Определение по дело №4179/2011 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5379
Дата: 11 април 2011 г.
Съдия: Анелия Здравкова Маркова
Дело: 20111100504179
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 4 април 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

                                          О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                        Гр.София, 11.04.2011 г.

 

          Софийски градски съд, Административно отделение, ІІІ-Б състав,

В закрито заседание на единадесети април

През две хиляди и единадесета година в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТЕМЕНУЖКА СИМЕОНОВА

                                                ЧЛЕНОВЕ:         АНЕЛИЯ МАРКОВА

                                                                             ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

Като изслуша докладваното от съдия Маркова ч.гр..д.№ 4179 по описа за 2011 година и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.418, ал.4 ГПК.

          Образувано е по частна жалба на „Х.” АД  срещу разпореждане от закрито съдебно заседание състояло се на 07306.2011 г., постановено от СРС,  І ГО, 45 с-в по гр.д.№ 4255 по описа за 2011 г. , с което е отхвърлено заявлението за издаване на заповед за незабавно изпълнение, подадено от жалбоподателя /заявител в производството пред СРС/ срещу И.Т. В., М.И.В., И.В.В., Г.П.Г.-В., „А.Т.” ООД и „Р.” ООД, за солидарното им осъждане за сумата  1 848 евро, представляваща договорна лихва за периода от 28.02.2010 г. до 31.01.2011 г.; сумата 1 600 евро, представляваща наказателна лихва за периода 31.03.2010 г. до 31.01.2011 г., както и законната лихва от датата на подаване на заявлението до окончателното изплащане на вземането, както и за присъждане на направените по делото разноски.

          В частната жалба се излагат доводи, че разпореждането е неправилно, незаконосъобразно и противоречащо на материалния закон, тъй като от процесния нот.акт можело да се установи какъв е размерът на лихвата- съгласно договореното дължимата лихва се изчислявала ежемесечно върху главницата, а главницата била изрично посочено и била в размер на 16 000 евро. От длъжниците били подписани изрични декларации, в които самите длъжници признавали ликвидността и изискуемостта на задължението им към заявителя, както и факта на неплащане на сумите по заема в продължение на няколко последователни месеца, считано от м.02.2010 г. Това съгласно договореното в нот.акт било основание за предсрочна изискуемост на заема, в т.ч. на главницата и дължимите лихви и наказателни лихви /за забава/. Договорената лихва винаги била и традиционно обозначавана в проценти върху заеманата сума /главницата/. В конкретния случай лихвата се определя в размер на 1,05 % върху главницата на заема, платима ежемесечно на последния работен ден на всеки календарен месец. Затова счита, че лихвата е конкретизирана и индивидуализирана. Умножаването на три фиксирани величини/главница, лихва, срок/ не представлявало случай на определяемост по смисъла на закона и нормалната практика и традиции на гражданския оборот. Необосновано СРС приемал, че е приложим друг ред в случая. Счита, че без издаването на изпълнителен лист не може да реализира правата си по договора за заем. Затова счита, че представения нот.акт е редовен от външна страна и годен по смисъла на закона документ за издаване на заповед за незабавно изпълнение за дължимата договорна лихва.Вземането било определено по размер и падеж, както и  конкретизирано по основание и длъжници. Налице били предпоставките на чл.418, ал.2 ГПК.

          Иска се от настоящата инстанция да отмени разпореждането на СРС,  І ГО, 45-ти с-в. Разноски се претендират, вкл. и тези пред настоящата инстанция.

          Първоинстанционният съд е бил сезиран със заявление за издаване на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист по чл.417, т.3 ГПК срещу И.Т. В., М.И.В., И.В.В., Г.П.Г.-В., „А.Т.” ООД и „Р.” ООД, за солидарното им осъждане за сумата  1 848 евро, представляваща договорна лихва за периода от 28.02.2010 г. до 31.01.2011 г.; сумата 1 600 евро, представляваща наказателна лихва за периода 31.03.2010 г. до 31.01.2011 г., както и законната лихва от датата на подаване на заявлението до окончателното изплащане на вземането, както и за присъждане на направените по делото разноски- държавна такса в размер на 134,87 лв. В т.12 от заявлението „обстоятелства, от които произтича вземането” е посочено, че се касае до неизпълнено парично задължение по:

1-     нот.акт за договорна ипотека № 4, том ІІІ, рег. №3, дело 242/2009 г.;

2-     декларация от длъжниците за признаване на изискуемостта на задълженията им;

3-     нотариална покана.

          Посочено е още, че се касае до договор за заем, предоставен от заявителя на длъжниците, който заем бил в размер на 16 000 евро и бил обективиран в нот.акт. В нарушение на така сключения договор, длъжниците не били издължили нито една дължима ежемесечна сума по главницата и лихвата.Това не било сторено независимо от отправените към длъжниците покани.

