Решение по дело №11240/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261313
Дата: 14 април 2022 г. (в сила от 14 април 2022 г.)
Съдия: Здравка Ангелова Иванова
Дело: 20201100511240
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

     Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е    №……

                                          Гр. София, 14.04.2022 г.

 

    

 

                               В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗИВНО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV - „Д” състав, в публично съдебно заседание на двадесет и пети ноември през две хиляди двадесет и първа година в следния състав :

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : Здравка Иванова

                                  ЧЛЕНОВЕ : Цветомира Кордоловска

                                                Мл. съдия : Калина Станчева       

при секретаря Екатерина Калоянов, като разгледа докладваното от съдия Иванова в. гр. д. № 11240 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение от 25.02.2020 г. на Софийския районен съд, 123 с - в по гр. д. № 70662/2017 г. признава за установено по отношение на „С.Т.“ ООД с ЕИК ******и по отношение на Териториална Дирекция на НАП - София, че паричната сума в размер на 2 023. 20 лв., постъпила по банкова сметка *** *** „С.Т.“ ООД на 05.07.2017 г., върху която е наложен запор от Териториална дирекция на НАП - София, не е собственост на „С.Т.“ ООД с ЕИК ******- по предявения от „Г.Б.Д.“ ООД, с ЕИК ******иск с правно основани чл. 124, ал. 1 ГПК, вр. чл. 269, ал. 1 ДОПК, вр. чл. 440, ал. 1 ГПК. Ответниците са осъдени за заплащане на разноски.

Решението се обжалва от ищеца НАП - ТД „София“, чрез представителя му, с доводи, че е недопустимо на първо място понеже ТД на НАП не е правосубектен ответник. Сочи, че ЗНАП не е предвидил самостоятелна правосубектност на ТД на НАП и тя се явява ненадлежен ответник в исковото производство. Надлежната страна в случая следва да бъде НАП. Въпреки направените уточнение на исковата молба от страна на ищеца, искът срещу ТД - НАП е недопустим, като предявен срещу ненадлежен ответник. На следващо място се поддържа, че съдът недопустимо е разгледал искове с правна квалификация чл. 124, ал. 1 ГПК вр. с чл. 269, ал. 1 ДОПК, които са недопустими, доколкото ищецът „Г.Б.Д.“ ООД не притежава качеството „трето лице, чието право е засегнато от принудителното изпълнение“. СРС не е съобразил факта, че в случая се касае за действия на публичния изпълнител по ТД на НАП по обезпечаване на публични вземания във връзка с наложени обезпечителни мерки по постановление изх. № 53-00-3982/26.11.2015 г. Липсват каквито и да е действия по принудително изпълнение по реда на чл. 228, ал. 1 ДОПК. Поддържа, че правото на ищеца не е засегнато по никакъв начин от принудителното изпълнение, което на практика липсва, поради което искът по този ред е недопустим и ищецът няма правен интерес да го предявява. Твърди по същество, че спорната сума от 2 023, 20 лв. не е във владение на ТД на НАП. Единственият път на защита на ищеца е по реда на чл. 55, ал. 1 ЗЗД, чрез предявяване на осъдителен иск срещу дружеството - ответник „С.Т 5“ ООД. Ищецът няма интерес от завеждане на иск по чл. 269, ал. 1 ГПК, тъй като на база установителния иск сумата не може да бъде върната от ТД на НАП. Сочи се, че не е спазен реда за уведомяване на публичния изпълнител по чл. 269, ал. 3 ДОПК, както и че решението е необосновано, постановено в нарушение на установените по делото факти, без да се обсъдят събраните по делото доказателства. Излагат се и множество съображения касаещи облигационните отношенията между ищеца и първото дружество - ответник, които съдът намира за ирелевантни за спора, поради което не ги обсъжда. Моли да се обезсили решението като недопустимо, а производството да се прекрати, респективно – да се отмени и исковете да се отхвърлят като неоснователни. Претендира разноски за юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78, ал. 8 ГПК.

Въззиваемата страна - ищец „Г.Г.Д.“ ООД оспорва жалбата в писмен отговор по реда на чл. 263 ГПК. Поддържа, че решението е правилно и обоснован - съобразено със събраните по делото доказателства и материалния закон. Сочи, че искът по чл. 269, ал. 1 ДОПК е специален и се предявява срещу длъжника и взискателя. Поддържа, че ТД на НАП е орган по приходите, а доколкото обезпечителните действия, които са породили правния интерес от предявяването на иска са извършени от ТД на НАП, съгласно компетенциите й по чл. 8, ал. 1, т. 3 ДОПК, която се явява публичен взискател, срещу който следва да се насочи иска. Излага съображения, че възражение за липса на надлежен ответник се прави за първи път в производството. Ако ответникът е считал, че е конституиран некомпетентен орган, той е следвало да заяви това своевременно. Поддържа, че въпросът дали третото лице е засегнато от изпълнението или не е въпрос по съществото на спора, а не касае допустимостта на иска. В случая ищецът е засегнат от наложените обезпечитени мерки, поради което е налице принудително изпълнение. Излага съображения, че доколкото са предприети принудителните действия срещу паричните средства на длъжника за погасяване на публични задължения, е налице интерес на ищеца, като трето лице по ипълнението, да предяви иска. Оспорва довода в жалбата, че публичният съдебен изпълнител не е уведомен за предявения иск. Излагат се съображения, че са реализирани необходимите според чл. 269, ал. 1 ДОПК предпоставки за уважаване на иска. Поддържа, че ответникът - публичен изпълнител не твърди и не доказва факти, от които да произтича правото на собственост върху парите на длъжника. Ищецът е оборил презумцията на чл. 69 ЗС, че който владее, той е собственик на паричните средства, като е установил, че липсва правно основание за предаване на паричните средства на длъжника по принудителното изпълнение. Сочи, че за спора е ирелевантен въпроса за причината, поради която се е достигнало до погрешен превод на сумата по банковата сметка на длъжника и този въпрос е извън предмета на делото. Моли да се потвърди решението, като не претендира разноски за въззивната инстанция.

Вторият ответник „С.Т.“ ООД, не е взело становище по жалбата в срока по чл. 263 ГПК.

СГС, като взе предвид доводите на страните и след преценка на доказателствата по делото по реда на въззивната проверка, приема следното:

Районният съд се е произнесъл по искове с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК вр. с чл. 269, ал. 1 ДОПК срещу двамата ответници.

По реда на проверката, уредена в чл. 269 ГПК, въззивният съд следи служебно за валидността на решението и за допустимостта му - в оспорената част, а по отношение на неговата законосъобразност е ограничен от доводите на страните.

Въззивната жалба е подадена от процесуален представител, упълномощен от Изпълнителният директор на НАП и е допустима.

Съдът намира, че обжалваното решение е валидно, но процесуално недопустимо, по следните съображения :

Заявените искове са с правно основание чл. 269, ал. 1 ДОПК, вр. с чл. 124, ал. 1 ГПК – специални  положителни установителни искове, предвидени в ДОПК. С тези искове се цели да се установи, спрямо длъжника и взискателя в публичното изпълнително производство, че ищецът е собственик на имота /вещта, върху които е насочено изпълнението.

С установителния иск по чл. 269, ал. 1 ДОПК ищецът противопоставя на страните по изпълнението собствени права, които изключват принудителното изпълнение върху негов имот или вещ. С оглед противопоставимостта на правата по решението, искът се предявява срещу длъжника и взискателя (чл. 269, ал. 2 ДОПК), а правен интерес от този иск е налице за ищеца ако изпълнението е вече започнало, чрез запор или възбрана върху чуждото право и още не е приключило, така че може да бъде осуетено - съгласно ал. 3 на чл. 269 ДОПК.

В последователната практика на ВКС по въпроса за характера на този иск се приема, че положителният установителен иск по чл. 269, ал. 1 ДОПК, аналог на този по чл. 440 ГПК, но в рамките на публичното изпълнение, е предоставен за защита само на третото лице, чието право върху вещ, вещно право или вземане срещу трето лице (а не такова срещу длъжника), е засегнато от принудителното изпълнение на публичния изпълнител.

На първо място въззивният състав намира за основателно възражението, че ТД - НАП не е правосубектно лице, което да отговаря по исковете.

Съгласно т. 5 от ТР № 3/22.04.2005 г. на ВКС по т. д. № 3/2004 г. териториалните поделения - териториалните данъчни дирекции не са самостоятелни юридически лица и не могат да бъдат надлежни ответници по всички видове искове.

Съдът намира, че ТД на НАП, вторият ответник, срещу който е постановено решението, няма самостоятелна правосубектност, не е юридическо лице, вземането за публични задължения е към НАП. Според  нормата на чл. 2 от Закона за НАП, НАП е юридическо лице, а ТД на НАП са териториални структури, които осъществяват специфичните функции на НАП - установяват публичните вземания за данъци, за задължителни осигурителни вноски и други публични вземания, възложени им със закон, както и обезпечават и събират публичните вземания (чл. 6, ал. 3 от ЗНАП). ТД на НАП - София е териториална структура на НАП, която няма самостоятелна правосубектност, самостоятелен бюджет и не е юридическо лице.

Липсата на правосубектност на страна в производството е абсолютна процесуална предпоставка, за която съдът следи служебно и без довод на страните. Липсата на такава правосубектност на ответника е основание за недопустимост на производството срещу ТД - НАП.

На следващо място, като съобрази фактическите твърдение на ищеца „Г.Б.Д.“ ООД, в исковата молба и в уточненията й,     въззивният съд намира за основателно и възражението, че ищецът не притежава качеството „трето лице, чието право е засегнато от принудителното изпълнение“, поради което няма легитимация да предяви иск по реда на чл. 269, ал. 1 ДОПК.

В случая, съгласно твърденията в исковата молба и уточненията й, ищецът е искал да се установи, спрямо двамата ответници, че преведената  погрешно сума от 2 023, 20 лв. по банкова сметка *** – ответника „С.Т 5“ ООД, върху която е наложен обезпечителен запор, му принадлежи.

По делото е установено и не е спорно, че става въпрос предприети от публичния изпълнител действия във връзка с наложени обезпечителни мерки с постановление изх. № 53-00-3982/26.11.2015 г., а не за принудително изпълнение.

Ищецът приравнява собственото си вземане към длъжника за погрешно преведена по сметката му сума, за което при това не е снабден с изпълнителен титул, с право върху конкретна парична сума ато вещ) преведена по сметка на длъжника, върху която има наложен обезпечителен запор от публичен изпълнител.

Съдът намира, че процесуалната легитимация на ищеца по иск с правно основание чл. 269, ал. 1 ДОПК следва да се основава на твърдение за накърнено в публичното изпълнително производство негово право върху вещни права или вземания на длъжника към трето лице, за които се твърди, че не са част от имуществото на длъжника, а принадлежат на ищеца, а не на твърдяно като принадлежащо на ищеца вземане срещу длъжника по изпълнението. (в този смисъл определение № 715/4.12.2019 г. по ч.т.д. № 2577/2019 г., II т. о. на ВКС, определение № 500/20.07.2012 г. по ч.т.д. № 409/2012 г. I т.о. на ВКС).

Както се посочи и по – горе, за разлика от искът по чл. 440, ал. 1 ГПК, който е отрицателен установителен иск, т. е. третото лице иска съдът да установи несъществуването на едно право - това на длъжника върху спорната вещ, искът по чл. 269 ДОПК е положителен установителен иск - третото лице иска от съда да признае съществуването на негово самостоятелно право върху вещите или вземанията на длъжника, срещу които е насочено принудителното изпълнение. При отчитане на факта, че в случая погрешно дадената престация е парична, т. е. родово определена и при съобразяване на разясненията, дадени в т. 1 на Постановление № 1 от 28.05.1979 г. на Пленума на ВС, следва че неоснователното й получаване в патримониума на определено лице предпоставя правен интерес от предявяване срещу това лице на осъдителен иск с правно основание чл. 55, ал. 1, пр. 1 ЗЗД.

В заключение въззивният състав приема, че доколкото парите са родово, а не индивидуално определени вещи, неоснователното им плащане създава за ищеца право да предявяви осъдителен иск по чл. 55, ал. 1, пр. 1 ЗЗД - за връщане на даденото при начална липса на основание от лицето, което е получило сумата - в случая това е ответника „С.Т 5“ ООД. Следователно, спрямо първия ответник ищецът има правен интерес да води осъдителен иск по чл. 55, ал. 1, пр.1 ЗЗД, но не е установителен иск по чл. 269, ал. 1 ДОПК.

В заключение от изложеното и доколкото наличието на интерес е абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на положителния установителен иск, съдът намира, че искът по чл. 269, ал. 1 ДОПК е недопустим срещу първия ответник, понеже ищецът не е процесуалноправно легитимиран като надлежна страна по такъв иск. Както се посочи, искът е предоставен за защита само на трето за изпълнението лице, чието право върху вещ, вещно право или вземане срещу трето лице (а не такова срещу длъжника), е засегнато от принудителното изпълнение на публичния изпълнител. (определение № 135 от 04.03.2021 г. по гр. д. № 2997/2020 г., г. к., ІV ГО на ВКС).

Искът както се посочи и по – горе е недопустим и срещу втория ответник, не само поради липсата на провосубектност на ТД – НАП. Съдът приема за основателно възражението на жалбоподателя, че СРС не е съобразил факта, че в случая се касае за действия на публичния изпълнител по ТД на НАП по обезпечаване на публични вземания във връзка с наложени обезпечителни мерки по постановление изх. № 53-00-3982/26.11.2015 г. Липсват каквито и да е действия по принудително изпълнение, по реда на чл. 228, ал. 1 ДОПК, при наличие на каквито и допустимо завеждане иск по чл. 269, ал. 1 ДОПК. В случая правото на ищеца не е засегнато по никакъв начин от принудителното изпълнение, каквото не е осъществявано, поради което ищецът няма право на иск и искът е недопустим и на това основание.

По арг. от чл. 269, ал. 2 ДОПК следва да се приеме, че по императиван начин в ДОПК е предвидено, че длъжникът и взискателят са задължителни другари в това производство, поради което подаването на въззивна жалба от единият от тях ползва и другия. 

Поради изложеното съдът намира, че първоинстанционното решение следва да се обезсили и по отношение на необжалвалия другар „С.Т 5“ ООД, с оглед наложителността на идентитет на решението по отношение на всички другари съгласно чл. 271, ал. 3 от ГПК и т. 6 от ТР № 1/9.12.2013 г. на ВКС по тълк. Д. № 1/2013 г., ОСГТК.

Предвид изложеното в съвкупност въззивният състав приема, че решението е постановено по недопустим иск и следва да се обезсили изцяло, а производството да се прекрати, на основание чл. 270, ал. 3 ГПК.

По разноските пред СГС : С оглед промяна в изхода на спора, право на разноски в производството има ответника НАП. На основание чл. 78, ал. 3, вр. с ал. 8 ГПК в негова полза следва да се присъдят разноски в размер на по 100 лв. за юрисконсултско възнаграждение за СРС и СГС.

Съгласно указанията дадени в т. 8 от ТР № 1 от 09.12.2013 г. по тълк. д. № 1/2013 г. на ОСГТК на ВКС, въззивното решение, с което решението на първоинстанционния съд е обезсилено и делото е прекратено, ако цената на иска е под 5 000 лв. по граждански дела, респективно под 10 000 лв. по търговски дела (в редакция преди изм. на ГПК - ДВ бр. 50 от 2015 г.), не подлежи на касационно обжалване поради ограничението на чл. 280, ал. 2 ГПК (сега ал. 3).

Така мотивиран СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД

                       

                                                       Р  Е Ш  И  :

 

ОБЕЗСИЛВА изцяло решение от 25.02.2020 г. на Софийския районен съд, 123 с - в по гр. д. № 70662/2017 г. и  

 

ПРЕКРАТЯВА производството по делото.  

 

ОСЪЖДА „Г.Б.Д.“ ООД, с ЕИК ******,  с адрес по делото : гр. София,  ул. „******, чрез адв. Г., да заплати на НАП, чрез ТД „София“, с адрес по делото : гр. София, ул. „******, на основание чл. 78, ал. 3, вр. с ал. 8 ГПК, юрисконсултско възнаграждение за СРС и СГС в размер на по 100 лв. за всяка инстанция.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване, съгласно нормата на чл. 280, ал. 3 ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                 ЧЛЕНОВЕ : 1.                                  

 

 

 

 

 2.