Решение по дело №72/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 май 2020 г.
Съдия: Ина Георгиева Райчева Цонева
Дело: 20207200700072
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. Русе, 07.05. 2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в публично заседание на двадесет и шести февруари през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ИНА РАЙЧЕВА

 

ЙЪЛДЪЗ АГУШ

 

при секретаря                 НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА                             и с участието на прокурора        ДОБРОМИРА КОЖУХАРОВА                 като разгледа докладваното от съдия                      РАЙЧЕВА                                    КАН дело  72 по описа за 2020 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, вр. чл.208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от Д. Н. Р. *** чрез адвокат-защитник от АК-Плевен против решение № 949 от 16.12.2019 г., постановено по АНД № 1784/2019 г. по описа на РС - Русе, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 19-1085-002036 от 02.08.2019 г. на Началник  сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР-Русе за налагане на административни наказания – глоба в размер на 750 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца на касационния жалбоподател за извършено от него нарушение по чл.21, ал.1 ЗДвП. Касаторът релевира оплаквания за неправилност на съдебното решение, издадено в противоречие с материалния закон. Изтъква съображения в подкрепа на оплакванията си, които конкретизира с липса на индивидуализацията на техническото средство за измерване на скоростта и неспазване на процедурата по чл.188 ЗДвП и по чл.40 ЗАНН. Направено е искане касационният съд да отмени решението и вместо него да постанови друго, с което да отмени наказателното постановление, алтернативно се иска отмяна на решението и връщане на делото за разглеждане от друг състав на районния съд.

Ответникът по жалбата не изразява становище по съществото й.

Прокурорът от РОП счита, че жалбата е неоснователна, тъй като при постановяване на решението не са допуснати нарушения и не са налице основания за отмяна на съдебния акт.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл.218, ал.2 от АПК, прие за установено следното:

         Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е в срок от надлежна страна, атакува невлязъл в сила съдебен акт на районен съд.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

След анализ и преценка на ангажираните по делото писмени и гласни доказателства, Русенският районен съд приема, че на 17.06.2018 г. в гр.Русе, чрез автоматизирано техническо устройство –стационарна радарна установка SITRAFFIC ERS 400, бил заснет лек автомобил „*****“ с рег.№*****, движещ се със скорост 107,67 км/ч, с което превишил разрешената от закона скорост за движение в населено място с 58 км/ч. След установяване на собственика на автомобила, данните за пребиваването му в чужбина и попълване на декларация от ползвателя-сега касационен жалбоподател, бил съставен АУАН, въз основа на който е издадено и наказателно постановление. Постановен е извод, че в производството по установяване на административното нарушение и по налагане на наказание, не са допуснати съществени процесуални нарушения. Обсъдени са възраженията на наказаното лице във връзка с индивидуализацията на техническото средство, с което е установено нарушението, както и във връзка с нарушение на процедурата по чл.188 ЗДвП. Възраженията са отхвърлени с логични и обосновани изводи. Изследвана е относимата по случая нормативна уредба в т.ч. индивидуализацията на наложените наказания. При тези мотиви, районният съд изцяло потвърждава обжалваното пред него НП.

Касационната инстанция напълно споделя фактическите и правни изводи на въззивния съд, поради което не е необходимо да бъдат преповторени.

Наведените в касационната жалба оплаквания за неправилност на съдебния акт са идентични с изложените в жалбата против наказателното постановление. Неоснователни са възраженията за липса на индивидуализация в НП на техническото средство, заснело движението на автомобила на инкриминираната дата, което сочело на невъзможност да бъде извършена проверка за техническата му годност. В обстоятелствената част на потвърденото НП изрично се съдържа препратка към съставения АУАН, в който изрично идентификационния номер на видео-радарната система. Именно за това средство за измерване по делото е представен протокол за последваща проверка от 05.12.2017 г. и същият идентификационен номер се съдържа в снимковия материал.

Неоснователи са и възраженията за допуснати съществени процесуални нарушения. Преди всичко те се отнасят за действия в административната фаза на производството, като не се сочат конкретните пороци на съдебния акт на въззивната инстанция. Правилно районният съд приема, че при съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, т.е. такива, които да са ограничили правото на защита на наказаното лице. Ясно и непротиворечиво в нормата на чл.188, ал.1, изр.1 ЗДвП законодателят сочи, че лицето, на което е предоставено МПС е от кръга на административнонаказателните отговорни лица. При безспорните данни, че санкционираното лице е излязло от България с автомобил „***“, рег.№****** през ГКПП“Дунав мост“ на инкриминираната дата, 40 минути след заснемане скоростта на движението на същият този автомобил, писменото му изявление, че той е управлявал това МПС същия, са достатъчни да се установи авторството на деянието. Още повече, че в административната фаза на производството са предприети всички мерки за установяване собственика на автомобила, за когото полицейските органи по постоянния му адрес дават сведение за отсъствието му от страната.

Не е налице порок на съдебното решение и във връзка с наведения довод за незаконосъобразност на НП поради нарушение на изискванията на чл.40 ЗАНН. На 08.05.2019 г., чрез органите на РУ Левски при ОД на МВР-Плевен, на наказаното лице е връчена покана по чл.40, ал.1 ЗАНН за съставяне на АУАН, последният е бил съставен след едноседмичния срок за явяване – на 22.05.2019 г., а на дата 06.06.2019 г. АУАН му е връчен след подписване от негова страна. Тези данни не очертават нарушение на изискванията по чл.40 ЗАНН.

За пълнота на изложението в тази му част, настоящият състав счита, че е приложима нормата на чл. на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП и въведената с нея презумпция (за разлика от административно наказателните производство по други специални закони), че редовно съставения акт за установяване на нарушение се ползва с обвързваща съда доказателствена сила. В рамките на съдебното оспорване, касационният жалбоподател не е успял да обори констатациите на контролните органи и описаната от тях фактическа обстановка.

При извършена, извън наведените в касационната жалба оплаквания, служебна проверка на обжалваното решение, съобразно изискванията на чл. 218, ал. 2 от АПК, не се установява наличието на пороци във връзка с неговите валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, съставляващи касационно основание за отмяна, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран така и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, вр. чл.221, ал.2 от АПК, Административен съд - Русе

                                 

Р  Е  Ш  И :

        

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 949 от 16.12.2019 г., постановено по АНД № 1784/2019 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 19-1085-002036 от 02.08.2019 г. на Началник сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР-Русе.

         Решението не подлежи на обжалване.

                                                                          

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

        

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                       

                                                                                2.