Решение по дело №5262/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261395
Дата: 26 ноември 2020 г. (в сила от 22 декември 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100105262
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 май 2016 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

26.11.20г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Г. Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 29.10.20г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 5262/16г. и констатира следното:

Предявен е иск от С. Т. против Г. Ц. с правно основание чл. 45 от ЗЗД за сумата 48 750 лева. Претендира се /при условията на чл. 86 от ЗЗД във връзка с чл. 84, ал. 3 от ЗЗД/ и законна лихва върху посочената главница за периода след 04.05.11г.

Конкретизацията на иска по размер е направена от председателя на състава в съответствие с молбата на ищеца от 27.10.20г. /която на практика съдържа косвено заявено искане за изменение – намаление на иска по смисъла на чл. 214 от ГПК/.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Ищецът е бил собственик на павилион /използван като търговски обект – заведение за хранене/, находящ се в: град София, бул. *****. С влязъл в сила съдебен акт /присъда на СРС 93 състав от 28.05.18г. по н.о.х.д. № 2745 от 15г./ ответникът е бил признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 216 от НК /унищожаване – разрушаване на постройката през периода 01.05.11г. – 04.05.11г./.

Главният иск е основателен:

Всички предпоставки на заявената претенция /визирани в състава на чл. 45 от ЗЗД/ се явяват удостоверени /предварително - вече/ в рамките на предходно проведеното наказателно производство срещу ответника. Приетата по настоящото дело оценителна експертиза установява и размера на процесната вреда /48 750 лева/. Постановената присъда следва да бъде съобразена задължително в контекста на изричното /императивно/ правило на чл. 300 от ГПК /което на практика не позволява отхвърляне на иска – дори и по съображенията, изложени от процесуалния представител на ответника, обосновани с правилото на чл. 120, ал. 4 от ППЗТСУ отм./. В последната връзка:

От една страна:

Изводът /ако такъв бъде направен в рамките на настоящото гражданско производство/, че – поведението на ответника е било правомерно /по смисъла на горния законов текст – каквато е тезата на процесуалния представител на Г. Ц./ би се явил в пряко противоречие с констатацията на наказателния съд относно – противоправността на извършеното деяние /в случая и престъпление/, а това би означавало директно да не бъде зачетено /в противоречие с процесуалния закон/ правилото на чл. 300 от ГПК. С други думи /с оглед изложеното/ в случая следва да се приеме, че: възможността за изключване на отговорността /наказателна и гражданска/ на ответника в контекста на правилото по чл. 120, ал. 4 от ППЗТСУ отм. се явява преклудирана с приключването на наказателното производство /което обстоятелство препятства възможността този законов текст да бъде съобразен – приложен за пръв път по настоящото дело и същият да обоснове извод за липса на извършен деликт/.

От друга страна /ако горните доводи не бъдат споделени/:

Действително – посоченият законов текст постановява, че съществуването на временни постройки /като процесната/ винаги е зависимо от двете условия /изтичане на съответен срок или липса, съответно - отпадане на съгласие на собственика на терена/. При отсъствие на едно от тези условия – строежът подлежи на премахване за сметка на собственика на сградата /без да му се дължи обезщетение/.

Посочената правна възможност обаче /негативната за собственика на сградата последица по чл. 120, ал. 4 от ППЗТСУ отм./ се явява приложима само в хипотеза – когато премахването на съответната временна постройка /за сметка на собственика/ е било сторено от трето лице със санкцията /разрешението; по предписание/ на административен орган /в тази насока е изричното правило на пар. 17, ал. 1, изр. 2-ро от ЗУТ/, а не самоволно от страна на посоченото трето лице - в случая ответника /каквато е процесната хипотеза/. Само в този конкретен случай /или при условията на общите – принципни законови хипотези на чл. 109 от ЗС и чл. 80, ал. 1 от ЗЗД, които биха могли да защитят надлежно правата на собственика на терена спрямо собственика на постройката/ разрушаването /унищожаването/ на сградата би могло да се окачестви като правомерно /т.е. само такова действие на ответника би съставлявало основание за освобождаването му от гражданска отговорност/. В такива хипотези /при поведение на ответника – съобразено с горните законови текстове/ и самата вреда за собственика /ищеца/ би имала друго /по – малко/ стойностно изражение: същата би се съизмерила - не със стойността на цялата постройка като вещ /както е направена оценката по наказателното дело и по настоящото такова/, а само с вложените средства за премахването на сградата /при запазване в полза на собственика на стойността на вложените в строежа материали с възможност същите да бъдат реализирани на пазара/.

С оглед изложеното: искът следва да бъде уважен – изцяло.

Основателен е и акцесорният иск:

В полза на ищеца следва да се присъди /при условията на чл. 86 от ЗЗД във връзка с чл. 84, ал. 3 от ЗЗД/ и законната лихва върху горната главница за периода след 04.05.11г. /когато е бил извършен процесния деликт – престъпление/.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОСЪЖДА Г.М.Ц. ЕГН ********** да плати на С. Я.Т. ЕГН ********** сумата 48 750 лева /обезщетение за имуществени вреди/ - на основание чл. 45 от ЗЗД; законната лихва върху тази сума от 04.05.11г. до цялостното й изплащане и 850 лева – съдебни разноски /депозит за особен представител и депозит за експертиза/.

ОСЪЖДА Г.М.Ц. да плати на адв. В. 1 993 лева – адвокатски хонорар по чл. 38 от ЗА.

ОСЪЖДА Г.М.Ц. да плати на СГС – 1 950 лева държавна такса на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: