Решение по дело №156/2023 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: 376
Дата: 22 май 2023 г. (в сила от 22 май 2023 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20237260700156
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№376

 

22.05.2023 г., гр.Хасково

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Хасково

в открито съдебно заседание на трети май две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

Председател:  ИВА БАЙНОВА

Членове:  АНТОАНЕТА МИТРУШЕВА  

БИЛЯНА ИКОНОМОВА

 

при секретаря Ангелина Латунова

и в присъствието на прокурора Валентина Радева-Ранчева,

като разгледа докладваното от  съдия А. Митрушева

АНД (К) № 156 по описа на Административен съд – Хасково за 2023 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК, във вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, подадена от Началник сектор „Пътна полиция“ в Областна дирекция на МВР - Хасково, против Решение № 382/29.12.2022 г., постановено по АНД № 915/2022 г. по описа на Районен съд – Хасково.

Касационният жалбоподател твърди, че обжалваното решение е неправилно поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. Счита, че преценявайки събраните доказателства и съобразявайки се с разпоредбите на закона, при издаване на наказателното постановление АНО изпълнил изискванията на материалния закон и всички процесуални разпоредби. От събраните по делото писмени доказателства не се доказвали изложените от жалбоподателя оплаквания относно допуснати нарушения на закона, допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила и неправилно приложение на материалния закон. НП съдържало всички необходими реквизити, изискуеми по закон съгласно разпоредбите на ЗДвП и ЗАНН. Били изпълнени кумулативно дадените изисквания, съобразно актуалната нормативна уредба на процедурата по установяване на този вид нарушения и налагането на съответните наказания. С оглед приложените по делото писмени доказателства, извършеното от жалбоподателя нарушение на ЗДвП било надлежно документирано. В тази връзка се оспорват направените изводи по отношение на това, че при съставянето на АУАН и НП били допуснати нарушения по процедурата по тяхното издаване съгласно разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Твърди се, че категорично били установени всички обстоятелства, от значение за правилното и законосъобразно провеждане на производството. Решението се оспорва и като необосновано и се сочи, че мотивите на съда били изведени при наличието на краен формализъм при тълкуването и прилагането на относимите законови разпоредби.

С оглед на така изложеното, се моли обжалваното съдебно решение да бъде отменено. Претендира се присъждане на разноски - юрисконсултско възнаграждение в размер на 300 лева.

Ответникът – М.Р.К., чрез процесуалния си представител в съдебно заседание, пледира касационната жалба да бъде оставена без уважение и да бъде потвърдено решението на районния съд.

Представителят на Окръжна прокуратура - Хасково намира касационната жалба за неоснователна. Пледира за оставяне в сила на решението на Районен съд - Хасково като правилно.

Административен съд - Хасково, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намери жалбата за допустима, като подадена в срок и от надлежна страна. Разгледана по същество, същата е неоснователна.

 

С обжалваното съдебно решение Районен съд – Хасково е отменил Наказателно постановление № 22-1253-000920 от 18.07.2022 г., издадено от Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Хасково и е осъдил ОД на МВР – Хасково да заплати на М.Р.К., ЕГН : **********,***, сумата в размер на 300 лв. - разноски за възнаграждение на упълномощен адвокат.

Съдът е приел за установено от фактическа страна, че на 26.04.2022 г. около 20.30 -21.10 часа, свид.Я. Н.Д. пътувала към гр.Хасково от гр.Кърджали с лек автомобил *, управляван от лицето К. Д. К.. Преди *, от страната на * в посока *, на завоя точно преди влизане в селото, техният автомобил бил изпреварен от автомобил *** с рег.№ *. Процесният автомобил се движел зад автомобила, в който се намирала свид.Я.Н. Д., почти през цялото време, като нарушавал правилата за движение. На завой, където имало забрана за изпреварване, въведена с пътен знак В-24 и пътна маркировка М-1 - единична непрекъсната линия, автомобилът „***, управляван от М.Р.К., изпреварил автомобила *, който се принудил да намали, за да направи място на автомобила на жалбоподателя да се прибере в дясната лента по посоката на движение. За случилото се свид.Я.Н. Д. съобщила на тел. 112. На 19.05.2022 г. на жалбоподателя бил съставен АУАН за нарушение на чл. 6, т. 1 и чл. 42, ал. 1, т. 2 от ЗДвП за това, че на 26.04.2022 г. около 22:00 часа на републикански път 1-5, преди с.Конуш, община Хасково, управлява лек автомобил *** с рег.№ *** в посока *, като при въведена забрана за изпреварване с пътен знак № „В-24“ и пътна маркировка „М-1“, предприема изпреварване на лек автомобил * с рег.№ ***, без да се убеди, че има видимост, свободен път на разстояние достатъчно за изпреварване и не може да заеме място в пътната лента пред изпреварваното МПС и го принуждава да намали скоростта. При издаване на наказателното постановление, административнонаказващият орган, като приел същата фактическа обстановка и описание на нарушението, го квалифицирал като такова по чл. 42, ал. 1 , т. 1 от ЗДвП. Във връзка с така установеното, от правна страна съдът е намерил, че при издаване на наказателното постановление е допуснато процесуално нарушение от категорията на съществените, доколкото на нарушението била дадена правна квалификация, която не отговаря на описаното деяние. Развити са съображения и в насока, че от събраните по делото доказателства не се доказва по безспорен начин, че жалбоподателят е извършил описаното в НП нарушение. Съдът е посочил, че не се доказва по безспорен начин и кога е извършено нарушението, доколкото и в AУAH и в НП било посочено, че нарушението е извършено в 22.00 часа, което категорично се опровергавало от събраните по делото доказателства.  