          С обжалваното по настоящето дело разпореждане, постановено от закрито съдебно заседание състояло се на 07.03.2011 г., СРС,  І ГО, 45 с-в по гр.д.№ 4255 по описа за 2011 г., е отхвърлено заявлението за издаване на заповед за незабавно изпълнение, подадено от жалбоподателя /заявител в производството пред СРС/ срещу И.Т. В., М.И.В., И.В.В., Г.П.Г.-В., „А.Т.” ООД и „Р.” ООД, за солидарното им осъждане за сумата  1 848 евро, представляваща договорна лихва за периода от 28.02.2010 г. до 31.01.2011 г.; сумата 1 600 евро, представляваща наказателна лихва за периода 31.03.2010 г. до 31.01.2011 г., както и законната лихва от датата на подаване на заявлението до окончателното изплащане на вземането, както и за присъждане на направените по делото разноски. В мотивите си за това съдът е приел, че от приложения по делото нот.акт въз основа на който се иска издаване на заповед за незабавно изпълнение не е видно какъв е размера на ежемесечното плащане за главница и лихви, за да се извърши преценка за периода от 28.02.2010 г. до 31.01.2011 г. по отношение на каква част от задължението длъжниците са в забава, както и да може да определи размера на претендираната лихва. Прието е още, че учредената в полза на заявителя ипотека има за цел да обезпечи вземането на заемодателя не само за главницата, но и за лихвите и разноските, т.е. бил предвиден друг ред за събиране на вземането, а именно чрез прибягване към принудително изпълнение.В този смисъл били и отправените до длъжниците покани.

          С оглед съдържащата се по делото на СРС призовка, за обжалваното разпореждане заявителя е уведомен на 18.03.2011 г.

          Частната жалба, с която сме сезирани е подадена на 25.03.2011 г.

          Ето защо настоящата инстанция приема, че  частната жалба е подадена в срока чл.418, ал.4 ГПК във връзка с чл.275, ал.1 ГПК във връзка с чл.279 ГПК, от надлежна страна и срещу подлежащ на инстанционен контрол съдебен акт.

          Частната жалба е допустима.

          Разгледана по същество частната жалба е неоснователна по изложените по-долу съображения:

          Разпоредбата на чл. 417, т.3 ГПК предоставя възможност на заявителя да поиска издаване на заповед за изпълнение, когато вземането се основава на нот.акт, спогодба или друг договор, с нот.заверка на подписите относно съдържащите се в тях задължения за заплащане на парични суми или други заместими вещи, както и задължения за предаване на определени вещи.

          Когато със заявлението е представен документ по чл. 417 ГПК, на който се основава вземането, кредиторът може да поиска от съда да постанови незабавно изпълнение и да издаде изпълнителен лист- Чл. 418. (1) ГПК.

В производството по издаване на изпълнителен лист съдът проверява външната редовност на документа - изпълнително основание и дали същият от гледна точка на съдържанието си удостоверява подлежащо на изпълнение вземане срещу лицето, против което се иска издаването на изпълнителния лист.

          В разглеждания случай посочените предпоставки по чл. 417, т.3 ГПК не са налице – в представения нот.акт вземането за лихва не е индивидуализирано: не е посочен конкретния размер на ежемесечните вноски по изплащането на главницата, размерът на лихвата е определяем /в проценти, както отбелязва и самият заявител/. 

          Следователно, е налице нередовен документ, тъй като не е ясно „задължението, което длъжникът следва да изпълни”. Съдът трябва да преценя обстоятелства стоящи извън документа въз основа на който се иска издаване на заповед за изпълнение и изпълнителен лист- изпаднал ли е длъжника в забава, кога, както и да извършва съответните изчисления. Това е недопустимо в производството по чл.417 ГПК, арг. в подкрепа на тази теза е и приетото в т.4 от ТР № 1/2004 г.на ОСТК на ВКС на РБ.

          Действително, претендираните суми са конкретизирани в представените със заявлението декларации на длъжниците и отправените до тях покани, но нито един от тези документи не е сред основанията на чл.417 ГПК за издаване на заповед за изпълнение и изпълнителен лист.

          Доводите наведени в жалбата биха били основателни, ако се касаеше до заявлението подадено въз основа на документ по чл.417, т.2 ГПК, не и за такова по т.3 от същата разпоредба.

          На основание гореизложеното настоящата инстанция намира, че СРС, І ГО, 45 с-в правилно е отхвърлено заявлението за издаване на заповед за незабавно изпълнение, подадено от жалбоподателя /заявител в производството пред СРС/ срещу И.Т. В., М.И.В., И.В.В., Г.П.Г.-В., „А.Т.” ООД и „Р.” ООД, за солидарното им осъждане за сумата  1 848 евро, представляваща договорна лихва за периода от 28.02.2010 г. до 31.01.2011 г.; сумата 1 600 евро, представляваща наказателна лихва за периода 31.03.2010 г. до 31.01.2011 г., както и законната лихва от датата на подаване на заявлението до окончателното изплащане на вземането, както и за присъждане на направените по делото разноски.

          Затова и частната жалба ще следва да бъде оставена без уважение.

          При този изход на спора на жалбоподателят разноски не се следват затова и съдът не му присъжда такива .

 

                Водим от горното, СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

         

                                       О П Р Е Д Е Л И :

 

          ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частна жалба на „Х.” АД  срещу разпореждане от закрито съдебно заседание състояло се на 07306.2011 г., постановено от СРС,  І ГО, 45 с-в по гр.д.№ 4255 по описа за 2011 г. , с което е отхвърлено заявлението за издаване на заповед за незабавно изпълнение, подадено от жалбоподателя /заявител в производството пред СРС/ срещу И.Т. В., М.И.В., И.В.В., Г.П.Г.-В., „А.Т.” ООД и „Р.” ООД, за солидарното им осъждане за сумата  1 848 евро, представляваща договорна лихва за периода от 28.02.2010 г. до 31.01.2011 г.; сумата 1 600 евро, представляваща наказателна лихва за периода 31.03.2010 г. до 31.01.2011 г., както и законната лихва от датата на подаване на заявлението до окончателното изплащане на вземането, както и за присъждане на направените по делото разноски.

 

          ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва в 1-седмичен срок от съобщаването пред ВКС на РБ при условията на чл.280, ал.1 ГПК.

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: