решение, като бъде потвърдено и НП.

В съдебно заседание касационният жалбоподател Дирекция Инспекция по труда Габрово, редовно призован се представлява от надлежно упълномощен пр. представител- юрисконсулт. Претендира присъждане на разноски, като възразява за размера на насрещно претендираните разноски от пр. представител на санкционираното дружество.

            Ответната страна „******“ЕООД, редовно призовани, се представлява в открито съдебно заседание от надлежно упълномощен процесуален представител- адвокат, който оспорва подадената жалба. Счита същата за неоснователна, поради което Решението на ГРС следва да бъде оставено в сила.

            Представителят на Окръжна прокуратура Габрово дава заключение за неоснователност на жалбата и правилност на Решението на районния съд, поради което последното следва да бъде оставено в сила.

            Пред настоящата съдебна инстанция не са представени и приети нови доказателства.

            Касационната жалба е допустима като подадена в срок от процесуално легитимирано лице.

            Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за

неоснователна по следните съображения: 

            Приетата от съда фактическа обстановка, подробно изложена в мотивите на Решението, съответства на събраните по делото доказателства и се споделя изцяло от настоящия състав на съда.

            От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява, че при извършена на 18.05.2021г. по работни места, и на 20.05.2021г. и 01.06.2021г. – по документи, служителите на Д Инспекция по труда установили, че „******“ЕООД с. Новаковци в качеството си на работодател по смисъла на §1, т. 1 от ДР на КТ не е предприел необходимите действия да поиска в 5дневен срок трудовата книжка, от прекратяване на трудовото правоотношение /прекратено със Заповед №3/04.05.2021г./, за да впише настъпилите изменения в трудовото правоотношение с Диана Асенова Ангелова, свързани с прекратяване на трудовото й правоотношение.

            За така установеното нарушение по чл. 2, ал. 4 от Наредба за трудовата книжка и трудовия стаж във вр. с чл. 349, ал. 1, т. 8, т. 9 и т. 10 от КТ и чл. 349, ал. 2 от КТ бил съставен против „******” ЕООД АУАН № 07-001374/03.06.2021 година, станал основа за издаване и на атакуваното Наказателно постановление. Препис от него е връчен на представител на дружеството на 01.07.2021 г..

            АС Габрово споделя извода на първоинстанционния съд, че в случая не е установено по несъмнен начин вмененото за извършено административно нарушение.

Според нормата на чл. 2, ал. 4 от Наредбата за трудовата книжка и трудов стаж работодателят е длъжен да поиска трудовата книжка. Не е указан реда в Наредбата как, по какъв начин ще бъде поискана тя- устно, писмено или по друг подходящ начин. В тази насока правилно са преценени показанията на разпитаната по делото свидетелка Ангелова за това, че работодателят е срещнал трудности с оформяне прекратявонето на трудовото правоотношение поради липса на съдействие от страна на работника Д.А.. Същата свидетелка излага и за неявяването на работника за подписване на заповедта и съответно непредставяне на трудовата книжка за надлежно вписване на настъпилите обстоятелства. Липсата на съдействие от страна на работника се потвърждава и от показанията на самата Д.А., която изрично заявява, че не се е явила след устното уведомяване от управителя на дружеството, че ще й бъде прекратено трудовото правоотношение. Подала е молба за напускане и не се е явила за оформяне документално прекратяването на трудовото правоотношение, а подала жалби за нарушаване на трудовото законодателство във връзка с трудовата й книжка и платената отпуска. Дори и след получаване на писмената покана отправена от работодателя за представяне на трудовата й книжка, свидетелката Д.А. отново съзнателно не се е явила.

От събраните по делото пред РС Габрово доказателства става ясно, че по повод прекратяването на трудовото правоотношение са възникнали обтегнати отношения межу работника и работодателя, като Д.А. не се е явила за подписване и получаване на книжата свързани с прекратяването на трудовото правотношение, нито е представила съхраняваната от нея трудовата книжка за надлежно вписване на настъпилите промени.

Правилно, въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства РС Габрово е преценил, че нарушението не е доказано по безспорен и несъмнен начин, като доказателствената сила на АУАН е разколебана.

Налице прекратяване на трудово правоотношение, като при прекратяване на трудовото правоотношение съгласно чл. 6, ал. 2 от Наредбата работникът или служителят е длъжен да представи трудовата книжка на работодателя, който да отрази необходимите данни и да я върне незабавно срещу подпис на работника или служителя. Тази разпоредба е специална по отношение на чл. 2, ал. 4 от Наредбата. За да изпълни задължението си за надлежно вписване, работодателят се нуждае от съдействието на работника, който следва да я представи. По делото се установява и доказва липсата на каквото и да било съдействие от работника във връзка с изпълнение на задълженията на работодателя по оформяне прекратяването на трудовото правоотношение и съответно отразяването на това обстоятелство в трудовата книжка. От изложеното правилно е преценено от първоинстанционния съд, че следва извод че нарушението не е доказано. Липсата на доказателства доказващи по безспорен и несъмнен начин извършването на нарушение правилно са преценени като извод за незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление, поради което същото правилно е отменено.

По така изложените причини касационната инстанция намира, че оспорения пред нея съдебен акт се явява законосъобразен, поради което следва да бъде потвърден. Не са налице е твърдяните в касационната жалба допуснати процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон, тъй като при проведеното административно наказателно производство и последващото оспорване по съдебен ред на постановеното НП не се установява и доказва извършено нарушение.

Водим от горното, съдът 

 

Р  Е  Ш  И  :

           

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №13/14.02.2022г. по НАХД№605 по описа на Районен съд Габрово за 2021г., като правилно и законосъобразно.

            РЕШЕНИЕТО е ОКОНЧАТЕЛНО  и НЕ ПОДЛЕЖИ на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                      ЧЛЕНОВЕ :