Решението на Районен съд – Хасково е правилно. Доводите за отмяна на НП се споделят от настоящата инстанция, като не се установява наличието на твърдените касационни основания за отмяна на съдебния акт.

 

В обстоятелствената част на наказателното постановление при описанието на деянието е посочено, че М.К. при въведена забрана за изпреварване с пътен знак № „В-24“ и пътна маркировка „М-1“, предприел изпреварване на лек автомобил „БМВ Х-5“ с рег.№ СМ 3414 АН, без да се убеди, че има видимост, свободен път на разстояние достатъчно за изпреварване и не може да заеме място в пътната лента пред изпреварваното МПС и го принуждава да намали скоростта. Впоследствие е посочено, че водачът „не се е убедил, че движещото се след него ППС не е подало сигнал за изменение посоката си на движение. Опасност“. Като нарушена е цитирана разпоредбата на чл. 42, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, съгласно която водач, който ще предприеме изпреварване, е длъжен преди да подаде сигнал, да се убеди, че не го изпреварва друго пътно превозно средство и че движещото се след него пътно превозно средство или това, което ще изпреварва, не е подало сигнал за изменение на посоката си на движение наляво. Нарушението, описано от наказващия орган, обаче е не само неясно и противоречиво като фактология, но и дадената му правна квалификация съществено се различава от фактическото описание на вменененото деяние. В тази връзка касационната инстанция споделя изводите на районния съд, че по този начин се е стигнало до съществено нарушаване правото на защита на лицето, чиято административнонаказателна отговорност се ангажира. Това е така, защото нарушителят следва да бъде наясно за какво конкретно нарушение му се търси отговорност. Законовата разпоредба, която е нарушена, описанието на нарушението, датата и мястото, където е извършено и доказателствата, които го потвърждават, не могат да бъдат извличани по пътя на формалната или правна логика. Настоящата инстанция счита, че оглед отчетените съществени противоречия и непълноти относно твърдяното нарушение, то административнонаказващият орган е допуснал нарушение на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. Всичко това е довело до нарушаване правото на защита на санкционираното лице, както и до невъзможност да бъде преценено от съда доколко е налице твърдяното административно нарушение и в какво конкретно се състои осъществяването му, което води до незаконосъобразност и необоснованост на атакуваното наказателно постановление.

Предвид горното, настоящата инстанция намира касационната жалба за неоснователна, като всички изложени по-горе съображения водят до извода, че атакуваното в настоящото производство решение на РС - Хасково е валидно и правилно, съобразено с всички събрани и обсъдени по делото доказателства, поради което следва да бъде оставено в сила.

 

С оглед изхода на спора и своевременно направеното искане от процесуалния представител на касационния ответник за присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение за настоящата касационна инстанция, съдът намира, че в полза на същия следва да бъде присъдена сумата в размер на 500.00 лева, представляваща адвокатско възнаграждение по Договор за правна защита и съдействие от 31.03.2023 г., като същата следва да се възложи в тежест на Областна дирекция на МВР – Хасково.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 382/29.12.2022 г., постановено по АНД № 915/2022 г. по описа на Районен съд – Хасково.

 

            ОСЪЖДА ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ на МВР - Хасково да заплати на М.Р.К., ЕГН : **********, адрес: ***, сумата в размер на 500.00 (петстотин) лева - разноски в производството пред касационната инстанция.

 

Решението е окончателно.

 

Председател:

 

 

Членове:    1.

 

 

                                                                                         

                                                                                                      2.